Mutluluk Nasıl Elde Edilir?

Mutluluk Nasıl Elde Edilir
Mutluluk Nasıl Elde Edilir

Mutluluk Nasıl Elde Edilir?

Sonuç olarak mutluluğu düşünmek kolaydır, ancak mutluluk da bir hevestir. Mutluluk nasıl elde edilir? Mutluluk sizin içinizde, içinizden onu bulup çıkarmak ise sizin elinizde…

Bir örnek: Kesinlikle kişisel üretkenliği arttırmanın (bir günlük patlama veya ömür boyu ya da her gün yapmamanız gereken şeyleri) iyileştirmenin yollarını bulmaya devam ederken, muhtemelen daha verimli olmanın en iyi yolu daha mutlu olmaktır. Mutlu insanlar daha fazlasını başarır.

Söylemesi yapmaktan daha kolay, değil mi?

Aslında, birçok değişiklik kolaydır.

1. Egsersiz: 7 Dakika Yeterli Olabilir

Mutluluk Nasıl Elde Edilir?
Mutluluk Nasıl Elde Edilir?

Egzersiz yapmaya zamanın olmadığını mı düşünüyorsun? Tekrar düşün. Amerikalılar tarafından belirtilen 7 dakikalık antrenmana göz atın. Bu, herhangi birimizin programlarımıza sığabilecek bir egzersiz. Egzersiz yapmak, mutluluğumuz ve iyiliğimiz üzerinde derin bir etkiye sahiptir ve depresyonun üstesinden gelmek için etkili bir stratejidir. Bazı araştırmacıların kitabında belirtilen bir çalışmada, üç hasta grubu depresyonlarını ilaçla, egzersizle ya da ikisinin bir kombinasyonu ile tedavi etmiştir. Bu çalışmanın sonuçları şaşırtıcıdır: Her üç grup da erken yaşlarda mutluluk düzeylerinde benzer iyileşmeler yaşamasına rağmen, takip değerlendirmelerinde kökten farklılıklar olduğu görülmüştür:

Gruplar daha sonra nüks oranlarını değerlendirmek için altı ay sonra test edildi. Sadece ilaç alanların yüzde 38’i depresyona geri döndü. Kombinasyon grubundakiler sadece% 31 oranında nüks oranıyla biraz daha iyiydi. Yine de en büyük şok egzersiz grubundan geldi: Nüks oranları sadece yüzde 9 idi. Yine de egzersizden yararlanmak için depresyonda olmanız gerekmiyor. Egzersiz, kilo vermeseniz bile gevşemenize, beyin gücünüzü artırmanıza ve hatta vücut imajınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Daha önce egzersizi derinlemesine araştırdık ve beynimize, kendilerini mutlu hissettiren proteinler ve endorfin salımı gibi neler yaptığımıza baktık.

Bir Sağlık Psikolojisi Dergisi’nde yapılan bir araştırma, egzersiz yapan kişilerin fiziksel bir değişiklik görmediklerinde bile vücutları hakkında daha iyi hissetmelerini sağlamıştır: Vücut ağırlığı, şekli ve vücut görüntüsü 16 erkek ve 18 kadında hem 6 x 40 dakikalık egzersiz öncesi hem de 6 x 40 dakikalık okuma sonrasında değerlendirildi. Her iki durumda da, vücut ağırlığı ve şekli değişmedi. Bununla birlikte, vücut görüntüsünün çeşitli yönleri, egzersizden sonra öncekine göre daha iyi olmuştur.

Evet: Gerçek görünümünüz değişmese bile, vücudunuzla ilgili hisleriniz değişiyor.

2. Daha Fazla Uyku: Olumsuz Duygulara Daha Az Duyarlı Olacaksınız

Mutluluk Nasıl Elde Edilir?
Mutluluk Nasıl Elde Edilir?

Uykunun, vücudumuzun günden iyileşmesine ve kendisini onarmasına yardımcı olduğunu ve odaklanmamıza ve daha üretken olmamıza yardımcı olduğunu biliyoruz. Uykunun mutluluk için de önemli olduğu ortaya çıktı.

NutureShock’ta Po Bronson ve Ashley Merryman uykunun pozitifliği nasıl etkilediğini açıklıyor: Negatif uyaranlar amigdala tarafından işlenir; Olumlu ya da tarafsız anılar hipokampus tarafından işlenir. Uykusuzluk hipokampusu amigdaladan daha sert vurur. Sonuç olarak, uykusuz kalan insanların hoş hatıraları hatırlayamadıkları ancak kasvetli hatıraları hatırladıkları sonucudur.

Walker’ın bir deneyinde, uykudan mahrum kolej öğrencileri bir sözcük listesini ezberlemeye çalıştılar. “Kanser” gibi olumsuz bir çağrışım olan kelimelerin% 81’ini hatırlayabilirler. Fakat “güneş ışığı” veya “sepet” gibi olumlu ya da nötr çağrışımlı kelimelerin sadece% 31’ini hatırlayabiliyorlardı.

Bir araştırma uykunun olumsuz duygulara duyarlılığımızı etkilediğini kanıtlayan bir başka araştırmayı araştırıyor. Bir gün boyunca yüz tanıma görevini kullanan araştırmacılar, katılımcıların olumlu ve olumsuz duygulara karşı ne kadar hassas olduklarını inceledi. Öğleden sonra kestirmeden çalışanlar korku ve öfke gibi olumsuz duygulara karşı daha duyarlı hale geldi.

Bir yüz tanıma görevi kullanarak, burada uyku olmadan gün boyunca duyguları kızdırmak ve korku duymak için güçlendirilmiş bir reaktivite göstermektedir. Bununla birlikte, müdahale eden bir şekerleme, olumlu (mutlu) ifadelerin puanlarını arttırırken öfke ve korkuya karşı bu olumsuz duygusal reaktiviteyi engelledi ve hatta tersine çevirdi. Elbette, ne kadar iyi (ve ne kadar süreyle) uyuduğunuz muhtemelen uyandığınızda ne hissettiğinizi etkileyecektir, bu da tüm gününüz için bir fark yaratabilir.

Bir başka çalışma, çalışanların sabaha başladıkları andaki ruh hallerinin tüm çalışma günlerini nasıl etkilediğini test etti. Araştırmacılar, çalışanların saatlerinde ruh hallerinin günün geri kalanında nasıl hissettiklerini etkileme eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Erken ruh hali, müşterilerin algıları ve müşterilerin ruh hallerine nasıl tepki gösterdikleri ile bağlantılıydı. Aynı zamanda en önemlisi, yöneticiler için, çalışanların ruh halinin, hem çalışanların ne kadar çok iş yaptıklarını ve ne kadar iyi yaptıklarını içeren performans üzerinde net bir etkisi oldu.

3. Arkadaşlarınızla / ailenizle daha fazla zaman geçirin: Sadece para sizi mutlu edemez

Mutluluk Nasıl Elde Edilir?
Mutluluk Nasıl Elde Edilir?

Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalmak ölmenin ilk beş pişmanlığından biridir. Arkadaşlarla zamanın sizin için yararlı olduğuna dair daha fazla kanıt istiyorsanız, araştırmalar sizi şu anda daha mutlu edebileceğini kanıtlıyor.

Sosyal zaman, içe dönük olanlar için bile, mutluluğumuzu iyileştirme konusunda oldukça değerlidir. Bazı araştırmalar arkadaşlarınız ve ailenizle geçirilen zamanın ne kadar mutlu hissettiğimizde büyük bir fark yarattığını keşfetti.

Ailemiz olduğunda mutluyuz, arkadaş olduğumuzda mutluyuz ve bizi mutlu edeceğimizi düşündüğümüz diğer şeyler aslında daha fazla aile ve arkadaş edinmenin bir yolu.

George Vaillant, 268 erkeğin hayatının 72 yıllık bir çalışmasının direktörüdür. Mart 2008 bülteninde Grant Study konularına yapılan röportajda Vaillant’a, “Grant Study erkeklerinden ne öğrendin?” Vaillant’ın cevabı: “Hayatta gerçekten önemli olan tek şey, diğer insanlarla olan ilişkilerinizdir.”

Araştırmanın görüşlerini, The Atlantic’teki Joshua Wolf Shenk ile, erkeklerin sosyal bağlantılarının genel mutluluklarında nasıl bir fark yarattığını anlattı: 47 yaşında, erkek ilişkilerinin, geç yaşama uyumunu diğer değişkenlerden daha iyi tahmin ettiğini buldu. İyi kardeş ilişkileri özellikle güçlü görünmektedir: 65 yaşında gelişen erkeklerin yüzde 93’ü gençken bir erkek veya kız kardeşi ile yakındı.

Nasıl Mutlu Olabilirim?
Nasıl Mutlu Olabilirim?

Bayan Güzellik

2
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü