İlk İzlenim İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured

İlk İzlenim İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu anlatan Dermatolog Dr. Şale Yılmaz, bu ilk izlenim, ilk buluşma gibi süreçlerde nelere dikkat edilmesi gerekenler hakkında konuştu.

İlk izlenim nedir?

İlk izlenim, yeni tanıştığımız birini ilk gördüğümüzde gördüğümüz olumlu ya da olumsuz izlenimdir. Bu süre ortalama 30 saniyedir. Hepimiz bir kişinin kişiliğinin, kültürünün bir kişiyi tanımanın çok önemli olduğunu biliyoruz ve bu kadar kısa bir sürede onları öğrenme şansımız olmadığını biliyoruz, ancak aklımız bu şekilde çalışıyor ve objektif olamıyor. İlk defa karşılaştığı biri hakkında aslı olmayan olarak bir takım yargılara varıyor ve ona göre erken hüküm veriyor. Bu ilk izlenimi kısa sürede değiştirmek oldukça zordur. İyi bir ilk izlenim yaratmak iş dünyasında ve özel yaşamda başarı getirecektir. Olumlu bir izlenim bırakan insanlar size sempatik olacak ve sizinle buluşmaya ve sizinle birlikte çalışmaya istekli olacaktır. İyi haber şu ki; İlk izlenim, belirli noktalara dikkat edilerek yönetilebilecek bir süreçtir. Hangi yaşta, sosyal çevrede, meslekte olursak olalım her insanın etrafında olumlu bir imaj yaratmak istiyoruz. Bu yüzden dışarıdan nasıl göründüğümüzü önemsiyoruz.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri

Siz ilk izlenimde nasıl bir iz bırakıyorsunuz?

Başarılı bir imaj yaratmak için ilk adım mevcut durumu değerlendirmekle başlar. İstediğiniz görünüme sahip misiniz? veya biraz iyileştirmeye mi ihtiyacınız var? İsterseniz çevrenizden ve akrabalarınızdan yardım alabilirsiniz. Bazen bir insan kendini dışarıdan objektif olarak bir değerlendirme yapamayabilir.

Peki siz nasıl bir ilk izlenim bırakmak istiyorsunuz?

Hedefleriniz nedir? Etrafınızdakilere ne tür bir mesaj vermek istiyorsunuz? Kullandığınız renkler, saç modeli, makyaj, kıyafet ve aksesuarlar yaşınıza, mesleğinize, kişiliğinize, çevrenize, sosyal durumunuza ve yaşam tarzınıza uygun olmalıdır. İşinizde ve sosyal yaşamınızda hedeflerinize uygun bir imaj çizin.

İlk izlenim için iyi izler bırakacak noktalar nelerdir?

% 55 renk, giysi ve beden dili

İyi bakımlı, temiz ve itinalı bir görünüm profesyonel durur ve güven uyandırır. Vücudunuza, kıyafetinize, yerinize ve ortamınıza göre size uygun bir renk seçmek önemlidir. Saçınız en önemli aksesuardır. Kesim ve renk olarak düzgün, temiz ve uyumlu olmalıdır.

Vücut diliniz, diğerlerine gönderdiğiniz sessiz mesajdır. Kendine güveniyor ve kendinden emin olursanız, diğer taraf da sizin dışarıya  gösterdiğinizi algılar.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Renklerin Anlamları Nedir?

Duruşunuz, hareketleriniz, gülümsemeniz, jestleriniz, göz temasınız içgüdüsel olarak önünüzdeki kişi tarafından algılanır ve yorumlanır. Kendine güvenen, doğal, samimi bir gülümseme, göz teması ve samimi bir yakınlık oluşması için önemlidir.

% 38 konuşma şekli, tonu ve vurguları

Ses tonumuz, konuşma şeklimiz, sohbetimizin hızı önümüzdeki kişi tarafından algılanır ve yorumlanır. Konforlu ve güvenli olursak, bu ses tonu sohbetimize yansır ve hissedilir. Diğer tarafı da ilgi gösterek dinleyin, hiç sözünü kesmeden cümlesini tamamlamayı bekleyin. İyi bir dinleyici olmak her koşulda önem taşır. Çok yüksek veya düşük ton konuşmayın. Çok uzun süre bir şeyler anlatan taraf siz olmayın diğer tarafa da söz hakkı verin aksi taktirde karşınızdakini sıkabilirsiniz. Onlara henüz ilk buluşma veya tanışma yaparken özel yaşamları hakkında kişisel sorular sormayın. Diksiyonla ilgili sorunlarınız varsa, bu konuda destek alın, kendinizi geliştirin.

% 7 ise nasıl söylediğinizdir

Cümlede geçen sözcüklere nazaran nasıl söylediğiniz çok daha önemlidir. Karşı tarafı üzecek, rahatsız edecek bir rica da veya ifade kullanacaksanız cümlenizi süsleyerek tonlamaya çok dikkat ederek söylerseniz karşı tarafı kırmadan ifade edebilirsiniz. Aynı şekilde iltifat edecekken de yanlış anlaşılmamak veya yalaka gibi görünmemek için yine nasıl söylediğiniz çok önemlidir.

Bunlar göz önüne alındığında, iyi bir ilk izlenim yaratmak oldukça kolay olacaktır. Sizinde bu konu hakkında fikirleriniz veya ilginç tecrübeleriniz varsa bizimle yorumlarda paylaşın lütfen.

Dermatolog Dr. Şale Yılmaz

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü