Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık

Siz farkında olmadan yaptığınız bazı alışkanlıklar saçlarınıza zarar veriyor olabilir. Her kadının sağlıklı ve ipeksi yumuşaklıkta saçlara sahip olmak ister. Ancak sağlıklı saçlara kavuşmak için bir şeyler yapıyor olmalısınız. Özellikle işlem görmüş saçların daha fazla çabalaması gerekiyor çünkü boyanmış olan saçlar da büyük bir oranda yıpranma gerçekleşir. Hatta yanarak ölü saç haline gelebilir. Uzamaz, yumuşamaz ve görünüm kötüdür. Saçlarınızın yıpranmışlığı bu aşamada değilse şanslısınız çünkü saçlarınızı kurtarma şansınız çok yüksek.

Şöyle şikayetler çok duyuyorum, ısılı saç şekillendiricileri kullanmıyorum üstelik saçlarım için bir çok saç bakımı uygulamaları uyguluyorum fakat saçlarım yine de kırık ve yıpranmış“. Eğer sizin durumunuzda bu şikayetten farksızsa belkide yaptığınız saç bakımında bazı hatalar vardır veya tamamen uygun olmayan bir bakım yapıyorsunuzdur. Daha da öne çıkan ise, belkide saçlarınızı yıpratan 7 alışkanlıktan birini siz de yapıyorsunuzdur. Bakalım saçlarımıza zarar veren o alışkanlıklar nelermiş?

1. Saçları Sıcak Suyla Yıkamak

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık - Saçları Sıcak Suyla Yıkamak
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık – Saçları Sıcak Suyla Yıkamak

Duşa girdiğinizde suyun sıcaklık seviyesi ne kadar oluyor? Çok mu sıcak. Öyleyse, sıcak su da saçları yıkamak veya duş almak hem saçlarınız için yıpratıcı hem de cildiniz için yıpratıcı bir alışkanlıktır. Özellikle kış aylarında rahatlatıcı özelliği ile sıcak suya düşkünlük tartışılamaz fakat maalesef ki saçlarımız ve cildimiz sıcak sudan hoşlanmıyorlar. Sıcak suyla yıkanmak, saçlarınızın çok fazla yıpranmasına ve kırılmasına yol açıyor. Saçlarınızın parlaklığını söndürür ve geriye mat bir görünüm kalır. Aynı zamanda saçlarınız yağlı tipse daha fazla yağlanmasına sebep olur. Sıcak suyla yıkandığınız da cilt üzerindeki sebum tabakası zarar görüyor. Bu bilginin üzerine soğuk suyla duş alıp da kendinizi hasta etmeyin, önerilen sıcaklık seviyesi ılıktır. Saçlarınızı kurutmak için ise yine ılık sıcaklık seviyesinde kurutmaya dikkat etmeyi unutmayın.

2. Saçları Düzenli Yıkamamak

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık - Düzenli Yıkamamak
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık – Düzenli Yıkamamak

Saçları düzenli yıkamamaktan kastımız her gün yıkamak değildir. Uzmanlar saçların her gün yıkanmasını saçların sebum dengesini bozuyor ve saçlar kurumaya eğilim gösteriyor. Her gün saçları yıkamanın sonucu saçlarınızın güçsüzleştirerek yıpranmaya eğilim vermesi ve tarama esnasında  bile saçlarınızın kırıldığını veya koptuğunu görebilirsiniz. Diğer yandan, saçları kendi yağında bırakmanın saç bakımı yaptığı söylenir ancak 4-5 gün aşan sürelerde saç çok yağlanır ve saçtaki gözenekleri tıkayarak saçlarınıza zarar verir. Önerilen saç yıkama düzeni dermatologlara göre haftanın 3 günüdür. 

3. Islak Saça Uygulanan Saç Şekillendiricileri

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık - Islak Saça Uygulanan Saç Şekillendiricileri
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık – Islak Saça Uygulanan Saç Şekillendiricileri

Saçları ısı kullanarak şekillendirme işlemi saçları çok yıpratan ve saç kırıklarına sebebiyet veren bir uygulama olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, bu uygulamadan daha çok saça zarar veren bir şey daha var o da ıslak saça uygulanan ısılı saç şekillendiricileridir. Saçlar ıslakken daha narin ve zayıf olurlar. Kopmaya ve kırılmalara karşı en düşük dirençleri olduğu zamandır. Bu esnada saçınıza uygulayacak olacağınız ısılı işlemler saçlarınıza normalde kuruyken verdiği zarardan 2 kat daha fazla zarar vermiş olacaktır. Isılı saç şekillendiricileri zamandan kazandıran fakat saç sağlığından kaybettiren bir seçenektir. Bir çoğumuz ne kadar bu şekillendiricileri kullanmak istemesek de bazen vaktin yetmediği durumlarda pratik ve hızlı olması avantajlarıyla, saçımıza zarar vereceğini bildiğimiz halde ısılı saç şekillendiricilerinden yardım almayı seçebiliyoruz. Bu durumlarda, mutlaka saçlarınıza öncesinde ısıdan koruyucu sprey veya krem ürünlerini uygulamaya özen gösterirseniz ısılı saç şekillendiricilerin saçlarımıza verdiği zararı en aza indirebiliriz.

4. Saç Kremi Kullanmamak

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık - Saç Kremi Kullanmamak
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık – Saç Kremi Kullanmamak

Bir çoğumuz duştayken saç kremi kullanıyordur fakat saçlarımı çok yağlandırıyor gibi şikayetlerden dolayı kullanmayan da çok kişi var. Ancak, saç kremi saçlarımıza yumuşaklık veren bir üründür. Daha da önemlisi saçlar şampuanla yıkandıktan sonra kirden arındığı gibi yağdan da arınır dolayısıyla da saç kurur ve sertleşir. Şampuanın bu dezavantajını gidermek amacıyla ardından saç kremi kullanmak şampuanın eksisini götürecek olan bir artı işlemdir. Saçlarınızın saç kreminden sonra hızlı yağlanmasından şikayetçiyseniz, saç kremini saç diplerine uygulamayın. Zaten genelde saç kremi ürünün üzerinde kullanma talimatında olduğu gibi saç boylarına ve uçlarına uygulanması gerektiği açıklanır. Saç kremiyle ilgili bir başka hata ise saç kremini arındırmamak. Şampuan köpürüyor ve tüm köpük gidesiye kadar iyice duruluyoruz. Şampuanın saçımızdan ne zaman arındığını anlayabiliyoruz. Ancak saç kremi öyle olmuyor, genelde bir çok kişi saç kremini durulamak için çok kısa bir durulama yapıyorlar ve arındığını düşünüyor. Saç kremin saçınızdan arındığından emin olun aksi halde saç kremin saçta kalması, saçınıza zarar olarak geri dönen bir alışkanlıktır.

5. Bazı Saç Modelleri Saça Zarar Verir

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık - Saç Modelleri
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık – Saç Modelleri

Saç modelleri nasıl saça zarar verebiliyor diye düşünmenizi anlıyorum. Fakat saçı yıpratan, zarar veren bazı saç modelleri var. Örneğin saçı gergin şekilde toplamak saç köklerini çekiştirdiğinden dolayı hem baş ve kafa derisi bölgesinde ağrıya, hem de saçlarınızın yıpranmasına yol açar. Saçları zorlayıcı, gerici ve çekiştirici saç modelleri saç dökülmesi veya koparak saç dökülmesine sebebiyet verir. Özellikle yatmadan önce saçları toplamak yastık ile olan sürtüşme vesaire saçları daha çok çekiştirir ve dolaştırır. Bu gibi saç modelleri yerine saç örgüleri öneririm. Saçı örmek, hem saçınızı toplu tutacak hem de altta veya içte kalan saç tellerinde hava almasını bir tık daha azalttığı için saçlarınıza hava koşullarıyla gelecek olan olumsuz faktörler için önlem alınmış olur.

6. Saçlarınızı Tarama Şekliniz

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık - Saçlarınızı Tarama Şekliniz
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık – Saçlarınızı Tarama Şekliniz

Siz farkında olmadan saçlarınızı yıprattığınız bir başka alışkanlık ise saçları tarama şekliniz. Genelde, saçlara diplerden uçlara doğru yönelik bir açıyla tarıyoruz. Fakat bu yanlış bir tarama şeklidir. Eğer saçlarınız da dolaşma veya düğümler varsa özellikle kıvırcık saçlarda çok görülür, saçlarınızı diplerden taramaya başladığınız da saçtaki düğümleri zorlayarak koparmış olursunuz. Fakat, saçlarınızı uçlardan nazikçe taramaya başlayıp diplere doğru ilerlerseniz saçtaki düğümleri yavaş yavaş açarak taramış olursunuz. Bu da saçlarınıza verecek olacağınız koparma gibi zararı engeller. Bunun yanı sıra, saçlarınızı tararken sık dişli fırçalar kullanmak yerine geniş aralıklı taraklar kullanmak saçlarını için çok daha sağlıklıdır.

7. Havlu ile Yanlış Şekilde Saç Kurutma

Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık - Havlu ile Yanlış Şekilde Saç Kurutma
Saçlarınızı Yıpratan 7 Alışkanlık – Havlu ile Yanlış Şekilde Saç Kurutma

Saçlarınızı kurutmak için saçlarınıza zarar vermemesi adına fön makinesi kullanmak yerine havlu ile doğal şekilde kurutma seçeneğini seçiyorsunuz. Ancak böyle bir fedakarlık yapıp fakat aslında boşa yapmış olduğunu söylesek? Tabi bu yanlış şekilde uygulayanlar için geçerli. Eğer siz de saçlarınızı havluyla kurularken saçlarınızı havlunun arasına yerleştirip tıpkı çamaşır yıkarken çitelemek gibi saçlarınızı havluya sürtüştürüyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Saç ıslakken kırılmaya ve kopmalara çok dayanıksız olduğunu söylemiştik. Bu durumda saçlara ıslakken olabildiğince nazik davranmanız gerekmekte. Havluyla kurulamak istiyorsanız kesinlikle saçlarınıza sürtüşme uygulamayın bu saç kırıklarına ve kopmalara yol açacaktır. Doğrusu havluyla saçtaki ıslaklığı almak için tampon gibi değil de, havluyu elinize geçirin ardından saçlarınıza uygulayacağınız çok hafif sıkma hareketleriyle ıslaklığını alabilirsiniz. Diğer yandan, kullandığınız havlu dokusu da önemli. Yumuşak havlular tercih edin. Sert havluların saçlara zarar verdiği söyleniyor. Hatta eğer imkanınız varsa duşa girmeden önce havlunuzu ısıtın örneğin eğer varsa bir peteğin üzerine koyabilirsiniz, veya ısıtma olarak kullandığınız aracın karşısına yanmayacak mesafede koyabilirsiniz. Duştan çıktığınızda sıcak havlu ile saçınızı kurulamak daha kolay olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.