Saç Hakkında Doğru Bildiğimiz 5 Yanlış

featured

Efsane 1: Saçları kendi başına kurutmak daha iyidir.

Bir çalışmada, saç kurutma saçı zeminin hasar görmüş olmasına rağmen, saçların saça kuruyan saç tellerinin kendilerine daha fazla zarar verebileceği bulunmuştur. Saçlarınız uzun süre suya maruz kaldığında, saçtaki proteinlere baskı uygular, bu da şişmeye neden olur. Bu sebeple saç kurutma makinenizi kurutduktan sonra% 75 oranında kurutduktan sonra saçlarınızı kurutmak ve daha hafif bir sıcaklıkta kurumaya devam etmektir.

 

Efsane 2: Kepek kuruluktan oluşur.

Aslında durum tam tersidir. Kepek, yağlı bir ortamda büyüyen bir çeşit mayadan kaynaklanır. Bu nedenle, saçlarınızı her gün yıkamanın daha fazla kurumaya ve daha fazla pul olmasına neden olacağından endişeleniyorsanız kepeklere karşı etkili bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

 

Efsane 3: Her 6 haftada saçların uçlardan kesilmesine yardımcı olur.

Saç uzaması kafa derisinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, saçın ucundan epilasyonun daha hızlı uzama ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu bilgiyi sıklıkla duymamızın nedeni, saç düzenli olarak kesildiğinde saç uçlarının kırılmasını önlemektir. Bu nedenle kuaförünüz bunu önerebilir çünkü sık sık kesilen saçlar daha sağlıklı görünecektir.

 Efsane 4: Stresden gelen saçlar grileşir.

Gri saç çoğunlukla genetik veya yaşlanma belirtileridir. Yaşlandıkça saçlarımız daha az melanin üretir. Bu yeni saçların gri veya beyaz olmasına neden olur. Strese gelince, stres aslında serpini hızlandırıyor. Bununla birlikte, grileşmenin nedeni yaş ilerlemesidir.

 

Efsane 5: Soğuk su saçı canlandırır.

Kuaförler genellikle saçlarınızı soğuk suda yıkamayı tercih ederler. Bunun nedeni elektriklenmeyi önlemektir. Bununla birlikte, saçınızda canlı hücreler olmadığından, sıcak veya soğuk suya tepki vermezler. Bu nedenle, saçları yıkamak için soğuk suyla yıkamak tamamen etkisiz bir işlemdir.

 

Kaynak: Doğan Burda

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü