Brezilya Fönü Nedir? Brezilya Fönü Yaptıranlar

featured

Brezilya Fönü Nedir? 

Brezilya fönü epey zamandır oldukça popüler bir saç bakımı ve saç şekillendirme uygulaması haline geldi. Kimisi brezilya fönü yaptırmak için heyecanlanırken kimilerin ise endişeleri var. Endişe etmekte haklılar, kimyasal bir işlem olduğu için. Fakat brezilya fönünün saça vermiş olduğu zararı, etkisi veya faydası ürünün kalitesinden markasına göre değişir. Brezilya fönünü ilk kez araştırıyor veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tüm sorularınızın cevaplarını karşılayacak bir makale içerisindesiniz. Şimdi ise gelelim başlıkta da olduğu üzere, brezilya fönü nedir? Zararlı mıdır? Tüm etkileri nelerdir bunlardan bahsetmeye.

Saç modelini yaptırmadan önce brezilya fönü hakkında bilgileri makalemizden alabilirsiniz. Brezilya fönü nasıl yapılır veya brezilya fönü zararlı mı sorularına cevap bulabilirsiniz. Uzun süreli kalmasını istiyorsanız brezilya fönü işlemi sırasında saç bakımınızıda yaptırınız. Brezilya fönü işlem sonrasında ay arası veya 5-6 ay arasında ise kontrollerinizi yapınız.

Brezilya fönü, artık o kadar çok yaygınlaştı ki adını çok sık duymaya başladığınızdan eminim. Bir o kadar da yoğun bir istek var brezilya fönü için. Haklı olarak, saçımıza hem 6 ay boyunca bakım yapan ve düzlük sağlayan bu işlem sayesinde bir süre saçınızla uğraşmayı kesiyorsunuz. İhtiyaç kalmıyor çünkü.

İlk defa duyanlar için brezilya fönü, adından da anladığımız gibi saçlara uygulanan bir işlemdir. Kıvırcık veya dalgalı olan saçlarımıza yeni bir akım getirir. Güle güle kıvırcık ve ya dalgalı saçlar, hoşgeldin düm düz saçlar akımı. Bilenler bilir, kıvırcık ve karışık dalgalı olan saçların kullanımı biraz zordur. Sabah kalktığınız gibi saçımı tarayayım hemen dışarıya atayım kendimi diye bir olay yok maalesef. Gözümüzü illa rahatsız eder ve o en az 100 derecedeki sıcak düzleştiriciye saçlarımızı maruz bırakarak saçlarımızı yakar, yıpratır ve kırarız. Neyse ki brezilya fönü burada da imdadımıza yetişiyor. Benim saçım zaten düz, ihtiyaç yok! diyenler için, saçlarınız çok yıprandıysa eğer çok işlem görmüşse ve hatta yanan saçı bile toparlama, yumuşatma gibi bir etkisi olduğunu da şimdi öğrenin. Bu uygulama saçlarınıza aynı zamanda mükemmel bir yumuşaklık veriyor. Az daha unutuyordum! Müthiş ama müthiş bir parlaklık kazandırıyor.

Brezilya Fönü Uygulaması Ne kadar Sürüyor?

Bu işlemi kesinlikle kuaför salonununda yaptırmanızı öneririm. Evde başarısız olabilme ihtimaliniz çok yüksek. Kuaförler de ise yaklaşık olarak 2-3 saat sürebilir.

Yaklaşık olarak aşamalar şu şekilde olacaktır:

15 Dakika Saçların Yıkanması

15 Dakika Saçların Kurutulması

30 Dakika İlacın Saça Sürme İşlemi

40 Dakika Bekletme Süresi

40 Dakika İnce Tutamlar Halinde Fön Çekme İşlemi

Brezilya Fönü Ne Kadar Kalıcı?

Dalgalı saçlar için: eğer doğru kullanmazsanız 3-4 ay da etkisini söndürebilirsiniz bile. Doğru kullanımda 6 aya kadar,

çok kıvırcık saçlar için: maalesef ki daha kısa, 3-4 aya kadar sürebilir.

Brezilya Fönü Saça Zarar Verir Mi?

Bu konu aslında çok tartışılıyor. Bizim görüşümüz sürekli saçlara fön, o 200 derecelik düzleştiricilere maruz bırakmak kadar zarar vermiyor. Aksine, saçlarımız da zaten bulunan ve güç veren keratin vardır. Brezilya fönü ise saçlarınıza keratin yüklemesi yapmaktır bu nedenle saçlarınıza mükemmel bir bakım yapacaktır. Eğer saçlarınıza zaten çok sık fön çektirip düzleştiriyorsanız bu sizin için çok kurtarıcı bir yöntem olacaktır, saçlarınızı dinlendirmiş olacaksınız.

Brezilya Fönü Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Saç botoksu en az 6 ayda bir, brezilya fönü ise en az yılda bir kere. Çok fazla botoks ve keratin yüklemesi yapmak saçlarınızı inceltebilir. Sağlığınıza zarar verebilir.

Brezilya Fönü Sağlıklı Mı?

Kullanılan ürünlerin en doğal olanını seçmeye özen göstermelisiniz. Çok fazla kimyasal olan ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Neredeyse tüm brezilya  fönü ürünlerin içeriğinde yüksek miktarda formaldehit bulunmaktadır. Kanser yapabilir. Brezilya fönü uygulaması 2-3 güne kadar süren bir baş ağrısı çekebilmenize yol açabilir.

Etkisi Geçince Ne Olacak?

Brezilya fönüyle saçlarınıza vermiş olduğu o muhteşem düzlük ve ipeksi yumuşaklık bir süre sonra kaybolacak. Maalesef ki düzlüğü geçmeye başladıktan sonra yumuşaklık, parlaklık hepsi yok oluyor. Rüyadan uyanıyorsunuz. Saçlarınız incelmiş, sertleşmiş olabilir.

Kimler Yaptırmalı?

Saçlarınızın dalgasından kıvırcıklığından memnunsanız yaptırmanıza gerek yok. Elektriklenme, kabarıklık, şekillendirme de zorluk çekiyor ve sürekli saçlarınıza ısıtıcılarla şekil veren biriyseniz düşünebilirsiniz. Brezilya fönü, yalnızca saçlarda düzleştirici etki sağlamak için değil aynı zamanda yıpranmış saçlara bakım sağlayabilmek için saçları tekrar sağlığına kavuşturmak içinde tercih edilen bir işlem.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Brezilya fönünü saçını evde yapmak çok iyi bir sonuç vermeyebilir. Daha önce tecrübe edinmiş kuaförlere yaptırmanız daha sağlıklı olur. Brezilya fönü sadece bayan saç modelleri değil, erkek saç modelleri için de uygundur. Evde brezilya fönü yapmak isteyenler için kullanma talimatında yazan bilgiler altta yazıldığı gibidir.

Öncelikle saçlarınız arındırıcı keratinli bir şampuan ile yıkanır. Bu işlem, saçların keratini daha iyi hapsetmesi için her saç telinde pullar vardır o pulları açmak için yapılır ki daha iyi yesin ürünü. Daha sonra saçlarınızın ıslaklığını havlu ile aldıktan sonra ılık bir fönle saçlar kurutulur. Saçlara keratin ince tutamlar halinde dikkatle sürülür. Eğer fazla veya eksik sürülürse işlem başarısız olur bir etki göremezsiniz. Daha sonra ince bir tarakla saçlara dağıtılır. Her ürünün kendi bekleme süresi vardır eğer güneşte bekleme imkanınız varsa bu daha iyi olacaktır saçlarınızdaki keratin kuruyana kadar bekletilir. Ürünlere göre değişen ortalama süre 20-40 dakika arasıdır. Daha sonra saçlar yine ılık bir fönle tamamen kurutulur. Çok ince tutamlar alarak saçlara fön çekilir. Her tutam 8-9 kez föne tutulmalıdır. Yarına kadar bu şekilde durulur ve 230 derecelik bir düzleştiriciyle yine ince tutamlar alarak bu sefer 5-6 kez düzleştirilmeli. Saç yıkanır ve kurtulur. Dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var…

Isıyla şekillendirmenin saç bakımında sık sık gerçekleşmemesi gerektiğini yineliyoruz. Saçınıza ne kadar ısı hasarı verdiğini size tekrar hatırlatmak isteriz. Ama bazen, saçınızı koruyarak şekillendirmek elbette fena değil. Bu noktada
düzleştirici. Ayrıca, saçlarını 72 saat boyunca düz tutan saç spreyleri de hizmetinizdedir! Okul saç stilleri, Brezilyalı saç stilleri yerine, farklı saç stillerini düşünebilirsiniz.

* Önce saçınızı keratin şampuanı ile yıkayın.
* Saçınızı 5-10 dakika havluda bırakın, ardından ılık fön kullanmadan kurutun.
* Saçınızı 4’e bölün.
* Saçınızın cinsine ve uzunluğuna göre, 80 ml saç keratini aşmayın, saçınıza yüzünüze dokunmayın.
* Uygulanan kısmı keratin tarağı ile tarayın.
* Uygulama bittikten sonra tüm saçlarınızı bant yardımı ile toplayın ve 20 dakika bu şekilde bekleyin.
* Saçınızı tamamen kurutun, çok sıcak değil.
* Saçınız kalın tel ise, düzleştiricinin seviyesini 230’a düzeltin ve ince tel ise, onu 205 dereceye getirin ve küçük tutamlarla düzeltin.
* Her tutamdan 8 veya 9 kez geçmelisiniz.
* Ertesi gün tekrar saçınızı düzeltin.
* 3. Saçınızı günden sonra tekrar yıkayabilirsiniz.
* Sonra keratin içeren bakım yağlarını tekrar kullanabilirsiniz.

Brezilya fönü saç dökülmesi, saç bakımı ile onarımı kadar kolay değildir. Brezilyalı saçtan sonra keratin tedavisi yapmanızı tavsiye ederiz. Keratin Brezilyalı sarı saçlı, saçı pürüzsüzleştirerek daha sağlıklı görünmesini sağlar.

230 derece ısıda düzleştirici, fön makinesi, kimyasal madde, burnunuza kötü kokular geliyor. Ama korkmayın, saçınızı korumak için keratin kullanıyorsunuz. Saçlarınız çok hasar gördü ve yıprandıysa saça keratin yüklemesi yapmak saçları yeniden canlandırır. Çok sıklıkta saçlarınızı ısılı işlemlerle şekil veriyorsanız bu saçlarınıza çok zarar verir. Brezilya fönü bu noktada saçlarınıza iyilik edecek, sizi saç şekillendirmenin zamanından tasarruf ettirecek ve saçlarınıza her düzleştirme de zarar vermenizi etkisi geçerli olduğu süre boyunca önleyecektir.

Brezilya Fönü Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurutma: Saçlarınızı yıkadıktan sonra daima saçlarınıza yukarıdan aşağıya dik bir şekilde fön tutarak kurutmalısınız. Asla kendi doğal şekliyle kurumasına izin vermeyin.

Boyama: Eğer saçlarınızı yeni boyadıysanız şunu bilmelisiniz ki brezilya fönü, botoks gibi keratin yüklemesi yapılan işlemler saç renginizin açılmasına sebep olacaktır. Fakat brezilya fönünden sonra saçlarınızı boyarsanız etkisi azalabilir hatta geçebilir. Bu rüyadan çok kısa zaman sonra uyanabilirsiniz. Dip boyası yaptırabilirsiniz brezilya fönünden bir kaç ay sonra fakat tüm saçı boyamayı biraz ertelemenizi tavsiye ediyoruz.

Deniz ve Tuz: saçlarınızı bu iki öğeden uzak tutmalısınız. İlla denize girmek istiyorsanız da saçlarınıza durulanmayan keratinli saç spreyi ve argan yağı sürerek bariyer oluşturun ve çıktıktan sonrasında da aynı şekilde sürün.

Şampuan: en önemli unsur da bu zaten. Kesinlikle tuzsuz, sülfatsız şampuan kullanmalısınız. Bunu sizinle paylaşacağım için kuaförler ve sülfatsız şampuan satıcıları bana çok kızacaktır fakat dalin bebek şampuanı da işinizi görecektir. 😉

Brezilya Fönü Yaptıranlar

Brezilya fönü yaptırmaya karar  vermekte zorlanıyor veya brezilya fönü hakkında daha fazla bilgi edinmek için internette araştırmaya karar verdiyseniz biraz bilgi kirliliği bulabilirsiniz. İnternetten derlediğim brezilya fönü yaptıranların tecrübelerini anlatan yorumları hem olumlu hem olumsuz taraflarını inceledim sizler için bir yere topladım. Brezilya fönü yaptıran bayanların tecrübelerine dayanarak yaptıkları yorumların olumlu olumsuz deneyimlerini tartarak karar vermenizi kolaylaştıracak 9 deneyim yorumu.

Olumlu Yorumlar

1. Olumlu Yorum

geçen hafta her daim kabarık, elektrikli ve kıvırcık saçıma uygulatıp inanılmaz sonuçlar aldığım föndür efendim. üstelik yeni nesil keratinlerin içinde formaldehit bulunmaması pek şukela bir durum. ancak yapan kişinin bu konuda deneyimli olması gerekiyor. piyasada sağlık bakanlığından onaylı sadece 2 marka var aman kızlar yaptırmadan önce ürünleri inceleyin ucuzuna kaçmayın derim.

2. Olumlu Yorum

İlk yaptırdığımda mükemmel sonuç aldım saçlarım tam 5-6 ay kadar dümdüzdü ve çok sağlıklıydı hiç bi kadar parlak, sağlıklı, canlı ve dümdüz  görünmemişti. Ama o zaman saçlarımı yeni kestirmiştim bakımsız yıpranık değildi saçlarımın durumu iyidi ama yumuşaklık yoktu banyodan cıkıp kurutmayınca saçlarım kıvırcık oluyordu kurutunca da kabarık dalgalı olurdu. Hani brezilya fonunden sonra dümdüzdü hep. Bide doğru kullanmakta önemli ben çok dikkat ediyordum mesela denize girmeyecen tuzsuz sülfatsiz şampuan ve krem kullanacan saçlarını ıslak bırakmıcan hemen dik şekilde kurutcan. Neyse daha sonra tekrar yaptım bu sefer evde kendim yaptim ama doğru yapamadığım için bir kaç ay sürdü etkisi. Şimdi 2 gün önce kuaföre tekrar yaptırdım şuan gayet memnunum bu işlem bazıların saçlarını yıpratıyormuş etkisi geçince ama markadan markaya değişiyor ben bi kere çin malı bi marka kullandım evde çok kimyasaldı saçımı mahvetti daha doğal bi marka aldım hiç zarar görmedim. Marka çok önemli. Bu arada bunu çok sık uygulatmayın arada hiç olmazsa 9-12 ay geçmeli bi önceki yaptırmanızın üstünden.

3. Olumlu Yorum

röfleli saça yapılamayan mucizevi bir fön. bonus kafa teyzemi bile dümdüz saçlara kavuşturdu.

4. Olumlu Yorum

bunca şey yazılmış, çizilmiş, yerden yere vurulmuş brezilya fönü. düşünüyorum, ya benim yaptırdığım bu değil, kazıklandım ya da abartılıyor. benim gittiğim kuaförde aynı anda 5 kişiye yapılıyordu, kimse öyle duman altında kalmadı, gözleri yanıp manyak olmadı. saatler de sürmüyor. saç boyamak ne kadarsa bu da o kadar, daha fazla değil. eğer birinin kafasından çok fazla duman çıkıyor da kapı pencere açılıyorsa asıl onlara sormak lazım abicim ne kullanıyorsunuz siz, ucuz olsun diye bu yapılmaz diye.

sonuca geleyim, saçlar kesinlikle yumuşacık oluyor, normale göre çok rahat 4-5 kat daha az elektrikleniyor. hatta neredeyse hiç elektriklenmiyor. saçınıza malzemeyi sürdükten sonra gereğinden fazla durursa, evet zararı var tabii ama bir zahmet ona da dikkat ediversinler. boya da çok kalsa mahveder saçınızı. ben gayet memnunum, sadece şimdiye kadar saç kurutma alışkanlğıım olmadığı için biraz üşene üşene kurutmak zorunda kalıyorum. yoksa abidik bir şekil alabilirmiş, denemedim, kuaförün yalancısıyım. o kadar da olsun dedi, sürekli fön çektirmekten, düzleştiriciyle uğraşmaktan kat kat daha kolay sonuçta.

dipten gelen kıvırcık konusu da sanıldığı kadar korkunç değil. neticede, alt kısımların da düzlüğü sonsuza dek sürmüyor. zaman içinde aşağısı da eski haline yaklaştığı için bir kere yaptırdım hep devamı gelecek gibi bir durum yok. bir süre daha bol bol fön çektiriverirsiniz olur biter. ben bir daha fönle falan uğraşmam ama o kesin.

korkuyorsanız, ön yargınız varsa yaptırmayın. sonra saçınızdaki en ufak defoya bunu bahane etmeyin.

Olumsuz Yorumlar

1.Olumsuz Yorum

Araştırdıkça gördüm ki kullanılacak solüsyonun “formaldehyde-free” olması da ne yazık ki pek bişi ifade etmiyor. çünkü çakal firmalar bileşen listesinde “formaldehyde”ın adı geçmesin diye ısı ile formaldehyde’a dönüşen -ki ısı bu terapinin vazgeçilmezi- kimyasallar kullanıp işi punduna getirmekteler. örneğin: methyl siloxane. dehşete düştüm yaw gözlerini dolar işaretleri bürümüş bu şirketlerin. bir de benim anladığım kadarıyla, kuaförlerin pek çoğunun yeni bir uygulamayı keşfetmiş olmanın verdiği heyecanla yanlış bilgilendirdiğinin aksine, saça düzlük veren bileşen keratin değil bu uygulamada. keratin aslında bir nevi aldehyde’lerin saç üzerindeki yıkıcı etkisini nötralize etme amaçlı o listede gibi. e o zaman ne anladım ben bu işten!?! özetle diyeceğim şudur ki 10 sene sonra, zamanında sigara şirketlerine açılan davalar, brezilya fönü solüsyonları üreten firmalara açılırsa şaşırmayacağım.

2. Olumsuz Yorum

Saçlarınız ince telli ve özellikle çabuk yıpranıyorsa brezilya fönünden uzak durun! Ben yakın zamanda brezilya fönü yaptırdım resmen mahvettim saçlarımı. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile katkısız doğal keratin setlerini uygulayarak kestirmeden kurtuldum ama siz siz olun brezilya fönü yaptırmayın yaptırdıysanız da evde keratin bakımı yapın. Ben Liquid Keratin markası kullandım Aklınızda olsun. Saç önemli herkesin eline bırakmayın.

3. Olumsuz Yorum

bir kere bakım orası doğru ama saç banyodan çıkınca öyle dümdüz falan olmuyo. Her seferinde kurutup fön çekiyosun. Belki 2 katta değil tek katta fön tutuyo ama kesin fönlemen gerekiyor. Buda saçı maksimum 1 ayda mahvediyor. Bence yaptırma, bizde iş yerinde iki arkadaş bi heves yaptırdık çok beter durumda saçlarımız. Sonrası kötü olur bence kesinlikle yapma

4. Olumsuz Yorum

saçı korkunç derecede yıprattığı söyleniyor. cidden çok kıvırcık veya sorunlu bir saçınız yoksa kaşınmayın.

5. Olumsuz Yorum

düz saça iyi güzel olmakla beraber; kıvırcık saça uygulandığında, permalı düz saç yapaylığından bir adım ötesi değildir.

Esprili Yorum


uygulanırken gaz maskesine ihtiyaç duyulan fön çeşidi. Saçlarımı bir boy kestirip düzleştirmeyi düşünürken şu fotoğraf planlarımı suya düşürdü. öldürmeyen bir kalıcı fön tekniği geliştirilsin diye bekleyeceğim sanırım. tüh be.

Editörün Yorumu

Yorumlardan da anlaşıldığı üzere brezilya fönünü yaptıracağınız kuaför çok önemli. Kullanılan ilaç çok önemli sonuçlar tamamen kullanılan markadan ibaret olduğunu ve süreyi uzatmak için doğru kullanmak gerektiğini anlıyoruz. Brezilya fönü yaptırmak istiyorsanız kuaför seçiminize çok dikkat etmeniz gerekecektir. Kullandığı marka ve uygulama yöntemi istenilen sonuç için önemli bir etken.

4
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.