Ayak ve Ayakkabı Uyumun Önemi

featured

Ayak ve Ayakkabı Uyumun Önemi

Ayak problemleri, bireylerin yürüyüş, ayakkabı giyme ve ayakta durmak gibi fonksiyonel aktiviteler gerçekleştirmelerini zorlaştıran yaygın problemlerdir. Düz tabanlık gibi yani ayağın iç kavisinde olması gereken yüksekliğin düşmesi gibi yaygın şekilde karşımıza çıkan ayak sorunlarını önlemek için ayak ve ayakkabı uyumu yakalanması son derece önemli.

Yanlış Ayakkabı Seçiminin Sonuçları

Ayakkabı da ayak gibi gövde ile zemin arasında bir bağlantı oluşturur ve vücuda duyusal veri iletir. Bu iletilerin kalitesi bacaklar ve ayaklardaki kas aktivasyonunu değiştirir ve bireyin hem kinematik hem de iskelet hizasını etkiler. Uygun olmayan ayakkabının kullanılması, ayak biyomekaniğini bozar. Bazı ayak rahatsızlıkları meydana gelir; alluks valgus, pençe parmak, çekiç parmak, düz tabanlık, akut ya da kronikleşmiş ayak ağrısı gibi çeşitli ayak rahatsızlarına yol vermektedir. Dolayısıyla da hem dinamik hem de statik duruş dengesini etkiler.

Yüksek Topuk Parmak Deformitesi Yapıyor

Balerin tarzı ayakkabılar veya alçak topuklu ayakkabılar, çalışma rahatlığı ve yaz aylarında uzun yürüyüşler açısından olumlu olduğu düşünülen ayakkabıların seçimi, ayak ve ayakkabı uyumunun sağlanamaması durumunda çeşitli ayak deformasyonlarına neden olabilir.

Ayakkabının uygunluğu; ayakkabının uzunluğu, yüksekliği ve genişliği gibi faktörlerle belirlenir. Örneğin, en uzun ayak parmağı ile ayakkabının ucu arasındaki mesafenin 10 ila 20 milimetre arasında olması gerektiği ve uygun ayakkabı genişliği için ayakkabı ile ayak arasında ortalama 7 milimetre genişlikte bir fark olması gerektiği önerilmektedir. Ayakkabının taşıması gereken bu özelliklerle ayağı korumak, ayak stabilitesini sağlamak, zemindeki sürtünmeyi arttırmak ve şok emilim fonksiyonları amaçlanmaktadır.

Geniş Burunlu Ayakkabı Seçin

Parmak uçlarının serbestçe hareket etmesi ve ayak parmaklarının altındaki sürtünmeyi önlemek için uygun parmak kutusu yüksekliğine sahip geniş burunlu ayakkabılarının tercih edilmesi gerekir. Bunu yapmak için, ayakkabılarınızı giyin ve ayak parmaklarınızı hareket ettirip ettiremediğinizi kontrol edebilirsiniz. Parmaklarınızı hareket ettiremediğiniz ayakkabıları tercih etmeniz önerilmez.

Dar ayakkabılar, özellikle parmağın dışa doğru sapmasına neden olan halüs valgus, yani baş parmağın dışarıya doğru çıkıntılı görünüm alması gibi deviasyonuna neden olur. Normal bir ayağın duruşunda, dar burunlu ayakkabıların içinde uzun süre kalması sonucu olumsuz yönde önemli derecede değişiklikler meydana gelir, bu da ayak fizyolojisini etkilemektedir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü