Uzun Oturmanın Yarattığı Tehlikelerden Nasıl Kaçınılır?

uzun oturmanın zararları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oturmak, toplumumuzda ebeveynlerimiz ve diğer büyüklerimiz tarafından teşvik edilen yaygın bir alışkanlıktır. Ancak oturma, mutlaka güvenli bir oturma duruşu değildir. Oturmanın sorunu, vücutta nikotin, kafein, yağ, kolesterol ve benzeri toksik maddelerin ve maddelerin birikmesine yol açmasıdır. Bu nedenle düzenli oturmak, kanser ve kalp hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilen bu toksik maddelerin vücutta birikmesi nedeniyle sağlığa zararlı olabilir. Bu nedenle toplumumuzda oturan sağlık uzmanlarının ve sağlıklı yaşam profesyonellerinin birincil amacı, insanları mümkün olduğunca dik veya oturma pozisyonunda oturtmaktır.

telefonla konuşurken ayakta durun

Çalışmalar, uzun süre oturmanın omurga kaslarının zayıflamasına veya felç olmasına neden olabileceğini gösterdiği için oturmanın tehlikesi vurgulanmıştır. Bu, sonunda şiddetli bir sırt ağrısına neden olabilir. Oturmanın bir başka tehlikesi de insanların zamanlarının çoğunu fiziksel aktivite yapmak yerine bilgisayar ve ekran başında oturarak geçirmesidir. Ekran parlaması, özellikle çok yaşlılar için ölümcül olabilen göz hastalıklarına ve yaşlılık lekelerine neden olabilir. Sonuç olarak, gün boyu oturmak oldukça tehlikeli olabilir.

Günümüzde, doğru duruşta oturarak bedeni ve zihni sağlıklı tutmanın birçok yolu var. İnsanlar ayakta durmaktan kaçınmak için uzun süre ayakta durmak veya oturmak zorunda değildir. Gün boyu oturan kişiler için özel olarak tasarlanmış sandalyeler bulunmaktadır. Ayrıca, insanların oturma pozisyonlarını rahatlık seviyelerine göre ayarlamalarına yardımcı olan yaslanma özelliğine sahip sandalyeler de vardır. Bu nedenle, insanlar artık bilgisayar başında oturarak daha az, yürüyüş, bahçe işleri veya kitap okumak gibi fiziksel aktivitelere daha fazla zaman ayırabiliyorlar.

ayakta duran masalar kullanın

Ayrıca, insanların sandalyeye ve masaya nasıl oturduklarını da göz önünde bulundurmaları gerekir. Kalp krizi, felç ve diğer sağlık sorunları riskini önlemek isteyen kişiler sırtları dik oturmaya çalışmalıdır. Bunun nedeni, uzun süre oturmanın kasların sertleşmesine neden olabilmesidir, bu da bir kerede tedavi edilmezse insanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle, vücut hareketlerini koordine edemezlerse, eldeki göreve konsantre olamayacaklardır.

Düzgün oturmanın tehlikelerinden nasıl kaçınılacağı da, insanların saatlerce masa başında otursalar bile rahatça oturabilmelerini sağlayan ergonomik sandalyelerin kullanılmasıyla mümkün olmuştur. Ergonomik sandalyeler vücutla birlikte doğal oturma pozisyonunda hareket edecek şekilde yapılmıştır. Bu nedenle kullanıcı, koltuklarında arka arkaya birkaç saat geçirse bile tedirginlik hissetmeyecektir.

dik oturun, doğru oturuşa sahip olduğunuza emin olun

Oturmanın tehlikelerinden kaçınmanın bir başka yolu da bel destek yastığı almaktır. Bu yastıklar, insanların omurgalarını doğru pozisyonda tutmalarına yardımcı olacaktır. Bu, kişinin iş yerinde stresten uzak bir gün geçirmesini sağlayacaktır. Bu nedenle insanların sağlıklı bir yaşam sürmeleri için bu sağlık tehlikelerini bilmeleri önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü