Anjin Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

featured
Anjin Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

Anjin Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

Daha çok çocuklarda daha çok görülen anjin hastalığı bademciklerin iltihaplanması ve şişmesi anlamına gelmektedir. Yaz aylarında ve kış aylarında daha fazla şekilde görülebilmektedir. Anjin hastalığı sırasında vücudun çeşitli organlarında farklı bozukluklar ve iltihaplanmalarda oluşabilir. Bu bakımdan tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar bulunmaktadır.

Çok sık olarak rastlanan bir hastalık çeşididir

Hastalık döneminde hastaya verdiği sıkıntı ve zahmetten ziyade daha sonrasın da vücutta da bazı rahatsızlıkların oluşumuna da sebep olabilmektedir. Anjinin ilk belirtileri arasında boğazlarda şişkinlik ve yanma hissi ile kendisini belirgin bir şekilde hissettirir. Bu sırada yutkunmada zorluk ta görülen en özel belirtilerindendir. Anjinin oluşumuna sebep olan etken anjin mikrobunun vücudumuza girerek yerleşmesidir. Bu sırada boğazlara yerleşen bakteri anjinin oluşumunu sağlamaktadır. Anjin hastalığı genellikle bir anda kendisini hissettirmekte ve ilk belirtilerini de bu şekilde göstermektedir. Hastanın ani titremi ile kol ve bacaklarında hissedilen ağrılar ile ilk olarak sanki basit bir grip olayı gibi oluşan tepkilerinden sonra ardından ateş bir anda 38 – 39 dereceye kadar yükseliş gösterebilmektedir.

Hastanın nabzında da artış görülebilir

Bu sırada boğazlarda oluşan şişkinlik, kırmızılık ve bunun sonucu ile oluşan yutkunma zorluğu anjinin en sıkıntı veren belirtileri arasında sayılabilir. Bazı kişilerde ağrı daha da fazla olarak kulaklara kadar ilerleyen ağrı ile de karşılaşabilir. Böyle sıkıntılar ile karşılaşan hastanın bir doktora giderek gerekli muayenesinin yapılması son derece doğrudur. Boğazlarında kırmızılık ve şişkinlik görülen hastanın uygun ilaçlardan yardım alarak belirli bir süre istirahat ve dinlenme ile tekrar eski sağlığına kavuşması mümkündür. Yine bu dönemde hastanın boğazında şişkinlik olduğu için yeteri derecede beslenebilmesi ve gıdasını alabilmesi için sıvı gıda maddeleri ile beslenmesi ve sıvı içecekleri ılık bir şekilde tüketmesi de hastanın iyileşmesinde yarar sağlayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü