Sağlıklı ve Parlak Saçlara Sahip Olmanın Yolları

featured
Sağlıklı ve Parlak Saçlara Sahip Olmanın Yolları

Sağlıklı ve Parlak Saçlara Sahip Olmanın Yolları

Sağlıklı ışıl ışıl saçlar hayal sayılmaz. Hava kirliliği, saçları şekillendirmek için yapılan ısı uygulamaları, saçlara uygulanan çeşitli kimyasallar saçın hasar görmesine neden olur.

Hasar gören saçlar zaman içinde incelir, zayıflar ve kurur. Böylece saç kırılmaları kaçınılmaz hale gelir. Böyle bir durumda tek kurtarıcı yolun kuaförde saç bakımı yaptırmak olduğunu düşünebilirsiniz.

Aslında kuaförlerin ya da bakım salonlarının esiri değilsiniz. Düzenli uyguladığınız takdirde mükemmel sonuçlar alınabilecek bazı pratik yöntemler mevcuttur. Bu yazıda saçların sağlam ve dayanıklı olması için uygulanabilecek yöntemleri sizler için derledik ve sunuyoruz.

En Önemli Konulardan Birisi Saçın Korunmasıdır

Saçlar çok fazla güneş ışını, rüzgarın taşıdığı tozlar vb. etkenlerden olumsuz etkilenir. Çok fazla güneşe maruz kalmak saçları zayıflatır hatta dökülmelerine dahi sebep olabilir.

Havadan gelen kir saçların ve kafa derisinin üzerinde yerleşerek birikmesi istenmez. Çünkü bu durum kafa derisini etkiler ve bakterilerin yerleşmesi için uygun bir hala getirir.  Çok sıcakta ya da rüzgarın tozları savrulduğu havalarda saçlar şapka ya da kapüşon ile korunmalıdır.

Saçlar Islak İken Hassastır

Saçların ıslak olması,  kırılmaya en yatkın oldukları zaman demektir. Islak saç kökleri çok hassastır ve zarar görmeye çok açıktır. Saçlara yapılabilecek kötülüklerden bir tanesi de duştan çıkar çıkmaz fırça veya tarak ile taranması olabilir.

Yeni yıkandığında kafa derisi de yumuşak bir halde olduğundan ıslakken saç taramak sadece saçın kırılmasına sebep olmakla kalmaz aynı zamanda kafa derisinde kepek oluşumuna da yol açabilir.

Saç Kremi Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirin

Saçlar yıkandıktan sonra saç kremi kullanmak her zaman çok faydalıdır. Kullanılan saç kreminin nemlendirici özelliği olması tercih edilmelidir. Saçlar yıkandıktan sonra nemlendiricili bir saç kremi uygulamak ve bu uygulamayı düzenli olarak sürdürmek çok yararlıdır. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda bir süre sonra saçınızda düzensiz kıvrılmaların olmadığını fark edeceksiniz.

Saç kremi kullanılırken önemle hatırlanması gereken bir nokta vardır. Unutmamak gerekir ki saç kremleri kafa derisi için üretilmemiştir. Saç kremi sadece saçlara sürülmek için üretilmiştir. Bu nedenle saç kremi kafa derisi ile tema etmeden sadece saçlara sürülmelidir.

Kafa derisinden saç kremi kalması hem saçları güzelleştirmez hem de saça yağlı bir görüntü verir.

Kullandığınız Şampuan Ve Saç Kreminin Formülleri Benzerlik Göstersin

Kullanacağınız şampuan ve saç kreminin aynı saç türleri için üretilmiş olmasına dikkat edin. Böylece çok daha iyi sonuçlara ulaşılır.

Aşırı Sıcaklık Saçların Düşmanıdır 

Aşırı sıcak uygulaması saçın nemini buharlaştırır. Bu nedenle saçınıza direk ısı uygulamaktan kaçının. Saçların kuruması ya da neminin azalması istenmeyen düzensiz kıvrımların oluşumuna sebep olur.  . Daha da fazla sıcaklık uygulaması saçları yakar.

Saçları elektrikli ekipmanlarla şekillendirmek sadece çok gerekli ise yapılmalıdır. Bu tür şekillendiriciler olabildiğince az kullanılmalıdır.

Saçlarınızı Çok Sıkı Bağlanmayın

Saçları çekerek çok sıkı bağlamak saç köklerine zarar verir. Köklerin zayıflamasına sebep olur. Saçlar toplanacağı zaman kumaş bağcıklar gibi yumuşak malzemeler tercih edilmelidir. Saçları sıkıca bağlayan tokalar, saç tellerinin sürtünmesini arttırır. Teller arasında fazları sürtünme saç kırılmasına yol açar.

Saçlarınızı Gece Yatmadan Gevşekçe Örün

Gece uyumadan önce saçların gevşekçe örülmesi dağılmayı önleyeceği gibi dolaşıp düğümler oluşmasının da önüne geçilebilir. Birbirine dolaşan saçları tararken fırça ile çekiştirmek gerekebilir. Bu tip davranışlar saçların gereksiz yere elektriklenmesine ve buna bağlı olarak da kırılmasına yol açabilir.

Uyurken Kullanılan Yastık Kılıfının Saten Olmasını Tercih Edin

Saten kılıflar gece uykusu sırasında saçların fazla sürtünmeye maruz kalmasının önüne geçer. Sürtünmenin azalması saç kırıklarının azalması anlamına gelir.

Pamuklu kumaşlar saçlarda sürtünme ve kırıklara yol açabilir.

Saçlarınızı Kurularken Nazik Davranın

Saçlarınızı kurularken havlu ile sertçe ovalamak yanlış bir uygulamadır. Böyle davranıldığında saçlar daha çok kırılır ve zarar görür.

Saçlarınıza Yağ Masajı Yapın

Güzel güçlü ve sağlıklı saçlar için yağ masajları daima çok iyi sonuç verir. Bu amaçla kullanılabilecek en etkili yağlar şunlardır:

  • Zeytinyağı,
  • Badem yağı,
  • Hindistan cevizi yağıdır.

Yağ masajından en iyi sonucu almak için uygulama yapmadan önce yağın biraz ısıtılmasında yarar vardır. Yağ biraz ısıtıldıktan sonra ılık iken saç derisine nazikçe masaj yapın.

Bu şekilde en az 1 saat bekleyin. Gece boyunca beklerseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Soğuk Su Saçların Dostudur

Saçlar yıkanırken sıcak su tercih edilmemelidir. Ilık ya da soğuk su kullanın. Burada anlatılan soğuk su kavramı oda sıcaklığındaki su anlamına gelmektedir.

Sıcak su kafa derisi üzerindeki delikleri genişletir. Su çok sıcak olduğu takdirde saçlara zarar verir. Şampuanlarken sıcak su kullansanız bile durulamada mutlaka oda sıcaklığında soğuk su kullanın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü