Detoks Çay Tarifleri ve Özellikleri

featured

Detoks Çay Tarifleri ve Özellikleri

Muhtemelen çayın sağlığa yararları hakkında bilginiz vardır, ancak detoks çaylarının sağlıklı olduğu hakkında kesin bir bilgi var mı? Detoks çay özellikleri ve detoks çay tariflerini öğrenmek için okumaya devam edin. İlaçlar genellikle bitki özlerinden yapılıyor. Bizim için ise en kolay yöntem bitkilerin faydalı özelliğini vücudumuza sunmak için onları çay yapıp içmek. Çay detoksu fikri çok kolay olduğundan bunu uygulamak isteriz çünkü mevcut öğünlerinize yemek yerine birkaç bitkisel çay eklemek en kolay yoldur.

Çayın felç ve kalp hastalığı riskini düşürdüğü, kan basıncınızı düşürdüğü, ruh halinizi iyileştirdiği ve zihinsel performansı artırdığı ve hatta enerjinizi koruduğunu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak söz konusu detoks olduğunda, yalnızca çay bu iş için yeterli değildir. Ve aslında, detoks çaylarının insan hücrelerini temizlediğine dair iddiaları destekleyen bir kanıt yoktur. Ancak yüksek kaliteli çaylar, vücudun doğal günlük detoksifikasyon sürecini desteklemeye yardımcı olabilir.

Temel olarak yeşil ve siyah çaylar, antioksidanlar bakımından zengindir ve hatta matcha yeşil çayı diğerlerinden 100 kat fazla antioksite sahiptir. Antioksidanlar, vücudunuzdaki oksidatif stresi ve serbest radikalleri azaltmak için çalışır, yani antioksit almazsanız, kronik enflamasyon, kanser ve diğer kronik hastalıklara yakalanma olasılığınız artar.

Peki yeşil ve siyah çaylar kendi başlarına yeterliyse detoks çaylarına ihtiyacımız var mı? Özel detoks çayları, ek malzemelerle ek avantajlar sunuyor. Limon otu, zencefil, karahindiba ve deve dikeni gibi bitkilerin tümü, doğal detoksifikasyon işleminizden sorumlu organlardan biri olan sağlıklı bir karaciğeri desteklediği söylenen özellikleri içerir. Zencefilin karaciğerdeki oksidatif stresi hafiflettiği kanıtlanmıştır, ki bu da organın temizlik görevini daha verimli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.

Sinameki bitkisinin en önemli özelliği müshil özelliği olması. Sinameki ve ebegümeci bitkilerin karışımı bağırsaklarınızı temizlemenize yardımcı olur. Ancak uzun bir süre boyunca almak kusma, ishal, elektrolit dengesizliği ve dehidrasyona neden olabilir. Metabolizmanızın durduğunuzu düşünüyorsanız, birkaç gece sinameki çayı kullanın. Ama daha sonrası için sinamekisiz çaylara devam edin.

Uyandığınızda ve yatmadan önce çay içmenin, sisteminizin yenilenmesine ve sakinleşmesine yardımcı olabileceği gerçektir. Fanatik bir çay içicisi iseniz ve kafeine duyarlı değilseniz, muhtemelen herhangi bir olumsuz yan etkisi olmadan günde beş ila yedi bardak tüketebilirsiniz.

Kilo verme amacıyla bir çay detoksunu denemeyi seçerseniz en önemli husus seçtiğiniz sağlıklı çayın türü değildir, yediklerinizdir. Vücudunuzu gerçekten detoksifiye etmek, işlenmiş ve kızartılmış yiyecekleri kesmek ve meyve, sebze, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağ alımını artırmaktan geçer. Diyetiniz ne kadar sağlıklıysa, detoksifiye çaylarda o kadar metabolizma hızınızı arttırmaya başlar. Önerilen detoks çayları şunlardır;

Karahindiba Çayı

Karahindiba, toksinlerin giderilmesine, hidrasyon ve elektrolit dengesinin yeniden kurulmasında etkili olan karaciğerlere yardımcı olur.

Limonlu Zencefil Çayı

Canlandırıcı çaylar sabahları mükemmeldir çünkü hafif miktarda kafein, midenizde herhangi bir hasara yol açmadan sizi uyandıracaktır. Ayrıca, zencefilin sağlığa faydaları arasında iltihabı azaltma ve kan şekeri kontrolü bulunur, böylece bu yatıştırıcı çayı içerken kendinizi iyi hissedebilirsiniz. İçerisine limon sıkmayıda unutmayın.

Yeşil Çay

Vücudunuzu sakinleştirmek için papatya ve naneli bir fincan yeşil çay içmek yeterlidir. Özellikle geceleri yatmadan önce tüketirseniz çok iyi gelecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.