Diyabet Hastalığı Tüm İnsanlığı Hızla Sarıyor

featured

Diyabet Hastalığı Tüm İnsanlığı Hızla Sarıyor

Diyabet, sağlıklı beslenme alışkanlığı sağlam bir zemine oturtulmasıyla tam olarak aşılabileceğini belirten Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Önlem alınmazsa, diyabet hastalığı tüm insanlara hızla yayılacak” diyerek tıbbi beslenmede giderek artan bir sağlık riskine işaret etti.

Az Tüketmeniz Gereken Besinler

Sağlıklı bir beden için ekmek, makarna, bulgur, kahvaltılık gevrekleri olabildiğince az tüketin. Son zamanlarda bol miktarlarda karbonhidrat içeren yiyecekler tüketmeye teşvik edildi. Diyetteki ekmeğin yeri arttı. Ülke olarak ekmek tüketiminde 10 yıl önce rekor kırdık, en fazla ekmek tüketen ülke olduk. Ekmeğe ek olarak makarna bulgur, kahvaltı gevrekleri gibi yiyecekler de ekleniyor. Ve bütün bunlardan kaçınılması gerekiyor.

Bunları Bol Tüketirseniz Diyabetiniz İyileşmez

Bol miktarda karbonhidrat ve glüten tüketen insanların diyabetleri iyileşmezler. Diyabetin tedavisinin en büyük temeli olan beslenme, doğru şekilde ve düzenli beslenildiğinde iyileşebilirsiniz. Ancak tam aksine beslenmenizi düzeltmezseniz alacak olduğunuz ilaçlar kâr etmeyebilir. Bir taraftandan da diyabet hastaları ömür boyu ilaç kullanmaya mahkum değildir. Nitekim  tip 2 diyabet hastalarının hiç biri ilaçlardan kurtulamıyor, hastalık giderek ilerliyor. İlaç insülin kullanmalarına rağmen ayakları kesiliyor, böbrekleri iflas ediyor, gözleri kör oluyor ve en önemlisi kalp damar hastası oluyorlar.

Marketten Alma Ev Yapımı Yoğurt Tüket

Öncelikle şeker hastalığı olan hastalar iyileşmek istiyorsa, yağ tüketmekten korkmasınlar, zeytin yağı, tereyağı gibi sağlıklı yağlar tüketmelidir. Beslenme alışkanlıkları parça ve kemik suyu çorbalarını menülerine dahil etmeliler! Yoğurdu evinizde yapın, kefir, sirke ve turşu yaparak sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olun. Ceviz, fındık ve badem gibi sağlıklı kuru yemişler atıştırmalık öğünlerine eklenmelidir. Diyabet hastaları, karbonhidrat ve glüten tüketmeye devam ederlerse iyileşemezler. Tip 2 hastaları, karbonhidratı hayatlarına dahil etmezse ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinirlerse, ilaç kullanmaya gerek kalmadan iyileşebilirler.

Diyabet Olmamak için Almanız Gereken Önlemler

 • Temel kuralımız doğal beslenmedir. İşlenmiş tüm yiyecekleri ve şekeri hayatınızdan çıkarın. Unutmayın, raf ömrü olan her yemek işlenmiş gıdadır.
 • Tüm sebzeleri mevsiminde yiyin.
 • Meyvelerin şeker içerdiğini unutmayın. Seçiminizi şekeri düşük, yani glisemik indeksi düşük tutun. Meyve sularından uzak durun.
 • Her çeşit ekmekten (beyaz, tam buğday, tam buğday, yufka, lavaş, köy ekmeği), un, bulgur, makarna, erişte, erişte ve hatta ev tarhanasından uzak durun.
 • Yulaf, arpa ve çavdar da glüten içerir, doğal olarak bunları tüketmeyin.
 • Ast glütensiz adı altında satılan tüm ürünler “nişastadan üretilmektedir. Glisemik indeksleri şekerin neredeyse iki katıdır ve asla tüketilmemelidir.
 • Hazır fermente gıdalardan uzak durun.
 • Aynı sebepten, çiftlik balıklarından uzak durun. Geçmişte yayılmış olan hayvan ve deniz balıklarından kırmızı et, tavuk eti, balık ve yumurta etlerini yiyin.
 • Tüm suçlular yararlı ve gereklidir.
 • Sızma zeytinyağı bolca yiyin. Halis tereyağından korkmaz, tüketmek için çok fazla.
 • Ev yapımı yoğurt, kefir ve turşu yiyin.
 • Egzersiz, diyabetik yaşam tarzının olmazsa olmazıdır. Spor salonuna gitmiyorum ve sağlığınızı tehlikeye atan ağır egzersiz programlarından bahsetmiyorum. Yürümek en güvenli, en sağlıklı egzersizdir. Günde yarım saat ile başlayın ve bir saate götürmeyi hedefleyin.

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü