Saç Dökülmesini Tetikleyen Nedenler

Saç Dökülmesini Tetikleyen Nedenler
Saç Dökülmesini Tetikleyen Nedenler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saç Dökülmesini Tetikleyen Nedenler

Saç dökülmesi tetikleyen bir çok neden vardır, saç dökülmesi normal şartlarda doğal olması gereken bir durumdur ancak aşırı şekilde saç dökülmesi varsa mutlaka saç dökülmesini tetikleyen nedenler vardır.

Bilindiği gibi vücudumuzda kafamızın üzerinde bulunan kıllara saç adı verilir. Saçlarımız diğer kıllara göre daha uzundur ve çok daha hızlı uzar. Saçlarımızdan bazıları uzama evresini tamamlayarak duraksama evresine girer yani daha fazla uzamaz. Bazen de bazıları dökülür ve yerine yenileri çıkmaya başlar.

Günde 50-100 Tel Saç Dökülmesi Normal

Genelde saçlarımız dökülür. Bu aslında normal bir durum olmakla beraber tabi ki her şeyin bir sınırı olduğu gibi bununda bir sınırı vardır. Bu sınır kabaca günde 50-100 tel arasında ise normal kabul edilir. ,Fakat çok daha fazla sayıya ulaştığında ve gözle görülebilecek boyuta geldiğinde orada iş değişmektedir ve anormal bir durum olduğu ortadadır.

Bu durum aşırı saç dökülmesine girer. Ayrıca saç tellerinde incelme gördüğümüzde ya da saç köklerimizde zayıflık hissettiğimizde mutlaka bu konuda uzman bir hekime başvurmamız gerekir. Aslında basit gibi görünen bu olay ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Genetik Saç Dökülmesi

Saç dökülmesini nedenleri oldukça fazladır. Ama genel olarak nedenleri hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Genetik saç dökülmeleri, aslında en çok bu sebepten dolayı saç dökülmelerinin olduğu düşünülüyor. Ve bu kalıtıma sahip olan erkeklerde, belli bir yaştan itibaren kellik sorunları ortaya çıkıyor. Bu kalıtıma sahip kadınlarda ise kellik görülmüyor ancak saçlarda azalma durumu ortaya çıkabiliyor.

Saç Dökülmesini Tetikleyen Nedenler
Saç Dökülmesini Tetikleyen Nedenler

Saç Dökülmesini Tetikleyen Bazı Nedenler

Bu genetik bir durum olduğu için her insanda bu şekilde olmayabiliyor. Bir diğer olasılık ise sağlıksız olan kozmetik, şampuan, saç boyası gibi ürünlerin kullanımında kaynaklı olabiliyor. Kullandığımız tarak bile bu durumu etkileyebiliyor, bize tavsiye edilen ise fırça yerine geniş ağızlı tarakların kullanılmasıdır. Saç derisinde geniş, yuvarlak şekilde boşluklar oluşan bu tip saç dökülmesinin adı Alopesi Aretadır.

Her yaşta görülebilen bu durumun nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Doğum sonrasında aşırı saç dökülmesi görülebiliyor. Bazı ilaçların yan etkileri saç dökülmesine neden olabiliyor. Yine aynı şekilde kanser tedavilerinde bu durum geçici olarak ortaya çıkabiliyor. Saç dökülmesi kimi zaman beslenmeyle de alakalı olabiliyor. Yeteri kadar protein almadığımızda vücudumuz proteini saklayabilmek için saçları duraksama dönemine sokarak saç kaybına neden olabiliyor.

Demir eksikliğinde de aynı durum görülebiliyor. Ve bütün bunlara artı olarak psikolojik durumlardan kaynaklanabildiğini ayrıca stres kaynaklı olabildiğini de unutmamamız gerekir. Belki de bizim bilmediğimiz daha birçok neden vardır bilinenler genel olarak bunlardır. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kalırsak bu nedenlerden birinden kaynaklandığını unutmamalıyız. Ve her ihtimale karşı en doğrusu bir uzmana danışmak olacaktır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü