Antidepresan Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Besinler

Antidepresan Kullanırken Alınmaması Gereken İlaç ve Besinler
Antidepresan Kullanırken Alınmaması Gereken İlaç ve Besinler

Antidepresan Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Besinler

Antidepresan veya bu gibi benzerlik gösteren ilaçlar uygun dozunda gerektiği zamanda kullanıldığında hayat kurtarıcı etkiye sahiptir fakat yanlış gıdalarla veya birlikte alınan yanlış ilaçlarla kullanıldığı zaman istenmeyen sorunların yanında ölüme kadar götürebilme ihtimali oldukça yüksektir.

Antidepresanlarla birlikte alınan tavuk, soya sosu, dana ciğeri, incir, bakla, lahana turşusu gibi besinlerin ilaçla birlikte alınması durumunda kan basıncı yükselerek kişinin ölümüne sebep oluyor. C vitamini kesinlikle süt ve süt ürünleriyle birlikte alınmamalı ve kolesterol düşürücü ilaçlar greyfurt suyu ile içilmemelidir.

İlaç alınırken yapılan en büyük hata ilaçları yanlış gıdalarla almaktır. Bu yüzden ilaç yararlıyken bu besinlerle birlikte kullanmak kişiye zarar vermektedir. Kullanılan besinin vücuda etkisi ilaç kesilse dahi 2-3 hafta daha devam etmektedir. Bu yüzden kullanılan besinlerin yarattığı etkileşimden dolayı alınan ilaç her türlü besinle birlikte alınamaz. C vitaminiyle hangi besin nasıl alınmamalı? Alınan süt ve süt ürünleri C vitamininin emilimini engellemektedir. Kolesterol düşürücü ilaçlar greyfurt suyuyla içilmemelidir. Bunun nedeni greyfurtta bulunan kimyasal maddelerin ilaçların bağırsakta parçalanmasını sağlayan enzimleri baskıladığı için ilacın parçalanmasını gecikmesine neden olmaktadır. Bu da ilacın kanda birikmesine neden olmaktadır. Kan düzeyi 2-16 kat artarak yan etki riskini arttırır. Bu yüzden bu tür ilaç kullananlar tedavi süresince greyfurt suyundan uzak durmalıdır.

Antidepresan Kullanırken Alınmaması Gereken İlaç ve Besinler
Antidepresan Kullanırken Alınmaması Gereken İlaç ve Besinler

Antidepresan Kullanırken Alınmaması Gereken İlaç ve Besinler

Antidepresan alımı sırasında içilen sigara ilacın etkisinin düşmesine sebep olmaktadır. İlaç kullanırken kafein almak ilacın çözülmesini yavaşlatır ve vücutta birikmesine neden olurken, bazı ilaçlarında  vücuttan atılmasını hızlandırmaktadır. Alkol alımı karaciğerde parçalanır ve alınan çoğu ilacın kandaki seviyesini arttırır bunun sonunda olan yan etkiler; sersemlik, baş dönmesi, uyku hali, terleme, yürüme bozuklukları gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Kullanılan doğum kontrol hapları antidepresanların kan seviyesini arttırır ve yan etkilere neden olmaktadır. Fazla dozda ağrı kesici kullanmak, antidepresanların yarattığı etkinliği büyük oranda azaltmaktadır. Tansiyonu yüksek olan hastalarda antidepresan seçimi çok önemlidir. Bunun nedeni antidepresanlarda bulunan noradrenalin ve dopaminin tansiyonun yükselmesine neden olmasıdır. Bu ilaçların alkolle alınması sakıncalıdır çünkü ilaç, alkol ile etkileşim halinde olur ve sinir sisteminde baskıcı etkiye neden olmaktadır.  Ayrıca potasyum, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tiramin içeren besinler ve lif yönünden zengin gıdalardan uzak durulmalıdır.
Bu tür ilaçlarda ne yapılır?Kişinin kullandığı ilaç kendine özel olmalı ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Fazla alınan ilaç intihar eğilimi göstereceğinden belirtilen dozun dışına çıkılmamalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü