Kalemlikte Neler Olmalı?

Kalemlikte Neler Olmalı,Kalemlikte neler bulunması gerekir, kalemlikte ne olmalı, kalemlikte olanlar, yaşam
Kalemlikte Neler Olmalı,Kalemlikte neler bulunması gerekir, kalemlikte ne olmalı, kalemlikte olanlar, yaşam

Kalemlikte Neler Olmalı?

Bu yazımız daha çok öğrenci kızlarımızı ilgilendiren farklı bir yazı olacak. Kalemlikte neler bulunması gerekir konusu çok basit bir konu olmasına rağmen çok aratıldığını gördük. Bizde dedik böyle bir yazıya ihtiyaç varsa neden olmasın? Peki, kalemlikte neler olmalı?

Kalemlik genellikle demirden yapılan ayrıca içerisine belli aletlerin konulduğu ve genelde öğrencilerin kullandığı bir çeşit kalem kutusudur. Kalemlerle işi olan örneğin öğrenci, yazar, öğretmen ve şair olan kimseler genellikle kalemlik kullanır.

Kalemlikte Neler Bulunması Gerekir?

Kalemlik çok farklı amaçlarla kullanılmaz fakat içeriği kişiden kişiye göre değişir. Temel olarak kalemlikte kurşun kalem, dolma kalem, tükenmez kalem, silgi, daksil, kırmızı kalem, kalemtıraş ve cetvel bulunmalıdır.

Kurşun Kalem

Kurşun kalem genelde öğrenciler tarafından kullanılan basit yazıların yazımında kullanılır. Kağıda silinebilir bir iz bıraktığından önemsiz olarak görülen işlerde kabaca kullanılır. Kurşun kalem mutlaka kalemlikte olmalıdır çünkü resmi olmayan kağıtlarda ve evraklarda sık sık kullanımı gerekir.

kurşun kalem
kurşun kalem

Dolma Kalem

Mürekkepli bir kalem türü olan dolma kalem daha çok resmi evraklarda kullanılır. Özellikle imza atarken bu kalemin kullanılması daha uygundur. Ayrıca saygınlık göstergesidir. Mürekkebi bitmesi ihtimaline karşın yedek mürekkebi ile birlikte kalemlikte resmi işler için bulundurulması gerekir.

Tükenmez Kalem

İzleri silinemeyen bir kalem türüdür. Genelde başlık yazılırken kullanılır. Bazı önemli yazıların bölümleri yazılırken bu kalem türü tercih edilmesi daha uygundur. Dilekçede kurşun kalem kullanılması doğru olmadığından bu kalem türü dilekçelerde kullanılmalıdır. Öğrenciler de dönem ya da performans ödevi yaparken bu kalem türünü tercih ederler. Kalemlikte mutlaka bulunması gereken bir kalem türüdür.

Silgi

Kurun kalem uçlu kalem gibi kalemlerin silinmesi için kullanılır. Öğrenciler defterlerine aldıkları notları düzeltirken silgi kullanırlar. Yazımı yanlış olan bir ifadenin ya da kelimenin üzerini karalamak hoş bir görüntü oluşturmadığı için silgi kullanımı tercih edilir. Hemen hemen her öğrencinin kalemliğinde bulunur.

Daksil

Daksil tam bir kurtarıcıdır fakat nasıl uygulandığı önemlidir. Miktarı ne az ne de çok olacak şekilde kullanılmalıdır. Resmi evraklarda tükenmez ya da kalemle yapılan hataların üzerine yapılır ve uygulanır. Kâğıt ile aynı renge sahip olan daksil hatanın hiç yapılmamış gibi görünmesini sağlar. Tüm kalemlerin izlerini kapatabildiğinden silgiden daha kullanışlıdır. Her kalemlikte bulundurulmalıdır.

Kırmızı Kalem

Yazılarda önemli olarak görülen yerleri vurgulamak için kullanılır. Başlık yazarken de kullanımı söz konusudur. Kalemliklere dahil edilmelidir.

Fosforlu Kalem

Fosforlu kalemin temel amacı üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan yazının fosforlu kalem renginde (genelde sarı olur) fonu olmasını sağlar. Uzun paragraflar arasında önemli görülen yerler bu kalem türü yardımıyla işaretlenir. Öğrenciler arasında kullanımı yaygındır. Kalemliklerde bulundurulmalıdır.

kalemtıraş
kalemtıraş

Kalemtıraş

Kurşun kalemin ucu kullanıldıkça küçülür. Küçülen uç ile yazı yazmak zorlaşır. Burada kalemtıraş devreye girer ve kurşun kalemin ucunu sivrilterek tekrar eski haline çevirir. Çinti olarak da bilinen kalemtıraş kalemliklerde özellikle de öğrencilerin kalemliklerinde olmazsa olmaz bir gereçtir.

Cetvel

Daha çok geometrik şekil çiziminde kullanılır. Şeklin düzgün bir şekilde çizilmesini sağlar. Kalemliklerde bulundurulması gerekir.

Bayan Güzellik / Yaşam

17
mutlu
Mutlu
9
_zg_n
Üzgün
4
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
3
vir_sl_
Virüslü