Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yöntemler
Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yöntemler

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi pek çok insanın başlıca kişisel sorunları arasında yer almaktadır. Bu önemli sorun vücut için bir sağlık sorunu mudur? Saç dökülmesinin başlıca temel sebepleri nelerdir? Saç dökülmesi nasıl önlenir? Saç dökülme miktarı ne oranda normal olarak kabul edilmelidir? Bu soruları sizler için yanıtlıyoruz.

Saç Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Saç temel olarak sürekli bir yaşam döngüsü içerisindedir. Devamlı olarak gelişimine devam eden, canlı ve hareket sahibi bir vücut organı görevini görmektedir. Canlı olarak nitelendirdiğimiz, insanların doğal aksesuarı olan saçların yaşam döngüsünde yer alan herhangi bir aksaklık saç sağlığını olumsuz etkilemektedir. Saç sağlığını, gelişim düzenini yakından belirleyebilmemiz için saçların temel yapı ve fonksiyonlarını bilmemiz gerekir.

Saçın Temel Yapıları

  • Saçın ilk olarak taban kısmında saç kökü yer almaktadır. Saç kökü kafa kısmında deri altında yer almaktadır. Kafa derisi altında yer alan saç kökü folikül olarak adlandırılan bir birimin içerisinde görevlendirilmiştir. Ayrıca saç köklerinde saçın işlevselliğini arttıran sebum salgılanmaktadır. Sebum saç köklerindeki yağ bezlerinden salgılanmaktadır. Sebum saça kayganlık verir ve parlaklığını arttırır. Sebumun koruyucu bir etkisi olduğu da yapılan deneyler sonucunda ispatlanmıştır.

  • İkinci olarak saçın temel yapıları arasında saç teli yer almaktadır. Saç teli pek çok maddeyi bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle de protein yapılı olan keratin saç için vazgeçilmez bir yapı taşıdır. Keratin dışında saç tellerinde suyun bulunduğu, yağ parçalarının bulunduğu, mineraller ve son olarak da saç rengini meydana getiren pigmentlerin bulunduğu bilinmektedir. Sağlık değerleri normal olan bir insanın kafasında yer alan saç teli miktarı yapılan araştırmalara göre 100.000’den fazladır.

Peki Saç Neden Dökülür?

Peki Saç Neden Dökülür?
Peki Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesi insan vücudu açısından fizyolojik bir olaydır. Saçların dökülerek yerini yeni saç tellerine bırakması bir yenilenme olarak nitelendirilebilinir. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda günde 100 saç telinin dökülmesi normal bir standart olarak kabul edilmektedir. Ancak 100 telden fazla saç dökümü mevcut ise bu durum aşırı saç dökülmesi kategorisine dahil edilmektedir. Saç dökülmesinin çevresel veya fizyolojik ajanlar kapsamında pek çok sebebi olabilmektedir. Bunlardan bazıları ise şöyledir;

  • Hormonel yapı
  • Genetik materyaller
  • Yaşam tarzınız
  • Beslenme alışkanlıklarınız
  • Deri ve cilt hastalıkları
  • Çeşitli olarak kanser hastalarına uygulanan Kemoterapi ilaçları
  • Demir eksikliği
  • Yoğun olarak kimyasala maruziyet

Saç Dökülmesinde Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Saç Dökülmesinde Doğal Ve Bitkisel Yöntemler
Saç Dökülmesinde Doğal Ve Bitkisel Yöntemler

Saç dökülmesinde doğal yöntemler pek çok insanın ilk olarak tercih ettiği alternatif seçeneklerdendir. Bu etkili yöntemleri kullanarak sizler de saç dökülmenize bir son verebilir, anında etkin bir çözüm elde edebilirsiniz. Doğal yöntemler kapsamında saç dökülmesinde bitkisel yöntemler de oldukça etkili alternatif seçenekler arasında yer almaktadır.

1. Tohumlar

Saç kökleri saçların dayanıklılığı ve görünümü için oldukça önemli bir yapı birimidir. Saç köklerinin yenilenmesinde yağlı tohumlar oldukça önemli bir gıdadır. Yağlı tohumlar oldukça mineralli ve çinko deposudur. Çinko ise saç derisini tamamen yeniler ve yeni saçları yerine bırakır. Yağlı tohumların başında badem, cevizi, fıstık ve fındık yer almaktadır.

2. Baklagiller

Saçların dökülmesini engellemek ve onların gücünü arttırmak istiyorsanız protein ile saçlarınızı destekleyebilirsiniz.  Protein değeri olarak oldukça yüksek bir değer arz eden kurubaklagillerden kurufasulye, mercimek ve nohut tüketerek sizler de saçlarınızı güçlendirebilir, dökülmesini önleyebilirsiniz. Bunun yanında süt ve süt ürünleri de protein desteği açısından zengin besinlerdir.

3. Yeşil Yaprağa Sahip Olan Sebze Grupları

Saç dökülmesinde önemli bir diğer kritik nokta ise A vitaminidir. A vitaminini tüketerek saç dökülmelerinizden kurtulabilirsiniz. Yeşil yaprağa sahip olan sebzeler arasında ıspanak sizler için önemli bir A vitamini kaynağı olacaktır. Bunun yanında semizotu ve mevsiminde yemeniz tavsiye edilen taze fasulye de saçlarınıza tam anlamıyla bir destek sağlayabilmektedir. Yağlı tohumları, yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte tüketmeniz saç yapınıza iyi bir destek sunabilir.

4. Sardunya Yaprağı

Saç dökülmesinde aktarlardan elde ederek saçlarınıza uygulayabileceğiniz pek çok bitki türü bulunmaktadır. Bu bitkilerin en başında Kokulu Sardunya Yaprağı yer almaktadır. Sardunya yapraklarını 30 dakika kaynatarak, beyazlaşana kadar bekleyin ve şampuan uygulamasının hemen sonrasında haftada iki kez saçlarınıza uygulayın.

5. Marul İlacı

Bitkisel tedavilerden en kolay olanı marul ilacıdır. Sizler de alternatif bu kolay yöntem ile saç dökülmesine bir son verebilirsiniz.  Bir demet marulu evde kaynatarak püre haline getirin ve taze sıkılmış ıspanak suyu ile karıştırın. Oluşan karışımı haftada bir kez saç derinize maske olarak uygulayabilir, saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

6. Biberiye Yaprakları

Saç dökülmesinde etkili bir diğer seçenek ise biberiye dallarıdır. Bir miktar biberiye yaprağını suda ortalama 25 dakika kaynatın ve elde edilen sıvıyı süzme işleminden geçirin. Saçlarınızı banyoda durularken kullanabilir, kalan sıvı karışımı soğuk bir ortamda muhafaza edebilir, diğer durulama işlemlerinde de tekrar olarak kullanabilirsiniz. Saç dökülmesinde etkili olan bu yöntemde yer alan biberiye yaprakları doğal birer saç kremi olarak da kullanılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.