Ayı Sarımsağı Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır?

featured
Ayı Sarımsağı Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayı Sarımsağı Faydaları Neler?

Ayı sarımsağı; orman sarımsağı, orman sarımsağı, yabani sarımsak ve cadı soğanı isimleriyle de bilinir. Ayı sarımsağı faydaları içerisinde en güçlü tedavi etme özüne sahiptir. Kış uykusundan uyanan birçok ayının mide ve bağırsaklarını temizlemek amacıyla bu bitkiyi aradıkları söylenmektedir.

Bitki genel olarak normal sarımsağın özellikleri taşımaktadır. Fakat karşılaştırma yapıldığı zaman ayı sarımsağı daha güçlü bir bitkidir. Birçok kronik hastalıklara karşı oldukça güçlü tedavi yöntemine sahiptir.

Taze Tüketilmeli

Bu bitkide yaprakları kuruduğu vakit tedaviye yönelik kullanıldığı zaman başarı alma oranı düşer. Ancak bitkiyi taze bir şekilde tüketmeniz halinde bu durum bir hayli fazlalaşır ve tedavi olumlu bir şekilde sonuç alabilir. Bu nedenle bitkiyi taze bir şekilde kullanmak gerekecektir.

Ayı Sarımsağı Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır?

Çok önemli bir bitki olan ayı sarımsağı faydaları bir hayli fazladır. Bitkinin genel olarak bakıldığı zaman içerisindeki en önemli özelliği iyileştirici bir güce sahip olmasıdır. Bitki zihin açıklığı tedavisinde sıklıkla kullanılıyor. Ayı sarımsağı insanların bünyelerindeki sindirim sistemine oldukça faydalı bir bitki olduğu biliniyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda ayı sarımsağı otu özünden elde edilen kapsüller en başta bağırsak mantarları ve bununla birlikte damar sertliği, kan akışı gibi hastalıkları tedavi etme yönünde oldukça güçlü olduğu bilinmektedir. Ayrıca depresyon, romatizma gibi hastalıkları ortadan tamamen kaldırabilir. Ayı sarımsağın yapraklarında kan temizleyici özellikler taşır.

Ayı Sarımsağı Nasıl Kullanılır?

Bu bitkiyi alacağınız zaman mutlaka taze olmasına özen gösteriniz. Bitki çay halinde kullanması durumunda pek etkisini göstermeyebilir. Ancak bitki çayı da birçok konuda tedavi amaçlı kullanılabilir. Bununla birlikte uzmanların en önemli vurguladıkları konu bu bitkiyi doğru ve taze bir şekilde elde etmeleridir. Ayı sarımsağı taze olarak yemeklerde turşu niyetine tüketilerek kullanılabilir. Ayı sarımsağı yaprakları da yine taze olarak salatalarda kullanabilirsiniz.

Piyasada gün geçtikçe sahte ve ne olduğu belli olmayan bitkiler insanlara örnekler verilerek sunulmaktadır. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekecektir. Çünkü ayı sarımsağı diye yanlış bir bitki almanız halinde ve bunu kullanmanız durumunda tedavi edilebilecek hastalığınız yanlış veya bayat bitki tercih etmenizden dolayı şansınız düşecektir. Bu yüzden bitkiyi mutlaka satış noktalarından ve güvenilir yerlerden temin etmeniz önerilir.

Nisan ve Mayıs Aylarında Toplanır

Ayı sarımsağı, ilkbahar da hazır hale gelir. Ayı sarımsakları, inci çiçeğini (Mayıs Çiçeği) andıran, neşter biçimindeki cilalanmış gibi parlayan taze yeşil yaprakları, saydam bir beyaz tabaka ile örtülü, uzunca bir soğandan çıkarlar. Üstünde beyaz çiçek yuvarlakları olan açık yeşil ve pürüzsüz sapı 30 cm kadar uzar. Ayı sarımsağı, yalnızca bitkisel topraklı, nemli çayırlarda, gölgeli ve nemli dere kıyılarında, çalılıkların altında, yapraklı ağaç ormanların da yetişir. Nisan ve mayıs aylarında ise taze olarak toplanmalıdır. Bu bitki kuruduktan sonra güçlü özelliklerini yitirdiği için taze olarak tüketilmesi büyük önem taşır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü