Kuru Öksürük Neyin Belirtisidir?

featured

Kuru Öksürük Neyin Belirtisidir?

Kuru öksürük bir çok hastalığın belirtisi olabilir fakat büyük bir çoğunluğunu taşıyan trekeit hastalığı kuru öksürük belirtisini en başta taşıyan hastalıklardan birisi. 

Trakeit, travma, artan öksürük şiddeti, solunum da ağrı, nefes darlığı ve yorgunluk gibi semptomlarla kendini gösterir. Genellikle bakteri ve virüslerin neden olduğu bu hastalık çocukları daha fazla etkiler. Yetişkinlerde ise sigara ve alkol kullanımı, solunum yolu rahatsızlıklarının nedenleri arasındadır.

Solunum Yolu Enfeksiyonu

Solunum yolu enfeksiyonu tıbbi dilde trakeit adıdır. Akut trakeit virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalarda iltihap ve tahriş olarak adlandırılır. Daha çok grip ve nezle gibi üst solunum yollarının iltihabını takiben gelişir. Genellikle bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Trakeit, çocuklarda yetişkinlerden daha sık görülür. Bunun nedeni çocuklarda trakeanın yetişkenlere nispeten solunum borusu daha dar olması, mukus ve salgıların kolayca tıkanmasıdır.

Kuru Öksürük Neyin Belirtisidir?
Kuru Öksürük Neyin Belirtisidir?

Başlıca sebep soğuk algınlığıdır

Traheit gelişimine yol açan en önemli faktörler soğuk algınlığı, gaz veya tozun tahriş edici etkisi, vücut genellikle zayıf ve bağışıklık sistemi zayıflar. Ayrıca, eşlik eden kronik hastalıklar (alerji, diyabet vb. Metabolik hastalıklar), enfeksiyonun gelişiminde ve ilerlemesinde çok önemlidir. Trakeal inflamasyonun ana nedenleri şunlardır;

  • Grip gibi soğuk ve soğuk hastalıklar
  • Burun boğaz enfeksiyonları
  • Kalp, akciğer ve böbrek hastalıkları
  • Sigara ve alkol kullanımı

Trakeit (Solunum Yolu Enfeksiyonu) Ana Belirtileri

Belirtileri genellikle, üst solunum yolları iltihapları gibi başlayan kaba, krup hastalığına benzer kuru öksürük atakları, nefes darlığı, öksürüğe bağlı göğüste acıma, soluk borusunda ağrı, boğuk ses ve sıklıkla yüksek ateş olmaktadır. Soluk borusunda enfeksiyon meydana getiren bakteriler ağız içinde yaralara da neden olabilmektedir.

Enfeksiyon nedeniyle bağışıklığı düşen kişi halsiz ve bitkindir. Trakeit özellikle çocuklarda hızlı tedavi edilmesi gerekmektedir. Bronşit ve zatürre gibi komplikasyonların gelişme riskine karşı zamanında tedavi önemlidir. Trakeit tanısı muayenede kolayca konabilmektedir. Ek olarak kan tahlili ve röntgen gibi tetkikler de gerekebilmektedir.

Kuru Öksürük Neyin Belirtisidir?
Kuru Öksürük Neyin Belirtisidir?

Trakeit (Solunum Yolu Enfeksiyonu) Tedavisi

Öncelikle soluk borusunda tahriş yaratan öksürük ve huzursuzluğun giderilmesi için nemlendirme ve destek tedavisi yapılmaktadır. Ilık sıvı tüketilmesi, iltihap giderici ilaçlar ile kırgınlık ve enfeksiyona bağlı ateş, vücut ağrısı gibi semptomlar kontrol altına alınmalıdır. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı gerebilmektedir. Enfeksiyon geliştiğinde istirahat edilmesi bağışıklık sistemi için değerlidir. Tedaviye zamanında başlanan durumlarda trakeit kısa sürede iyileşebilmektedir. Trakeitte ve herhangi bir diğer enfeksiyon hastalığında vücut direncinin yani bağışıklığın güçlü olması büyük önem taşımaktadır. Soluk borusu iltihabı rahatsızlığının tedavisinde uygulanan ikinci tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Soluk borusunun dar bir yapıya sahip olması gibi yapısal durumlarda başvurulan tedavi uygulamasıdır.

Trakeit (Solunum Yolu Enfeksiyonu) Nasıl Korunabilirsiniz?

Özellikle enfeksiyonların yoğun görüldüğü dönemlerde düzenli uyku, stres kontrolü, dengeli ve sağlıklı beslenme ve el yıkama kritik önem taşımaktadır. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Aşırı sıcak besin ve içeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Kıyafetler hava sıcaklığına göre düzenlenmeli, rüzgarlı havadan korunulmalıdır. Herhangi bir şikayet ile karşılaşıldığında bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurulmasında fayda vardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü