Kumaş Nasıl Boyanır?

Kumaş Nasıl Boyanır, kumaş boyama, kumaş nerede boyanır, kumaş boyası
Kumaş Nasıl Boyanır, kumaş boyama, kumaş nerede boyanır, kumaş boyası
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kumaş Nasıl Boyanır?

Koyu renkli pek çok kumaşta güneşten ve ya yıkamadan dolayı solma gözükebilmektedir. İlk yıkamada solan renkler ve ya güneşte unutulmuş eşyalarımızın renkleri solduğunda kullanma ömürleri kısalmaktadır. Renkleri solan eşyaları atmak yerine bunları boyayıp ömürlerini uzatabilirsiniz. Kumaş boyamada pek çok kullanılan yöntem vardır. Bunlar kumaş boyamak için açılmış dükkanlar olabilir ve ya evde kumaş boyası alarak kendiniz boyayabilirsiniz. Böylelikle ister kıyafetlerinizin isterse eşyalarınızın çöpe gitmesinden kurtulup tekrar kazandırabilirsiniz.

Kumaş Nerede Boyanır?

Kumaş boyamak zahmetli bir iş olmadığı için bunu kendiniz evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Kumaş boyamak için yapılmış toz kumaş boyalar bu işi başarıyla yapmakta ve eşyalar eskisinden daha canlı, renkli gözükmektedir. Kumaş boyaları üreten pek çok marka var. Kırtasiyelerden, tuhafiye tarzı yerlerden temin edebilirsiniz. Dekorasyon ve ya giysilerinizde kullanabilirsiniz.

Kumaş Nasıl Boyanır?
Kumaş Nasıl Boyanır?

Kumaş Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle temin ettiğiniz boyanın kalitesi çok önemli. Bunun için internetten araştırma yaparak gitmenizde fayda vardır. Daha sonra boyayacağınız kumaşın tek renk olmasına özen gösterin. Aksi takdirde renkler bir araya girer ve hoş bir görüntü ortaya çıkmaz. Renkli kumaşlar boyamak yetenek ve beceri gerektiren bir iştir. Ayrıca boyayacağınız kumaşın orijinal renginden farklı bir renge boyamak istiyorsanız bunu yaparken boyayı orijinal rengine yakın almaya çalışın. Kumaşı boyadıktan sonra mutlaka bir renk sabitleyici kullanın. Böylelikle boyadığınız kumaşın kullanım süresini uzatmış olursunuz. Ayrıca koyu renklerde rengin çabuk akacağını göz önünde bulundurarak bunun önüne geçmek adına boyadığınız kumaşı 2-3 saat tuzlu veya sirkeli suda bekletirseniz rengi iyice sabitlemiş olursunuz.

Kumaş Nasıl Boyanır?
Kumaş Nasıl Boyanır?

Çamaşır Makinesinde Kumaş Boyama

Bunun için öncelikle çamaşır makinenizin sıcaklık ayarını 80-90 dereceye getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra hazırladığınız kumaş boyasını makinenin deterjan gözüne koyabilirsiniz. Bir bardak boyanın içerisine kumaş boyasını ekledikten sonra içine tuz veya sirke eklemekte fayda var. Sonra makine çalıştırılır ve yıkanmaya bırakılır. Makine bittikten sonra kumaş çıkarılır, boya kalıntısı kalmaması adına iyice durulanıp sıkılıp kurumaya bırakılır. Boyama işlemi bittikten sonra makine 1 kez boş bir şekilde çalıştırılır. İçerisinde boya kalıntısı kalmamasına dikkat etmek çok önemli.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü