Kapat

Saçların Yıkanma Sıklığı

Saçların Yıkanma Sıklığı Ne Olmalı?

Saçların yıkanma sıklığıyla ilgili bir çok öneri mevcut. Peki hangisine inanmalıyız, saçlar çok yıkanırsa mı uzuyor ve sağlıklı oluyor  yoksa az yıkandığında mı? 

Saçın ne sıklıkta yıkandığına dair cevap kişiden kişiye değişir. Çünkü herkesin saçları farklı ve kendi ihtiyaçları vardır. Genel olarak, yağlı bir kafa derisi olan kişilerin saçlarını her gün yıkaması gerekir. Kuru kafa derisi olanların haftada bir veya iki kez yıkaması ve normal kafa derisi olanların kirlenmiş olması gerekir. Özetle, saçlarınızı ne sıklıkla yıkamanız saç tipinize, yaşam tarzınıza ve tercihlerinize bağlıdır.

Saç tipi ve doku

Saçınıza dokunmak, yukarıdaki sorunun cevabını bulmanın en önemli belirleyicilerinden biridir. Saçın tipi sebumun saçın uzunluğu boyunca yayılmasını etkiler (yağ bezlerinin salgılanması). Kalın, kaba ve kıvırcık saçlar sebumun hızlı ve eşit dağılımını kısıtlar.  İnce telli ve düz saçlar ise köklerden uça doğru yumuşak bir akış sağlıyor. Bu nedenle, ikinci saç tipinin daha sık yıkanması gerekir. Saç tipine bağlı saç bakımı önerileri almak için tıklayın.

Saç Derisi Tipi

Yağlı bir saç derisinin kuru bir saç derisine göre daha sık yıkanması gerekir. Kuru saç derisi sıklıkla kepeği yıkar ve kırılgan saçların şansını arttırır.

Yaşam Tarzınızda Etkiliyor

İçinde bulunduğunuz yaşam tarzı da saç yıkama ve saç bakım rutininizi etkilemekte. Fiziksel aktiviteniz sayesinde vücutta fazla sebum ve ter ürerse, saçlarınız kir veya yağlanma dolayısıyla daha düzenli bir yıkamaya ihtiyaç duyuyor.

Bayan Güzellik

“Saçların Yıkanma Sıklığı” üzerine 1 yorum

  1. Solmaz Turkoglu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir