Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

featured
arm, polymorphic light eruption
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneş alerjisi, güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma sonucu ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişlik, şişlik ve kızarıklık ile kendini gösterir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması durumunda güneş hassasiyeti daha şiddetli hale gelebilir. Ancak genellikle yaz aylarında ortaya çıkan güneş yanığı, güneş alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Güneş alerjisi olanlar, alacakları önlemler sayesinde bu sorundan etkilenmezler.

Isı, ışık ve enerji kaynağı olan güneş, yeryüzündeki yaşamın devamı için önemli bir unsurdur. Canlılar için D vitamini sentezini sağlayan güneş ışınları aynı zamanda mutluluk kaynağıdır. Canlıların bilinçsizce güneş ışınlarına maruz kalması bazı sağlık sorunlarına neden olur.

Güneş alerjisi ile güneş yanığını ayırt etmek gerekir. Birçok insan güneş yanığı ve güneş alerjisinin aynı şey olduğunu düşünür. Güneş alerjisi çok nadir görülen bir sağlık sorunudur. Güneş alerjisi ise güneşe maruz kaldığı andan itibaren başlayan kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve şişlik ile kendini gösterir. Aslında güneş alerjisi, ürtiker gibi bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan ultraviyole radyasyon (UVR) ve güneş alerjileri ile birlikte çeşitli ilaç ve kozmetiklerin etkisi sonucu oluşan kızarıklıklar, vücudun güneş ışınlarına verdiği bir tepkidir. Ancak her kızarıklık güneş alerjisi belirtisi değildir. Güneş yanığı ise aşırı güneşe maruz kalan her insanda cildin koyulaşması (bronzlaşma) ve kızarıklık ile başlar. Güneş alerjisi kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülmektedir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü