Yeni Yıla Daha Mutlu Girin

featured
Yeni Yıla Daha Mutlu Girin

Yeni Yıla Daha Mutlu Girin

Yeni yılda endişelerinizi dünyanızdan kovun gitsin. Yeni yıla daha mutlu girin. Mutlulukta hüzünde sizin ellerinizde. Olumsuzlukları bir daha içeri almamak üzere dışarı atın. Zihninizi endişeden arındırmak, size yaşamınızdaki her şeyi değiştirme gücü verir.

Zihnimiz asla sabit durmaz. Her zaman meraklı bir gezgin gibi davranır. Aynı anda hem geçmişe, hem de geleceğe doğru seyahat edebilir. Bu nedenle de daima yaratıcıdır.

Ama çok fazla dağılmak yorucudur. Yorgun bir beyin ise yeterli performansı gösteremez. Yaratıcılık için en önemli konu ‘’an’’a odaklanabilmektir. Üstelik beynin sağlıklı çalışıp, doğru kararlar alması ve anı yönetmesi için şimdiyi yaşaması gerekir.

Yeni yılda sizler için zihin temizleme ve ‘’an’’ı yönetme becerilerini araştırdık. Gerçekten ‘’an’’dan uzaklaştığınızı hissettiğinizde, bu  küçük ve etkili yöntemleri hatırlayın…

Meditasyon Zihninizi ve Bedeninizi Rahatlatır

Meditasyon yapmak için, klasik lotus pozisyonunda oturulması şartı yoktur. Bu konuda önemli olan çevre ile bağlantınızı kesip, kendi iç bağlantınızı güçlendirebilmektedir. Kendi iç bağlantınızı ne kadar sağlam kurarsanız, sinir sisteminiz de o kadar hızlı sakinleşir ve buna bağlı olarak da düşünceleriniz o kadar olumlu yöne kayar.

Sizi Etkileyen İyi ya da Kötü Ne Olduysa Yazın

Çabucak cevap verin ne kadar zamandır günlük tutmuyorsunuz. Kesin olarak ispatlandığına göre ne düşünüyorsanız bunu kağıda dökmek, zihninizi berraklaştırmak için en iyi tekniktir. Günlük tutmak sizi etkileyen düşünce ve olayları daha sonra net bir şekilde analiz etmenize ve düşüncelerinizi sıraya koyup düzenleyebilmenize yardımcı olur. Günlüğün başka birisinin eline geçme riskine karşı günlük tutmaktan hoşlanmıyorsanız kendinize bir alfabe oluşturabilirsiniz. Sizden başka kimse yazdıklarınızı anlayamaz. Günlük tutmaya vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız günlük tutmak yerine ara ara boş vakitlerinizde de yazmak faydalı olur. İçinizde biriktirdiğiniz iyi veya kötü duygularınız, düşünceleriniz ve yaşadıklarınızı kağıda dökmek sizi rahatlatır.

Araştırmacılar düşünce ve duyguları yazmanın agresif davranışları azalttığını ve hafızayı kuvvetlendirdiğini gösteriyor. Böylece bilişsel yetenekler kullanılarak stres yönlendirmesi daha iyi yapılabiliyor. Bütün bunların sonucunda da yaşamınızda yaratıcı düşüncelere daha çok yer ayırabilirsiniz.

Derin Nefes Alın

Nefesinizi bilinçli bir şekilde yavaşlatmak, beyninizde anında sakinleştirici bir etki yaratır. Daha derin ve uzun nefes almak vücudun tüm bölgelerine oksijen yollamasına ve bedende sakinleştirici bir etki yaratılmasına yol açıyor. Arka arkaya 5 kez derin nefes almak, sizi geçmişten ya da gelecekten ayırarak direk olarak şu ana doğru yönlendirir.

İlginizi çekebilecek başka bir makale: Yılbaşı Makyajı için Öneriler

Temiz ve Toplu Odalar İyi Hissettirir

Sabah uyanır uyanmaz karşınızda dağınık bir oda görmek sizi otomatik olarak negatif düşünmeye iter. Bu nedenle kalkar kalkmaz yatağınızı toplamayı alışkanlık haline getirin. Bunu uyanır uyanmaz yapmak, beyninizi gün içinde daha verimli olmak için motive eder.  Zihninizde otomatik bir pozitif yönlendirme yaparsınız. Güne doğru kendinizi başarılı hissederek ilerlersiniz.   Odanızı temizlemek, düzenlemek ruhunuz üzerinde meditatif bir etki yaratır.

Yoga Yapın

Yoga çoğu kez ruhun ve zihnin arınması olarak anlatılıyor. Yoga yapmak nefesi ve hareketi eşleştirmek demektir. Bu da size ihtiyacınız olan meditasyonu sağlar.

Daha Çok Egzersiz Yapın

Bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, koşmak, yüzmek gibi sürekli tekrarlayıcı hareketleri devamlı olarak yapmak, zihninizin sağlıklı çalışması üzerinde çok önemli etkide bulunur.

Yoğun tempo ile spor yapmak sizi anksiyeteden uzaklaştırır.

Çok Fazla İş Yüklenmeyin

En son teknolojik gelişmeler ile pek çok işi aynı anda yapabiliyoruz. Bu nedenle de çok fazla işi üstlenmekte bir sakınca görmüyoruz.

Oysaki insan olarak, bizim esas yapımız aynı anda çok fazla görev yürütmek için uygun değildir. Çok fazla işi aynı anda yürütmek kesinlikle veriminizi düşürür.

Üstelik zihinde çok fazla şeyi peş peşe düşünmek zorunda kalacağınız için, zihninizde gereksiz bir negatif enerji yüklenmesi yaşanır. Yapmanız gerekenleri öncelik sırasına göre listeleyin ve tek tek yapmaya özen gösterin. Böylece zihniniz aynı anda farklı şeyler düşünerek dağılmamış olur.

Birden Fazla Aynı Anda İşe Odaklanmayın

Zaten bunu yapamazsınız. Sadece bir işten diğer işe geçiş yapmış olursunuz bu da o anda yaptığınız işi verimsiz hale getirebilir. Ne iş yapıyor olursanız olun, kendinizi yaptığınız işe tamamen verin. Yaptığınız işten başka bir şey düşünmeyin. Odaklanın… Böylece hem bahse konu işi yaparken veriminiz yükselir, hem de zihninizde meditatif sakinleştirici bir etki oluşur.

Çok Endişeli Olduğunuz Zamanlarda 5-4-3-2-1 Tekniğini Kullanın

Anksiyetenizin çok yükseldiğini hissettiğiniz zamanlarda 5-4-3-2-1 olarak adlandırılan tekniği deneyin. Oldukça basit bir tekniktir. Bu tekniği uygulamanın yolu şudur:

  • Görebileceğiniz 5 şeyi,
  • Dokunabileceğiniz 4 şeyi,
  • Duyabileceğiniz 3 şeyi,
  • Koklayabileceğiniz 2 şeyi,
  • Tadabileceğiniz 1 şeyi zihninizde adlandırın.

Bu uygulama sizi anında ‘’şimdi’’ ye ve buraya çeker. Dalgınlığı alır. Geçmişi veya geleceği düşünerek kötü hissettiğiniz anları zihninizde yaşamaktan sizi çeker alır. Konsantrasyonunuza duyu organlarınıza yöneltirsiniz ve şu anda bulunduğunuz çevre ile bağlantı kurarsınız. Böylece mantıklı düşünceler ağır basar. Endişelerden uzaklaşmaya başlarsınız.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.