Bunlar Saçların Sağlığını Tehlikeye Atıyor

featured

Bunlar Saçların Sağlığını Tehlikeye Atıyor

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmanın yolu sadece genlere bağlı değildir. Saçlarınızın sağlığı sizin ellerinizde. Saçlarınıza zarar veren, sağlığını tehlikeye atan neler olduğunu öğrendiğiniz de saç sağlığınızı daha kolay koruyabilirsiniz.

Hava koşullarından saçlarımız ve cildimiz etkilenebilir. Dolayısıyla saçlar sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Saçları her gün yıkamak saçları yorar ve kurutur. Nemsizlik yaşar ve böylece saçların direnci düşerek kırık uçlar çoğalır. Büyük şehir de yaşıyorsanız, havanın tozu kirliliği derken saçlarınız hızlı kirlenebilir. Her 3 günde bir saçlarınızı yıkamak normaldir. Saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın, çünkü saç dipleri ve saç üzerindeki sebum ve koruyucu lipit tabakasını eritir. Ilık su tercih edin.

Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıklarda çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön makinesi ve aşırı sıcak maşalara maruz bırakılarak uygulanan saç şekillendirme işlemi zararlıdır. Saçlarınızı çok gergin tutan, ağır saç tokası ve aksesuarlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız tokalar ve aksesuarlar saçınızın köklerden çekilmesine ve kırılmasına neden olur.

Sedef hastalığı, egzama gibi bir rahatsızlığınız varsa veya saç dökülmesi gibi bir sorununuz varsa dermatologunuzun tavsiye edeceği kükürt ve katran içerikli; mantarlara ve bakterilere karşı koruyucu özelliklere sahip ilaçlı şampuanlar kullanın.

Saç dökülmeniz yoğunsa, saçlarınızı beslemek için dermatoloğunuz tarafından önerildiği gibi biotin, çinko, selenyum, metiyonin, E, B, D vitaminleri kullanın. Saçlar için doğru vitaminleri almak önemlidir. A vitamini eksikliği, saçı kırılgan hale getirir ve kepek sorunu yaşarsınız. B1 veya B6 vitaminlerinin eksikliği saç dökülmesine neden olur. C Vitamini saç foliküllerini uyarır ve saç tellerinin büyümesini ve pigment üretimini düzenler. B12 Vitamini saç köklerini besler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü