Isırgan Otunun Faydaları

featured

Isırgan Otu Kansızlığa İyi Geliyor Mu? Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otunun faydaları içeriğinde zengin bir demir deposu barındırıyor. Isırgan otu ile kansızlık tedavi edilebilir mi? Sorusunu akla getiriyor. Isırgan otu sadece kansızlık değil, kansere kadar olumlu etkileri var. İşte ısırgan otunun faydalarından bir kaçı… 

Isırgan otu, doğal bir ilaç kaynağı. Organik asitler B1 ve B2, C, E, K vitaminlerini içerir. Flavonoidler klorofil ve önemli mineralleri içerir. Isırgan otu birçok değerli vitamin, mineral ve mikro besin içerir, ıspanaktan yedi kat daha fazla demir, sütten daha fazla kalsiyum ve portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir. Birçok ilaç fabrikası tarafından kullanılan bu doğal bitkinin iyileştirici etkileri vardır. Kansızlık, kellik, geç iyileşen yaralar ve ülserler üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Kansızlık Isırgan Otu ile Tedavi Edilebilir

Yüksek demir içeriği nedeniyle kansızlığa iyi gelir. Bu nedenle kansızlık rahatsızlığı yaşayan insanlar ısırgan otundan faydalanabilirler. Isırgan otunun suyu yaralar, siyah noktalar ve sivilce için çok faydalıdır. Sivilceli bölgelere taze yaprakların ılık çayı uygulanmalıdır. Bu sorundan muzdarip olanlar da fayda görmelidir çünkü cilt yaralarını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Isırgan otu bize enerji veren süper yemeğin ilk 10’unda. Zengin bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Isırgan otundan harika ve besleyici bir çorba yapabilirsiniz. Yüksek konsantrasyonda besin, enerji veren içerik ve bu enerjinin elementleri enerjiyi sağlar. Sabah kahvaltıdan yarım saat önce, bir bardak ısırgan otu çayı size beklediğiniz enerjiyi verir. Çorbaya ek olarak, hamur işi, yiyecek ve çeşitli kızartma türleri yapılır.

Menopozun Getirdiği Rahatsızlıkları Azaltır

Günümüzde ısırgan otu, idrar yolu hastalıkları ve saman nezlesi, tedavisinde modern pratisyenler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Menopoz semptomlarının azaltılmasına ek olarak, iyi huylu prostat büyümesi gerilemesine yardımcı olur. Isırgan otu çayı, böbreklerde kum varsa dökmeye yardımcı olur. Aynı zamanda her türlü egzamaya iyi gelir. En iyi kan temizleyicilerden biri. Ayrıca artrit ve eklem ağrısını yatıştırır. Saç dökülmesinde çok iyi bir etkiye sahiptir. Saçınızı üç ay boyunca ısırgan otu suyula yıkarsanız, dökülmesinin nasıl durduğunu görürsünüz.

Isırgan Otu Kansızlığa İyi Geliyor Mu? Isırgan Otunun Faydaları
Isırgan Otu Kansızlığa İyi Geliyor Mu? Isırgan Otunun Faydaları

Romatizma ve Eklem Ağrılarına İyi Geliyor

Bazı köylerde romatizma ağrısı rahatsızlığına sahip olan kişiler, ağrılı eklem bölgelerine taze koparılmış ısırgan otu saplarından tutarak vururlar. Bu şekilde romatizma ağrılarının azaldığı bilinir. Bunun nedeni ise ısırgan otunun yaprakların üstündeki minik iğne gibi o yakan tüyleri histamin ve formik asitin cildi yakması ve o bölgede kan dolaşımını hızlandırmasıdır.

Isırgan otundaki besinlerin çoğu çiçeklenme sırasında birikir. Nisan ayının sonundan Mayıs ayının sonlarına kadar çiçek açar. Çiçeklenmeden hemen sonra yaprak toplamaya başlayabilirsiniz. Artık kullanmak için uygun yerlerden kurutulmuş veya ısırgan otu çayı satın alabilirsiniz. Bu arada, kan sulandırıcıyı içenler ısırgan otu kullanmamalıdır. Herhangi bir rahatsızlık için ısırgan otu kullanacaksanız, fitoterapi alan bir doktora danıştıktan sonra kullanmalısınız.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü