Ombre Kimler için Uygundur, Ombre Nasıl Yapılır ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ombre

Ombre, saç için yapılan gölgeli bir tasarımdır. Birçok kişiye ombre denildiğinde, sadece saç ucu boyama düşünülmektedir. Saçın dip rengine göre ucunun açık ya da koyu olmasına ombre denir.

Ombre yıllardır Türkiye’de uygulanan bir işlemdir, bu işlemin herhangi bir modeli yoktur. Birçok farklı modele uyarlanabilecek bir işlemdir. Her ombre işlemi değişiklik gösterebilir, bu tamamen kuaförün el işçiliğine göre değişebilir. Bazı ombre modelleri ince, bazılarında ise kalın bir şekilde atılabilir.

 Keskin geçişli yapılabileceği gibi isteğe bağlı doğal ombre işlemi de uygulanabilir. 2000’li yıllardan beri uygulanan ombre, saç uçlarının boya ile açılmasına yardımcı olmaktadır. Ombre, özellikle saçların doğal bir şekilde ışıltılı olarak açılması için uygulanan bir işlemdir. Saçlarında ton geçişi görmek isteyen birçok kişi ombre işlemini tercih edebilir.

Ombre Kimler İçin Uygundur?

Ombre günümüzde kadınların en sık tercih ettiği saç işlemlerinden biridir. Saça oldukça doğal, güzel ve ışıltılı bir hava katar. Saçının ışıltılı olmasını isteyen kadınlar, ombreyi rahatlıkla yaptırabilir.

Ombre her saç modeline uygun bir şekilde kullanılabilir. Özellikle saçına özel bir bakım yapmak isteyen, saçını güçlendirmek ve saçını sağlıklı bir hale getirmek isteyen kişiler rahatlıkla ombreyi tercih edebilirler. Ancak üst üste aşırı boyama işlemi yaptırmış kişilerin, ombre yaptırmaması gerekir.

 Ombreden önce mutlaka özel bir saç bakımı yaptırabilir veya saçınızı dinlendirebilirsiniz. Ombre işleminden önce saçınızı korumak için nemlendirici bir bakım tercih edebilirsiniz. Saçı nemlendirme işlemi özellikle ombrenin daha güzel görünmesine yardımcı olmaktadır.

Ombre ve Sombre Farkı Nedir?

Sombre, sıklıkla ombre ile karıştırılan bir boyama tekniğidir. Ancak bu iki boyama tekniğinin yapılışın da keskin farklar vardır. Sombre tekniğinde saç ucu ile dipler arasında birden fazla farklı ton bulunuyor. Bundan dolayı uç ve dip arasında renk geçişi yumuşak bir şekilde yapılır.

 Sombre özellikle güneşli havalarda daha açık bir renk alır. Özellikle saçın doğal, kendiliğinden açılmış gibi görünmesine yardımcı olur. Sombre, ombreye göre daha hafif yapılan ve yumuşak geçişlere sahip bir işlemdir. Ombre ise saçın ucuna doğru farklı renklerin, keskin bir şekilde geçmesidir. Dip rengi gibi veya daha açık renklerin geçişi yapılabileceği gibi kül rengi, mavi ya da pembe gibi renklerle de ombre yapılabilir.

Ombre Nasıl Yapılır?

Ombre işleminden önce saçlarda oluşturulacak tonlara karar verilir. Tonlar tamamen kullanıcının isteğine bağlı bir şekilde oluşturulur. Ton seçimi sırasında dilerseniz saçınızın orjinal renginden 1 veya 3 ton açık renkleri tercih ederek doğal bir renk açılımı tercih edebilirsiniz. Fakat daha farklı bir görünüm istiyorsanız, saç uçları daha farklı ve belirgin renklere boyanabilir.

Saç dibine göre saç ucunuzu daha açık bir renge boyatabilir ya da doğal olmayan renkleri tercih ederek daha marjinal bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Ton geçişlerine karar verildikten sonra saçların boyanacak olan alanlarına, krepe yapılır. Krepenin sık yapılması, ışıltının oranını da belirler. Krepenin aşırı atılması daha doğal bir renk geçişine sahip olmanıza yardımcı olur. Az krepe uygulanması ise daha keskin bir saç modeline sahip olmanıza yardımcı olur. Krepe işleminden sonra saçlara balyaj atılarak, ombre işlemi uygulanır.

Sombre Nasıl Yapılır?

Sombre işlemi saç uçlarının ana renginden ortalama dört ton daha açılması ile yapılan bir işlemdir. Özellikle sombre öncesinde herhangi bir şekilde boya işlemi uygulanmadıysa, direkt olarak doğal saç üzerine boya uygulanabilir. Uygulanacak boyalar, tamamen saç tonuna göre tercih edilir. Saç tonuna göre tercih edilecek olan boyalar, saç uçlarından yukarıya doğru sürülecek şekilde uygulanır. Bu sayede saç dibi ve ucu arasında doğal bir saç görünümü oluşturulur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü