Bahar Alerjisine İyi Gelecek Olan Tavsiyeler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bahar Alerjisine İyi Gelecek Olan Tavsiyeler

Bahar alerjisinin getirdiği rahatsızlıklar nedeniyle insanlar en çok burun açma yöntemlerini arıyor. Bu yöntemlere çok sıkça başvurulduğuna dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar şu şekilde uyardı, “Burnu açmak için sirkeli suyu burna çekmek yanlıştır. Çünkü sirkeli su, asidik olduğu için burun mukozasına hasar verir. Burnunuzu temizlemek için 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı yemeklik karbonat koyarak karıştırıp bu karışımı burnunuza çekebilirsiniz” dedi.

Alerji, vücudun aşırı reaksiyon göstermesi ve normal olarak reaksiyona girmemesi gereken maddelere karşı hassasiyet olarak her mevsimde görülebilir. Bahar alerjisi olan kişiler genellikle boğaz ağrısı, ateş, hapşırma, burun akıntısı ve halsizlikten şikayet eder.

Burnunuzun Ucu Çok Mu Kaşınıyor?

Burun mukozasına temas ettikten sonra alerjik maddeler (alerjen); burun ve gözler de kaşıntı, akıntı, ek olarak hapşırma, boğazda şişlik gibi şikayetlere ‘alerjik soğuk algınlığı’ denir. Bunun nedeni, havaya giren partiküllere anormal bir reaksiyonudur. Saman nezlesi, bahar nezlesi ve alerjik rinit ile eşanlamlı olan alerjik rinit (burun iltihabı) terimleri kullanılır. Mesela, çocuğunuz çok fazla burnunun ucunu kaşıyor, avuç içiyle burnunu ucunu siliyorsa, yani ‘alerji selamı’ diye tabir ettiğimiz hareketi yapıyorsa, gözlerini ovuşturuyor ve hapşırıyorsa bahar alerjisi akla getirilmelidir.

Bazı Besinler Alerjiyi Tetikliyor Olabilir

Alerjik bir hassasiyetiniz varsa, bahar aylarına girerken özellikle bu mevsim geçişlerinde burnunuz tıkanır ve nefes almakta zorlanırsınız. Üstelik sadece polenler değil, aynı zamanda besin alerjileri de var. Bazı yiyeceklere alerji burun ve solunum yollarını etkileyebilir. Ülkemizdeki gıda alerjileri en yaygın gıdalar, süt, yumurta akı, fındık, yer fıstığı, ceviz, mercimek, buğday ve daha az sıklıkla soya, nohut ve balık da alerjiye neden olabilir. Alerjide en etkili tedavi alerjik maddelerden kaçınmaktır. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Bu gibi durumlarda, antihistaminikler, dekonjestanlar, kortizonlu ilaçlar veya aşılar gerekli olabilir.

Boğaz Şişmesi için Sirke Gargarasını Deneyin

Burnu doldurma ve burnu açma yöntemlerine dikkat etmek faydalıdır. Örneğin, burun içine sirke çekmek doğru değildir. Sirke suyu, sirkedeki asit nedeniyle burun mukozanın zarar görmesine neden olur. Burnu açmak için sirkeli suyu burna çekmek yanlıştır. Burnunuzu temizlemek için 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı yemeklik karbonat koyarak karıştırıp bu karışımı burnunuza çekebilirsiniz

Özellikle boğaz ağrısı için ıhlamur çayı öneririz. Çünkü ıhlamur bitkisinin ağrı hafifletici özelliği bulunuyor. Çok sıcak, çok soğuk içecekler veya yoğun baharatlı yiyecekler tüketilmemeli ve günlük alacağınız yeterli miktar da su içilmelidir. Boğaz ağrısına iyi gelen şeylerin arasında düşündüğünden farklı olarak, sıcak çaylar veya içecekler ağrıyı veya şişkinliği hafifletmek için uygun değildir. İçecekler ılık ve yumuşak olmalıdır.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü