Market Alışverişinin 5 Altın Kuralı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Market Alışverişinin 5 Altın Kuralı

Sağlıklı beslenme düzeni oluşturmak istiyorsanız bunun yolu ilk market alışverişinden geçer. Ne aldığınız ve aldığınız ürünün kalitesi önemlidir. Güzel bir söz biliyorum, “Öncelikle mutfağınıza sağlık getirin”. Mutfağınıza sağlık getirmek, mutfağınızda sağlıklı yiyecekler barındırmak için market alışverişinizi akıllıca ve seçici olarak yapmalısınız. Bu yüzden sizinle alışveriş yaparken dikkat edeceğiniz, market alışverişinin 5 altın kuralını paylaşmak istedim.

1- Alışveriş Listesi Hazırla

Planlama hayatın her alanında çok önemlidir. Bu alışveriş pazarınıza dahil. Bir alışveriş listesi hazırladığınızda, sadece alacaklarınızı unutmayacak, aynı zamanda ihtiyaçlarınız dışında herhangi bir yiyecek almayacaksınız böylece fazla masrafa girmeyerek tasarruf etmiş olacaksınız.

2- Alışverişe Tok Çık 

Mümkünse eğer alışverişe tok çıkmaya çalışın. Çünkü açken özellikle markete alışveriş için girdiğinizde, her yemeğe, ürüne saldırmak isteyeceksiniz. Bu yüzden tok mideyle alışverişe gitmeyi unutmayın.

3- Mevsiminde Alın

Alışverişe çıkmadan önce hangi mevsimde hangi meyve ve sebzelerin yetiştiğini iyi bilin ve mevsiminde almaya bakın. Bulunduğunuz mevsimde yetişen sebzelere göre menü oluşturabilirsiniz.

4- Alacağınız Ürünün Etiketini Okuyun

Etiket okumamak ve satın aldığımız ürünlerin içerisinde ne olduğunu öğrenmemek maalesef günümüzün en önemli eksikliklerinden biri haline geldi. Satın alacak olduğunuz ürünün içeriğini ve mutlaka 1 porsiyonu kaç kalori ettiğini, ne kadar sodyum ve ilave şeker olduğuna bakın. Aynı zamanda; içindekiler kısmında neler içeriyor, katkı maddesi var mı, şekerin diğer isimleri bulunuyor mu, ilk başa hangi ürün yazılmış bunlara dikkat edin. İçindekiler kısmında ilk olarak hangi besin içeriği yazıldıysa paketli ürünün içerisinde o besin içeriğinin miktarının en yüksek olduğunu unutmayın. Etiket okumayı alışkanlık haline getirmeye çalışmanızda büyük fayda var.

5- Ekmek Seçerken Dikkatli Olun

Ekmek yapımında kullanılan ana malzemeler; un, su, tuz, maya ve az miktarda şeker. Ancak günümüzde, ekmeğin raf ömrünü artırmak ve tadı arttırmak için bazı ekmeklere katkı maddesi ekleniyor. Ek olarak; unun cinsi ve glüten intoleransının artması ile ekmekte unun daha önemli hale gelmesine neden oldu. Bu nedenle, ekmek seçerken, yukarıda belirtilen faktörlere dikkat ettiğinizden ve etiketi okuduğunuzdan emin olun.

Diyetisyen Şevval AKSU

https://www.instagram.com/diyetisyensevvalaksu/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü