Alışveriş Bağımlılarının Ortak Özellikleri

featured

Alışveriş Bağımlılarının Ortak Özellikleri

Alışverişe çıkmak kimilerin stresini atmasında çok başarılı oluyor. Hal böyle olunca, stres ise sürekli hayatımızda olunca alışveriş artık bir hobi haline gelir ve bağımlısı olur çıkarız. Ancak alışveriş bağımlılarında durum biraz daha farklıdır normal alışveriş yapmaktan. Çünkü sadece satın almak için alınır ve haftalar hatta aylarca alınan ürün kullanılmayarak çöpe atılır. Alışveriş bağımlısı olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte alışveriş bağımlılarının ortak özellikleri…

1.Artık Alışveriş Hobi Haline Gelmiştir

Alışverişi ihtiyacı olduğu için değil, sadece vakit geçirmek ve stres atmak için yaparlar. Artık alışveriş onlar için bir hobi olmuştur. Ne zaman canları sıkılsa kendilerini mağazaların önüne atarlar.

2. Bütçe Belirlemezler

Alışveriş yaparken, bazen gözlerimiz veya aklımız bir eşyada kalabilir. Bazen bu öğeye sahip olma arzusu için oldukça fazla para harcıyoruz. Bu arada oluyorsa bu normaldir. Hepimiz bazen bütçemizi aşan şeyleri satın alabiliriz. Ancak, gelire göre hareketsizlik durumu sürekli tekrarlanırsa, tek amaç sevilen her şeyi satın almaksa, alışveriş bağımlılığı zilleri çalıyor demektir.

3. Gereksiz Harcama Yaparlar

Evde 3 ayakkabı spreyi var, ama sadece biraz daha indirim aldığı için, “Tabii ki ihtiyacım var” diyerek satın alırlar.  Alışveriş bağımlılarının, mevcut ürünlerini sürekli olarak yedeklemek ve asla kullanmayacakları bir şeyler satın almak ortak bir özelliğidir.

4. Onlardan Hiç Bir İndirim Kaçmaz

Bu madde yukarıdaki maddeyle doğrudan orantılıdır. Alışveriş bağımlıları sadece indirimde olduğu için hiç kullanmayacağı ihtiyacı olamayan ürünleri satın alabilir. Maksimalistlerdir evlerinde bir çok ıvır zıvır ve eşya doludur.

5- İnternetten Satın Almak Daha Cazip Gelir

İnternetten alışveriş, son yıllarda hepimizin kullandığı çok pratik bir yöntemdir. Oturduğunuz yerden alışveriş yapmak ve o anda cebinizden para harcamamış gibi görünür. Ancak ayın sonunda kredi kartı ekstreniz başkasına değil, size gelecektir. Alışveriş bağımlıları, ay sonuna kadar hiç bir şey harcamamış gibi hissedebilirler.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü