Tırnak Yeme Alışkanlığını Nasıl Değiştirebiliriz

featured

Tırnak Yeme Alışkanlığını Nasıl Değiştirebiliriz

Tırnak yeme alışkanlığına sahipseniz eğer tırnak yeme alışkanlığını nasıl değiştirebiliriz bunu acilen konuşmalıyız. Aksi halde tırnak yemek, ısırmak ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Kimileri stresli veya gergin ruh halindeyken farkında olmadan tırnaklarını yemeye başlar. Bu kötü alışkanlık, sadece tırnaklarınıza zarar vermek ile kalmıyor maalesef genel sağlığınızı da kötü etkiliyor. Peki tırnak yemeyi nasıl bırakabiliriz? Tırnak yeme alışkanlığının getirdiği bazı sıkıntılı durumlardan bir kaçı…

Tırnak Yeme Alışkanlığının Getirdiği Sorunlar

 • İlk olarak, tırnaklarınızı ısırarak tırnaklarınızı kırar ve tırnak şeklinizi bozarsınız. Bu alışkanlığı uzun süre tutarsanız, tırnaklarınız bir süre sonra kötü bir şekilde çıkmaya başlayabilir.
 • Tırnaklarınızı ısırırsanız, tırnaklarınıza zarar verdiğiniz kadar dişlerinize de zarar verebilir.
 • Bazı hastalıkları çağırabilir. Ellerimiz ve tırnaklarımız, mikropların en fazla yerleşmiş olduğu yerdedir. Tırnaklarınız sık sık ağzınıza getirdiğinizde vücudunuza girmek için sabırsızlanan bu mikropları ısırır ve bunun sonucunda hastalanabilirsiniz.
 • Tırnak yemek, sosyal açıdan tatsız bir alışkanlıktır. Sosyal ilişkilerinizi etkileyebilir.

İnsanlar Neden Tırnaklarını Yer?

Tırnak yeme alışkanlığının altında yatan bir sağlık sorunun bir belirtisi olabilir. Geçici tırnak ısırma nispeten tahribatsızdır. Bununla beraber, aynı zamanda uzun vadeli bir sorun haline gelebilir. Tırnak yemek, “obsesif-kompulsif ve ilişkili bir bozukluk” adı verilen psikolojik rahatsızlığın belirtilerinden birisi olabilir.

Tırnak yemenin diğer olası nedenleri şunlardır:

 • Çevresinde veya ailede bireylerinin tırnak yeme alışkanlığına sahip olması
 • Duygusal ya da zihinsel stres
 • Sinirlilik hali
 • Endişe ve kaygı
 • Stres
 • Açlık
 • Güven duymama

Tırnak Yemeyi Nasıl Bırakabiliriz?

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmanın bir çok yolu, yöntemi ve alternatifi vardır. Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak kişinin kendisi zor görse de aslında bazı yöntemlerle olabildiğince hızlı ve kolay şekilde zorlanmadan kurtulabilir.

1. Tırnaklarınızı Kısa Tutun

Tırnaklarınızı düzenli şekilde sık aralıklarla kestiğinizde, tırnaklarınızı kısa tuttuğunuzda tırnak yeme alışkanlığından rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Çünkü ortada ısırılacak tırnak olmayacağı için bu alışkanlığı bırakmaya kendinizi mecbur bırakırsınız. Tırnak yeme isteği oluştuğunda tırnak yerine ağzınıza sakız atabilirsiniz.

2. Manikürlü Tırnaklara Kıyamazsınız

Eğer tırnaklarınıza düzenli manikür yaptırırsanız, tırnaklarınızı yemek için parmaklarınızı ağzınıza götürdüğünüzde tırnaklarınıza manikür yaptırırken ona ayırdığınız vakit ve nakit aklınıza gelerek sizi ayrıyetten uyaracaktır. Hem de manikürlü tırnakları bozmaya kıyamazsınız diye düşünüyoruz.

3. Sorunun Kaynağı Nedir?

Tırnaklarınızı yemek için sizi nelerin tetiklediğini gözlemleyin. Sıkıldığınızda mı tırnaklarınızı ısırıyor musunuz? Yoksa stres altında olduğunuzda mı? Bazı araştırmalar, insanların sıkıldıklarında, aç, gergin veya stresli olduklarında tırnak yemeye eğilimli olduğu ortaya çıkmış. Tırnak yemenin altında yatan sorunun kaynağını bulun ve o durumlarda farkındalık kazandığınız da kendinize dur demek için önlemler almaya vaktiniz olur.

4. Hobilere Yönelin

Evet, ellerinizi meşgul etmek de bir çözüm alternatifi. Tırnaklarınızı ısırmak istediğiniz zamanlarda sakız çiğneyin, bir şeyler yazın, resim yapın ya da stres topu sıkın. Hobilerinizi düşünerek alternatifleri çoğaltabilirsiniz.

5. Acı Oje Sürün

“Ağzına biber sürerim” uyarı taktiği tanıdık gelmiştir, bir şeyleri yapmamak için kendinizi durduramıyorsanız cezalandırma stratejisini uygulayarak tırnaklarınıza acı oje sürüne ve her ağzınıza getirdiğinizde acı tat ile sirkelenin.

6. Hayal Edin

Mikropların en çok olduğu bölgeler insan vücudunda biliyorsunuz ki eller ve tırnakların içidir. Tırnakların içindeki o pisliği ve mikropları tam ısıracağınız zaman hayal edin, olabildiğince iğrenç bir şekilde hayal edin.. Küçük küçük böcekler, ve hepsi sizin ağzınıza doğru hücum ediyor. Tırnaklarınızı her ağzınıza götürdüğünüzde bu durum gerçekleşiyor hayalden fazlası oluyor. Eminim ki gözle görülmeyen o mikropları  görebiliyor olsaydınız tırnaklarınızı asla ağzınıza götürmezdiniz..

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü