Diyet Yaparak Mide Nasıl Küçültülür?

Diyet Yaparak Mide Nasıl Küçültülür?
Diyet Yaparak Mide Nasıl Küçültülür?

Diyet Yaparak Mide Nasıl Küçültülür?

Genelde insanlar arasında yaygın olan bir bilgi, az yemek yenildiğinde midenin küçülmesidir. Ama önemli olan bilimsel olarak bu bilginin ne kadar doğru olduğudur. Mide hem küçülür, hem büyür. Fakat her kişinin mide hacmi farklıdır. Bu durumda ise herkesin kendi mide yapısına göre beslenme programı yapması en uygunudur. Örneğin midesi şişman biri ile çok zayıf yapılı ve midesi küçük olan birinin yemek yeme ihtiyacı ve buna göre doyma oranları farklılık gösterir.

Mide Küçülür Mü?

Ramazanda oruç tutan bir birey gün içerisinde yemek yemediği için zamanla midesinde küçülme olur. Fakat iftarda fazla yemek yemesi sonucunda midenin tamamına yakınını doldurur. Normalde 1-2 litre kapasitesi olan bir mide bilinçsiz ve fazla yenilen yemek sonrasında 3 litre hacme kadar çıkmaktadır. Devamlı bu şekilde beslenme süreci ise mideyi fazlasıyla genişletir ve aynı zamanda fazla yemek yeme isteği artıp midenin küçülmesini engeller. Bu süreçte midede yanma gibi birçok hastalık ortaya çıkabilir.

Mide Nasıl Küçülür?

Genellikle az yemek yemek midenin büyük bir kısmını doldurmadığı için midede genişleme olmaz. Zamanla bu şekilde beslenmeye dikkat ederseniz mide kendini toparlar ve küçülür. Mide küçültme genellikle cerrahi operasyonlarla gerçekleşen bir işlem olsa da midenin istikrarlı bir diyet ve egzersiz programıyla küçültülmesi de mümkündür.

Diyet Yaparak Mide Nasıl Küçültülür?
Diyet Yaparak Mide Nasıl Küçültülür?

Doğal Yollarla Mide Küçültmek

Öncelikle yemek yeme isteğinizi bastırın. Sofraya oturmadan 20-25 dakika önce hafif atıştırmalıklar yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz. Yeşil salata gibi mevsim yeşillikleriyle yapılmış salatalar hem sindirim sisteminin düzenli çalışmasına olanak sağlar hem de mideyi zorlamaz ve kolay öğütülür. Midenin küçülmesinin en olanaklı ve en sağlıklı yöntemi ise az fakat sık yemektir. Bunu uygularken de sebzeler en iyi yardımcılar olacaktır. Düşük kalori değerinde yapılan yemekler hem zayıflama için hem de mideyi küçültme sürecinde yardımcı olur.

Metabolizmayı Serbest Bırakın

Yukarıda sayıldığı gibi mideyi zorlamak ve yarısından fazla doldurmak zararlıdır. Fazla yemek metabolizmanın yavaşlamasına ve buna bağlı olarak kilo alma sürecinin başlamasına neden olur. Sağlığınız için aynı zamanda bol bol su tüketmekte de fayda vardır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü