Açıkta Satılan Bazı Ürünlere Dikkat Edin

featured

Açıkta Satılan Bazı Ürünlere Dikkat Edin

Yaz aylarının yaklaşması beraberinde açıkta satılan gıdalarla ilgili riskler de artışa geçiyor. Artış gösteren zamlarla beraber tüketicinin açıkta satılan gıdalara yöneldiğine ve buradaki risklere dikkat çeken Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner; özellikle kuruyemiş, baharat, kuru meyve, et, tavuk, süt ürünleri ve bakliyat gibi gıdalarda kesinlikle resmi kontrollere tabi ambalajlı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizerek söyledi.

Bir gıda kimin tarafından üretildiğini ve Resmi Denetimlerden geçtiğini bilmek gereklidir. Üreticinin bakanlığa kayıtlı olup olmadığını, yani bir ürün etiketi okuduğunu, hangi tarihte üretildiğini, son kullanma tarihini ve neler içerdiğini bilmeliyiz. Etiketlenmemiş ve ambalajsız ürünleri satın alırsanız, muhtemelen resmi kontrolleri geçmemiş yetkisiz bir yiyecek almış olursunuz. Tüketiciler olarak hijyen ve gıda güvenliği açısından ciddi bir hata yaparsınız.

Ambalajsız Kuruyemişlerde ‘aflatoksin’ Riski

Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte, açık pazarda satılan gıda ürünlerinin çoğu kurutulmuş fındık, kurutulmuş meyveler, baharatlar ve bakliyatlardır. Özellikle, kayısı, fındık, fındık, yer fıstığı, fındık ve kuru meyvelerden antep fıstığı alırken, tüketicilerin kesinlikle paketlenmiş ürünlere yönelmeleri gerekir. Açık havada satılan kuru meyveler ve kuru meyveler karaciğer kanseri riski taşır çünkü ürünün tarladan sofraya gelinceye kadar hijyen teknolojilerinden geçmiş olması çok önemlidir. Bu, doğrudan karaciğer sağlığımızı etkileyen bir faktördür!

Sıcak Satılan Kuruyemiş Taze Anlamına Gelmez

Açıkta satılan kuruyemişleri sıcakken satın alındığında bu ürün taze anlamına gelmiyor. Samim Saner, gerçek anlamda tazelik ve hijyen için en güvenli alternatifin ambalajlı ve son kullanma tarihi belli ürünleri seçmek olacağını söyledi.

Ambalajlı Kümes Hayvanlarını Tercih Edin

Açıkta satılan kümes hayvanları gıdaları satın alınması kesinlikle önerilmiyor. Taze balığın eti parlak ve sert olmalıdır, yüzgeçler de aynı şekilde parlak ve kırmızıdır. Bastırıldığında, yüzeyde çökme meydana gelmemeli, gözler berrak, net ve dolu olmalıdır. Ayrıca kenarlarda sarı ve kahverengi renk oluşumları görülmemelidir. Taze balıklarda gözler parlak ve kabarıktır. Bayat balıklarda ise çökük şekilde ve belirgin bir katmanla kaplıdır.

Açıkta Satılan Sütün Organik Olduğundan Emin Misiniz?

Son zamanlarda halk arasında pastörize ve UHT sütlere karşı tamamen yanlış ve bilimsel gerçeklere dayalı olmayan bir algı yerleşmeye başladı. Açıkta satılan süt tüketiciye ‘organik’ olarak tanıtılıyor, fakat organik süt satın almak isteyenler sütün organik olduğundan kesin olarak emin değillerse haricinde ancak üzerinde Türkiye haritalı Organik logosu olan sütlerin organik olduğundan emin olabilirler. Sütü açıktan almak isteyen tüketiciler ise sütlerini Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenen çiğ süt satış noktalarından satın almaları tavsiye edilir. Tüketiciler, sadece tadı lezzetli geliyor diye kendilerinin ve ailelerinin sağlığını korumak için açıkta satılan sütlere itibar etmemeleri gerekiyor.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü