Saça Renk Veren Bitkiler

featured
Saça Renk Veren Bitkiler

Saça Renk Veren Bitkiler

Saçları hiç boyanmamış doğal renge sahip olan saçlar için geçerli olan bu yöntemle saçlarınızı hiç yıpratmadan aksine hem saç bakımı sağlayayıp hemde saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Papatya: Saçları sarartır.

Kullanımı: Bol miktarda çiçek, yaprak ve saplarıyla beraber bir tencerede suyla beraber kaynatın. Kaynadıktan sonra ateşi kapatıp demlenmesini bekleyin. Suyu ılıklaştıktan sonra papatyalardan arındırarak suyunu temiz bir kaba süzün. Süzdüğünüz papatya suyunu saçınıza eşit ve bol miktarda uygulayın. Güneşte saçlarınız kuruyana kadar bekleyin bu süreçte saçlarınızın sarılaştığını göreceksiniz.

Biberiye, kekik ve adaçayı: Saçları siyahlaştırır.

Kullanımı: Her malzemeden eşit miktarda karıştırarak suyla beraber kaynatın. Kıvamı koyu olması için suya göre malzemeyi daha fazla ekleyin. Kaynadıktan sonra ateşi kapatın ve demlenmeye bırakın. Sıcaklığı ılık seviyeye geldikten sonra bitkilerden arındırıp suyunu süzün ve saçlarınıza uygulayın. Bunu gece yapın ancak saçlarınız kuruduktan sonra uyuyun saçlarınız ıslak şekilde yatmayın saçlarınız kurumaz ve üşütebilir veya sinüzit olabilirsiniz. Sabahında ise saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Kadife çiçeği ve kına: Saçları kızıla boyar.

Kullanımı: Kına başlı başına saçlarınızı bakır rengine boyamaya yeter ancak siz daha yoğun kızıl rengi istiyorsanız kadife çiçeklerini kaynatıp suyunu süzdükten sonra (ılıyınca) bu suyla kınayı karıştırın. Yani kınayı normalde suyla çözmek yerine kadife çiçeği suyuyla çözerseniz etkisini arttırsınız. Gece yatmadan önce saçınıza uygulayıp bone veya tülbent ile saçlarınızı sarın. Sabah yıkayabilirsiniz.

Ceviz: Saçları koyu kahverengine boyar.

Kullanımı: Ceviz kabuklarını ve yapraklarını kaynatıp ılıdıktan sonra suyunu süzüp saçlarınızı bu suyla yıkayın. İlk uygulamada gözle görülür bir sonuç vermeyebilir ancak düzenli kullanımda saçlarınızın renginde gözle görülür değişim görebilirsiniz. Haricinde saçlarınızda beyazlar çıkmaya başladıysa beyazları kapatır ve tekrar koyu renk saç çıkarır. Eğer beyaz saç sorununuz varsa patates ve pirinç suyuyla saçlarınızı yıkarsanız ve haftada bir düzenli uygularsanız tekrardan koyu renk saçlarınız çıkmaya başlar.  Bunun için haşlama patates suyuna ihtiyacınız var. Pirinç suyu haşlama olmayacak pirinci ıslatır gibi çeşme suyunda veya içme suyunda ıslattığınız pirinç suyuyla haşlama patates suyu ılıyınca birleştirin ve saçınızı bu suyla yıkayın.

Kınanın cilt ve saç boyası olarak 5000 yıldır bilindiği anlaşılmaktadır.

Saçlarını Uzatmak İsteyene Bonus Bilgi

Saç uzamasını hızlandırmak için ısırganotu, biberiye ve atkuyruğu suları kullanılabilir. Saçları normal olarak yıkadıktan sonra masajla birlikte bu bitki sularını uygulamak fayda sağlayacaktır. Başa ılık havlu sararak 5-10 dakika bekletmek etkiyi arttırır.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü