Reflü İçin İyi Gelen Bitkiler ve Yöntemler

Reflü İçin İyi Gelen Bitkiler ve Yöntemler
Reflü İçin İyi Gelen Bitkiler ve Yöntemler

Reflü İçin İyi Gelen Bitkiler ve Yöntemler

Beslenme alışkanlığının asidik olması nedeni ile mide kapakçığının gevşemesi ve buna bağlı olarak yemek borusuna gıda kaçışının olmasına reflü denmektedir. Aşırı düzeyde kafein, asitli içecekler, baharatlı yiyecekler, çikolata, mayonez ve ketçap gibi hazır gıdalar reflünün tetiklenmesi anlamına gelmektedir.

Bunun için dengeli, doğru beslenmek gerekir. Reflünün boğazda tıkanıklık hissi, göğüs ve sırt bölgesinde yanma ya da ağrı gibi benzeri etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Peki reflüyü alt edebilmek mümkün müdür? İsterseniz sizlere reflüye iyi gelen bitkiler ile ilgili de bilgiler verelim.

Reflüyü Engelleyen Bitkiler

Reflüyü Engelleyen Bitkiler
Reflüyü Engelleyen Bitkiler (resim temsilidir)

İlk olarak midenizi kuvvetlendirmek ve olası reflü semptomlarını azaltmak için, mide ile ilgili diğer problemleri de ciddi düzeyde gideren kudret narı kürünü deneyebilirsiniz. Zeytinyağı ya da bal karışımı ile hem sabah kahvaltısı hem de akşam yemeğinden yarım saat kadar önce bir tatlı kaşığı kudret narı tüketmek ve bunu 41 gün süre ile aralıksız yerine getirmek oldukça etkilidir. Çörek otu yağı, sarı kantaron da destekleyici unsurlar olarak aynı ölçüde alınabilir.

Reflünün olmasına diğer bir etken ise bağırsak florasının bozuk olması ve yediklerinizi sindirme süresinin uzamasıdır. Bunun için bağırsak hareketlerini hızlandıran zencefil çayı tüketimini de günce 2-3 bardak olmak kaydı ile özellikle gıda alımından sonra gerçekleştirebilirsiniz. Yine sizi rahatlatacak ve reflü belirtilerini giderecek diğer bir bitkinin papatya çayı olabileceği müjdesini de vermek isteriz. Her iki bitki de bir tatlı kaşığı kaynamış suya atılmak ve 8-10 dakika demlenmeye bırakılmak koşulu ile tüketilebilir. Bu her iki ürünün de reflüye iyi gelen bitkiler arasında ilk sıralarda bulunduğunu da ifade etmek isteriz.

Bol Su İçmeye Özen Gösterin

Bol Su İçmeye Özen Gösterin
Bol Su İçmeye Özen Gösterin

Sadece bitkisel destek almak yeterli olmayabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı da tamamen değiştirmelisiniz. Alkali beslenme reflüye elveda denemenize sebep olabilir. Bunun için su tercihi bile önemlidir. PH değeri 8 ve üzeri sular kullanmanız vücudunuzun alkali olması anlamı taşır. Alkali bir vücudun reflüye dair dirençli olduğu ve önüne geçtiği bilinmektedir. Eğer çevrenizde PH değeri yüksek bir su bulamıyorsanız bunu evde de yapabilirsiniz. Musluk suyuna bir kaşık kadar evde kullandığımız karbonat ekleyip karıştırdığınız da istediğimiz alkali düzeyi elde etmiş oluruz.

Kefir Reflüyü Bastıran Bir İçecektir

Kefir Reflüyü Bastıran Bir İçecektir
Kefir Reflüyü Bastıran Bir İçecektir

Bağırsakta yaşayan iyi bakteriler sindirimin kısa sürede gerçekleşmesine yarayacağı için kefir tüketilebilir. Ancak kesinlikle ev yapımı olmalıdır. Bağırsak ve mideyi de kuvvetlendiren kefir sabah ve akşam 1 su bardağı şeklinde tüketilebilir. Size asla çikolata ya da koladan tamamen uzak durun demiyoruz. Ancak bunları belirli aralıklarda ve az tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Reflü, bahsedildiği gibi kalıcı bir hastalık değil aksine sizi daha sağlıklı bir beslenme ve yaşama götüren aracı görevini üstlenmektedir. Kronik reflü durumunu yaşamamak istiyorsanız sizde tüketilmesi gerekenler listesine özen gösterin ve sorunsuz bir yaşam kalitesine rahatlıkla sahip olun.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü