Sizi Her Gün Gülümsetecek 5 Sebep

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sizi Her Gün Gülümsetecek 5 Sebep

Günün sonuna geldiğinizde durup bir düşünün ve kendinize şu soruyu sorun, “Ben bugün kaç defa gülümsedim?” Cevap nedir? Çok mu az yoksa hatta hiç mi? Eğer cevap bir hiçse o gününüz boşa geçmiş anlamına gelmez mi sizce de? Gülümsediğiniz de hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendinize bir iyilik yapmış olursunuz. Haklısınız bir sebep olmadan gülümsemek anlamsız, bu yüzden sizi gülümsemeye teşvik edecek 5 sebep sıraladık.

Gülümsediğiniz de kendinizi daha iyi hissedersiniz

Eğer kötü bir gün geçiriyorsanız, çevrenizdeki diğer insanlarla iletişime geçin ve gülümsemek için neden arayın. Kahkaha, serotonin ve dopamin salgısını arttırır. Bu bizim kendimizi daha mutlu hissetmemize yardımcı olur.

Öte yandan, gülümseme önünüzdeki kişinin ruh halini olumlu yönde etkiler. Etrafınızdaki birileri moraliniz bozuksa, onu gülümseyerek daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Stres ve Kaygıya Karşı Gülümseyin

Bazı çalışmalar gülümsemelerin stresli aktiviteler yaparken bile stresi ve kalp atış hızını azalttığını göstermiştir. Gülümsemenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren çalışmalar var. Daha rahat bir zihin ve ruh hali vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı anda daha fazla beyaz kan hücresi salgılar. Beyaz kan hücreleri vücudu tehlikeli hastalıklardan ve yabancı parçacıklardan korur.

Kaşları Çatmak Gülümsemekten Daha Zor

Bilim adamları yaptıkları bir deneyde kaşları çatmak için gülümserken olduğundan daha fazla kas kullanıldığını ortaya koydu. Ayrıca kaşları çatmak, yüzünüzde daha erken kırışıkların belirlenmesine sebep olur.

Güler Yüzlü Olmak Çekiciliğin Temel Parçası

Bilinen bir gerçek, gülümseyen insanları sık sık suratsız duran insanlara kıyasla daha çekici görürüz. Gülümseme bulaşıcıdır. Bu nedenle insanlar mutsuz insanlarla değil, pozitif olan insanlarla zaman geçirmek istiyor.

Bir Gülümseme Bir Terapi

Yukarıda yazdığımız her şeyin yanı sıra, gülümsemek çok kolay bir eylem. Gülümsemek, size iyi gelen en kolay terapi yöntemlerinden biridir. Gülümsemeyi yüzünüzden eksik etmeyin.

Gülümsemek için Ne Yapmalısınız

Bazı kişiler adeta gülümsemeyi unutmuş gibisine yüzlerine tebessüm kondurmakta çok zorlanırlar yada akıllarına gelmez. “Suratsız” diye tabir ettiğimiz insanlar bazen aslında içlerinde samimiyet ve sıcaklık bulundurmasına rağmen gülmemek için ise bir sebep olmamasına rağmen güler yüzlü olmayı başaramazlar. Eğer sizinde böyle bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, insanlar sizin için çok ciddi, ulaşılmaz, soğuk ve suratsız olduğunuzu size ifade ediyorlarsa düşünün ve böyle bir durum varsa kabullenin. Peki ben nasıl güler yüzlü olabilirim veya gülümsemek için neler yapmalıyım diye soruyorsanız işte sizin için önerilerimiz.

 • Kendinize sık sık gülümsemeyi hatırlatın.

 • Eğer aklınızda olmasına rağmen yine de günün yorucu ve yoğun temposunda unutuyorsanız şöyle bir yöntem deneyin. En sık kullandığınız bir nesneyi elinize alın. Örneğin her gün bilgisayar başında çalışıyorsanız bilgisayarınıza bir gülücüklü smile stickeri yapıştırabilirsiniz. Her ona baktığınızda kendinize “bu bana gülümsemeyi hatırlatsın” diye koşullandırdığınız da her o ifadeye baktığınız da gülümsemek içinizden geçecek.

 • Hobilerinize yönelin, sizi mutlu edecek şeyleri daha eğlenceli şekilde yapmayı deneyin.

 • Örneğin hobiniz resim yapmaksa eğlenceli karikatürler, karikatür çizemiyorsanız çizebildiğiniz şekilde suratlar yada tatlı, şirin ve sempatik çizgi karakterleri, hayvanları çizmeyi deneyin.

 • Müzik yapıyorsanız yine eğlenceli veya hoşunuza nasıl gidecekse o şekilde sadece kendinizi mutlu edecek şekilde yapın.

 • Dans etmeyi seviyorsanız dans edin. Kendinize vakit ayırın.

 • Size en yakın kişi kimdir biliyor musunuz? Kendinizdir. Kendiniz ile oturup sohbet edin isterseniz bunu bir ayna karşısında yapın merak etmeyin durumu anlattığınız da kimse size deli demeyecektir. 🙂

 • Eğlenceli videolar izleyin. Eğlenceli şeyler sarmıyorsa başarı videoları izleyin. Video bittiğinde “Vay be adama bak neler yapmış” diyecek yüzünüze tebessüm takınacaktır.

 • Çikolata ile kendinizi ödüllendirin. Mutluluk hormonlarını uyaran kakao gülümsemeniz için sizi teşvik edecek.

 • Evcil hayvanınız varsa onunla oyun oynayın. Örneğin şahsen ben kedimle bazen evde saklambaç oynuyorum ikimiz de mutlu oluyoruz oynarken. 🙂

 • Başkalarını mutlu edin. Bir başkasını mutlu görmek direk olarak size de yansıyacaktır. Örnek vermek gerekirse, küçük bir çocuğa oyuncak almak gibi veya sevdiğiniz yakınınızdaki bir insana iltifat edin, sevginizi gösterin. Bir hayvana bir avuç bile olsa vereceğiniz mama bile sizin gülümseme sebebiniz olacaktır. Hem maddi imkanlarınızla hemde manevi duygularınızla başkalarını da kendinize de mutlu edebilirsiniz, bunun için çok yol var.

Gülümsemek için dünyada bir çok neden var tıpkı üzülmek için olduğu gibi. Gülümsemenin faydalarını hem psikolojik hem de fiziksel olarak anlattık. Seçim sizindir siz gülecek misiniz yoksa üzülmeye devam mı edeceksiniz? Yada nötr kalarak insani duygularınızı bir kenara mı bırakacaksınız?

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü