Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri
Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Sanal dünya insanları yalnızlığa mı sürüklüyor? Psikoloji Bölümünden Uzman Klinik Psikolog Berra Baş, özellikle sosyal medyaya giren insanların hayatında “sosyal izolasyon” yalnızlığının psikolojisini ortaya çıkarmaya başladığını söyledi.

Teknolojinin mükemmel gelişimi ile halkların iletişimi emojilerle sınırlı kalmaya başladı. Kelimelerin büyüsü azaldı; duyguların gösterilmesinin kısa yolu pratiklik olarak tanıtıldı. Romantizm yok olmaya başladı. Ancak bu, insan yaşamında insan ilişkilerinde çok yıkıcı bir sonun başlangıcıdır. Şu anda insanlar çok yalnızlar.

Yalnızlık Çanlarına Dikkat

Güncel literatür kullanımına ve terapilere baktığımızda, yalnızlığın genel tanımında sosyal izolasyon kavramını görüyoruz. Aslında, bu his beyin tarafından yönetilir ve insanlar bu hissi olumsuz ve içsel-soğutma hissi olarak tanımlarlar.

Aslında yalnızlık hissi, doğru değerlendirildiğinde etkili bir sinyaldir. Örneğin ateşimiz çıktığında, vücudumuz bize fizyolojik bağışıklığımızla ilgili bir problem olduğunun mesajını veriyorsa; yalnızlık hissiyle de psikolojik olan dış dünyayla ve kendimizle barışıklığımızla ilgili bir problem olduğunun mesajını veriyor. Ani meydana gelen bir olayla artan mutsuzluk, boş vermişlik, değersizlik, kararsızlık, el ayak boşalmaları, titreme, terleme, işe yaramazlık, öz-denetim hisleri odaklarında ara sıra kontrol yitimi ile gösterebilir.

Sanal Alem Çok Etkiliyor

Günümüzde insanlar iç dünyalarını sanal bir ortamda gizleyebilirler. Sahte kalabalıklar arasında yalnızlık hissi olabilir. Burada kişi, kronik olarak kendisine adeta bir maske takar. Maskesi sayesinde, etrafı insan yağmurudur. Birçok arkadaş ve sosyal çevreye sahiplerdir. İnsanlar kendileriyle zaman geçirmekten hoşlanırlar. İnanılmaz derecede enerjiklerdir.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Duygularımızı Kontrol Edebilir Miyiz?

Bu bireyler kendi dünyasında farklı, dış dünyasında farklıdır. İç dünyalarında yargılayıcıdırlar, kendilerine karşı son derece eleştireldirler, tatmin olmazlar, memnuniyetle sınırlıdırlar, materyalizm ve sosyal statü son derece önemlidir. Böylece herhangi bir davetiyeyi kaçırmamaya çalışıyorlar, sosyal medyada mutluluk postları atarlar.

Emojiler İlişkileri Olumsuz Etkiliyor
Sosyla Medya İlişkileri Olumsuz Etkiliyor

Yakın ilişkilerde, eşleriyle sıkıntılı olsalar bile, aşırı bir sevgi göstererek zıt izlenimi vermeye çalışırlar. Bu şekilde, kendi iç dünyalarının sıkıntısını yansıtmamak için sahte bir güvenli alan oluşturmaya çalışırlar. Kendi iç dünyalarında kendileri ile barış içinde olmadıkları için, sahte kimlikleriyle yarattıkları kişiliğe de inanırlar. Yaşadıkları kaotik döngü, ne kadar yalnız olduklarını gölgesi kalkmaya başladıklarında ise ikilemde kalırlar.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Affetmek Sizi Mutlu Yapar

Bu dönemde ağlama, öfke krizleri ve yanlarındaki insanları aşağılama tepkileri ivme kazanıyor. Yakın ilişkilerde ve eşlerine karşı gittikçe daha fazla ayrı düşerler. Bu durum narsist ve histriyonik kişilik bozukluğu olan hastalarda görülme oranı çok yaygındır. Anksiyete bozukluğu ve depresyon hastalarında da görülür.

Size Huzur Verecek Bazı Öneriler

  • Daha fazla dışarı çıkın (örneğin, sessiz bir kafede kitap okuma aktivitesi yapmak veya denize bakan bir bankta oturmak gibi),
  • Bir kaç arkadaş edinin veya uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınıza buluşma teklifinde bulunun (düzenli aralıklarla buluşmalarınızı tekrarlayın),
  • Etkinliklerinize geri dönün (ilgi alanınıza ait bir kursa başlamak, sinemaya gitmek, müzikallere katılmak, tiyatro izlemek gibi),
  • Düzenli bir uyuyun en önemlisi de erken uyuyun, erken kalkın. Erken uyanmaya başladığınız da çok daha fazla zamana sahip olacaksınız,
  • Oluşturulan ilişkiler sırasında daha nazik ve sabırlı olmak ve ilişkiyi sürdürmeye devam etmek,
  • Size iyi gelmediğini düşündüğünüz ve olumsuz enerjisiyle baskı altına almaya çalışan insanlardan uzak durun, onların tüm baskısına rağmen ‘hayır’ diyebilmek,
  • İlişkiniz olduğu kişiyle birlikteyken yalnız olduğunuz hissine sahipseniz, çift terapi desteği almak,
  • Kişi olarak yalnız olduğunu düşünüyorsan, psikoterapi alarak durumun ne olduğu fark ederek hayatı kaliteli hale getirmek, yalnızlık hissiyle baş etmekte yararlı olmaktadır.

Uzman Klinik Psikolog Berra Baş

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.