Saçlarınızı Neden Kaybediyorsunuz? – Saç Dökülmesi

featured

[ad_1]

Saç dökülmeniz ister topikal çözümlerle isterse minimal invaziv bir nakil ile düzeltilebilir, bilgi, erkek saç dökülmesini anlamanın anahtarıdır. Saç folikülü, erkek tipi kellik hakkında daha fazla bilgi edinin ve saç dökülmesinin hangi aşamasından muzdarip olabileceğinizi öğrenin.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Androgenetik alopesi (AGA) veya erkek tipi kellik, saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Genellikle saç dökülmesinin görünümü ve şekline göre teşhis konur. Erkek tipi kellik genellikle kalın terminal kılların kısa, ince, vellus benzeri kıllara dönüşmesiyle tanımlanır.

Saçın ömrü üç farklı aşamaya ayrılabilir: anagen (aktif büyüme), katagen (aktif kayıp) ve telojen (dinlenme).

 • Normal bir kafa derisinde, saçın %90’ı anajen fazda kalır – 3 yıllık bir süre boyunca.
 • Katagen fazı 2 ila 3 hafta sürer. Bu, saçın dermal kökten ayrıldığı, ancak ince bir bağ dokusu ipliği ile yerinde kaldığı yerdir.
 • Telojen (dinlenme) fazı, bazal ekin doğal olmayan bir şekilde inceldiği ve saç şaftının tamamen düşmesine neden olduğu yerdir. Normalde saç, zamanın yaklaşık %10’unda telojen fazda kalır ve faz 3 ila 4 ay sürer.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Sınıflandırılması

 • Sınıf 1, görünür saç dökülmesi olmayan bir saç başını temsil eder.
 • Sınıf 2, gerileyen bir saç çizgisinin başlangıcı ve şakak bölgesinde bir miktar gerileme ile karakterize edilir.
 • Sınıf 3 hastaları şakakların üzerindeki saçlarda daha belirgin bir düşüş ve alından gerileme sergilerler. Sınıf 3 Vertex’te saç dökülmesi taçta belirginleşmeye başlıyor.
 • Sınıf 4 saç dökülmesi taç üzerinde daha belirgin hale gelebilir veya hastaların şakak ve/veya alın üzerinde belirgin saç dökülmesi olabilir.
 • Sınıf 5 saç dökülmesi, kafa derisinin önünü ve arkasını etkiler, sadece ön saç çizgisinin küçük bir kalıntısı kalır ve üstte oldukça geniş bir saç dökülmesi alanı kalır.
 • Başın iki tarafını birleştiren saçların solması veya tamamen kaybolması ile ilgili Sınıf 6 ileri saç dökülmesi. Hala ekim için yeterli donör saç olabilir; ancak sonuçlar sınırlı olabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Sebebi Nedir?

Erkeklerde saç dökülmesi, çoğu tamamen kontrolünüz dışında olan bir dizi nedenden dolayı olabilir. Ve saç dökülmesinin nedenini bilmek onu tek başına düzeltmeyecek olsa da, erkek tipi saç dökülmesinin türünü tanımak ideal tedavi planınızı belirlemenin ilk adımıdır.

Genç erkeklerde saç dökülmesinin çoğu nedeni aşağıdaki nedenlerden birine bağlanabilir:

 • Erkek Tipi Kellik (Androgenetik Alopesi)
 • Kaza, ameliyat, kimyasal ve termal yanıklardan kaynaklanan yara izi
 • Örgü veya dokuma gibi saç çekme nedeniyle saç dökülmesi.
 • Kalıtım (ailede saç dökülmesi öyküsü)
 • Tıbbi durumlar ve ilaçlar
 • Hormonlarınızdaki değişiklikler

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi

Erkekler için saç dökülmesi tedavisi düşünüldüğünde, optimal saç dökülmesi tedavisi seçeneğini belirlemenin ilk aşaması, doktorlar tarafından biriyle yapılan konsültasyon sürecidir. Bu görüşmenin sonucuna bağlı olarak, saç dökülmesinden muzdarip erkekler için iki olası tedavi yöntemi vardır.

 1. Saç Ekimi

Saç ekimi cerrahları ve anestezistlerinden oluşan ekipler tarafından steril bir ortamda tam donanımlı ameliyathanemizde gerçekleştirilir. Kesinti süresi yoktur ve bir giriş ve çıkış prosedürüdür. İşlem sırasında hasta tamamen uyanıktır ve lokal şişkin anestezi altında yapılır.

 1. Saç Derisi Mikro Pigmentasyonu

Mikro-pigmentasyon, kafa derisinin üst tabakasına nokta veya çizgi şeklinde küçük miktarlarda pigment yerleştirmek için kullanılan bir tekniktir ve bu, saç restorasyonu olmadan bile tam bir kafa derisinin optik yanılsamasını yaratır. Bu, birkaç saat süren ve herhangi bir anestezi uygulanmadan yapılan ağrısız bir yürüyerek dışarı çıkma işlemidir.

Saçınızı kaybettiğiniz gibi, tel tel değiştirin. Kendi ön saç çizginizin herhangi bir tedavi gördüğünüzü kimse anlamadan doğal bir şekilde yeniden büyüdüğünü hayal edin. Bu gerçek!

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü