Kedilere Yapmaması Gerekenler Nasıl Öğretilir?

featured
Kedilere Yapmaması Gerekenler Nasıl Öğretilir?

Kedi Eğitimi Vermek

Kediler, doğanın bize sunduğu muhteşem dostlardır. Kesin olan bilgiye göre beş bin yıldır bizimle yaşarlar. Bizimle aynı evi veya bahçemizi paylaşmaları aslında onların yaradılış gereği bizlere verilmiş onurdur. Bu verilmiş onura dayanarak kediler, biraz sırnaşık canlılar olabilirler.

Bilimsel makalelerde açıklandığına göre köpekler kadar zeki değiller, dolayısıyla herhangi bir şeyi kedilere öğretmek köpeklere öğretmekten daha zordur. Aslında kedilere bir şeyler öğretmenin köpeklerden daha zor olduğu yanlış bir inanıştır. Çünkü burada asıl olan öğreten kişinin ne kadar sabırlı, kararlı olduğu ve zamanla öğreneceğinin farkında olmasıdır.

Nasıl bir çocuğa okuma yazma öğretmek için sabır göstermek gerekiyorsa, kedi köpek eğitiminde de bu duygu, birinci sıradadır. Sabrınız yoksa bu işe çok heves etmemelisiniz. Zira sabır ve zaman hayvan eğitiminin mihenk taşıdır.

Kedilere Yapmaması Gerekenler Nasıl Öğretilir?

Kedilere Yapmaması Gerekenler Nasıl Öğretilir?

Öncelikle karşınızda kurunca ya da ayarlayınca çalışan ve uygulayan bir robot yok, bunu bilmelisiniz. Yapmasını istemediğiniz şeyleri yaptığında normalden farklı bir ses tonu ile düzenini bozun. Kapının tepesine mi çıktı, kesin ve keskin bir ses tonuyla hayır diyebilirsiniz. Bu bir daha kapının tepesine çıkmayacak demek değildir, yine çıkacak ve siz yine kesin ve keskin tonla hayır diyeceksiniz. Ancak işte asıl püf nokta burada başlıyor. Kapıdan indirdiniz, kesin bir sesle hayır dediniz ya sonra?

Başını okşamayın veya size sürtünmesini istemediğinizi yine kesin bir tonla anlatın. Kedinin buradan anlayacağı bu hareketi yaptığında, sevginin azalacağı hissidir. Biliyorsunuz ki öyle bir şey yok ama onun öğrenmesi için bunu hissetmeye ihtiyacı var. Peki bu neden yapılır? Eğer siz hayır dedikten sonra kucağa alıp sevip okşarsanız, kedi her olmaması gereken yere çıktığında veya hareketi yaptığında, sevilme ihtiyacının karşılanacağı hissine kapılır.

Hatta bazı insanlar eğitimin bu kısmına dikkat etmediği için kediler sevilmek veya dikkat çekmek istediğinde yapılmaması gereken tüm hareketleri yaparlar. Nasıl olur diye düşünmeyin çünkü öğretim tekniği yanlış işlenmiştir.

Kedilerde Öğrenme Yaşı

Kedilere Yapmaması Gerekenler Nasıl Öğretilir?

Öğretmek için kedinizin yaşı önemli değildir ve hatta yavru kedileri eğitmek yavru köpeklere göre daha zordur. Yavru kediler size bağlılıktan ziyade iç güdüleriyle daha fazla hareket ederler çünkü.

Ayrıca sadece kedilere değil tüm canlılara bir şey öğreteceğiz diye şiddet uygulamak, onda öğrenmek yerine korkmaya bağlı sizden uzaklaşmasını ve belki de sizden gördüğü şiddeti başka versiyonla etraftan çıkarmasına sebep olur ve şiddet uygulamak hukuken suçtur.

Öğretim tekniği yanlış olunca kediler öğrenmiyor demek kolay olur. Oysa uygulama bu kadar basittir. Sadece her gün, asla görmemezlik yapmadan bu tekniği uyguladığınızda kediniz bir süre sonra yaptığının yanlış olduğunu anlayacak ve birlikte yaşamak daha keyifli olacaktır.

Bayan Güzellik

4
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü