Her Yaşa Göre Rutin Cilt Bakımı

Her Yaşa Göre Rutin Cilt Bakımı
Her Yaşa Göre Rutin Cilt Bakımı

Her Yaşa Göre Rutin Cilt Bakımı

Her yaşın yapması gereken ayrı bir cilt bakımı olduğu ve yaşlanmaya karşı erken önlem alınması için Dermatolog Dr. Şale Yılmaz, yaş gruplarına yönelik rutin cilt bakımı önerilerinde bulundu.

Her yaşta ciltte önemli değişiklikler oluyor. Bu değişikliklerin farkındayız ve gerekli önlemleri alırsak her zaman sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabiliriz. Temel cilt bakımı tüm erkekler ve kadınlar için aynıdır.

Cildinizi Güneşten Her Zaman Koruyun

Güneşten korunmayan bir cilt hızla yaşlanır. Bunu yapmadan yaptığınız herhangi bir bakım başarılı olmaz veya cildinizde düzenli olarak temizlenmeyen herhangi bir uygulama uzun süre boyunca fayda sağlamaz.

Her Yaşa Göre Rutin Cilt Bakımı
Her Yaşa Göre Rutin Cilt Bakımı

Cildinizi Temiz ve Nemli Tutun

Cildinizi temiz tutmalısınız. Temiz tutmadığınız takdirde cildinizde yağ birikerek gözenekleri tıkar ve sivilce veya siyah noktalara sebebiyet verir. Temizledikten sonra nemlendirici sürmeyi unutmayın çünkü nemsiz cilt kuruyarak kırışıkların erken yaşta kapınızı çalmasına yol açar. Döküntü gibi cilt sorunları da meydana gelebilir.

Kırışıkları Önlemek İçin…

Erken yaşlarda cilt kendini hızlı yeniler. Eski hücreler, sağlıklı yeni hücreler yerine atılır ve yaşlandıkça bu döngü yavaşlar. Ölü hücreler ciltte birikir, daha soluk mat görünüm oluşturur. Zamanla, renk hücrelerinde bir değişiklik meydana gelir, korumaları azalır ve noktalar artar. Kan dolaşımı da yavaşlar. Elastin ve kollajen lifleri ve Hyaluronik asit seviyeleri azalır. İnce çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar oluşmaya başlayarak cilt kurur. Cilt altı yağ azalır. Kemik ve kas yapısı da değişir.

İginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Kırışıklık Tedavisi Botulinum Toksin Nedir?

Deri yaşlanmasında genetik özellikler önemlidir. Bazı deriler daha geç yaşlanır. Ayrıca iyi beslenme, bol su içilmesi, güneşten korunma, düzenli egzersiz, sigara içmemek, düzenli cilt bakımı yapmak, kilo kontrolü, stresle başa çıkmak gibi faktörler cilt yaşlanmasını yavaşlatır.

20’Li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

20'Li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
20’Li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
 • Cilt sağlıklı, pürüzsüz ve sıkıdır. Yağ ve nem içeriği iyidir. Bazı ciltlerde, aşırı yağ nedeniyle sivilce ve komedon oluşumu görülebilir.
 • 25’lerden sonra, özellikle gözlerin etrafında bazı değişiklikler başlar. Göz çevresindeki cilt ince ve hassastır, yaşlanmaya bağlı en erken değişiklikler burada görülür.
 • Bu dönemde seçilecek uygun cilt tipleri, tonik, su bazlı nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılmalıdır. Göz kremleri 25 yaşından sonra başlamalıdır. Kullanılan ürünler yoğun olmamalıdır.
 • Arındırıcı peeling haftada 1-2 kez yapılacak ve sonra nem maskesi uygulanabilir. Arındırıcı peeling ciltteki ölü hücreleri temizler, gözenekler temizlenir, kan dolaşımı hızlanır ve ürünlerin emilimi artar.

İginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: 20’li Yaşlarda Kırışıkları Önleyebilirsiniz

30’Lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

 • Bu dönemde, ciltte değişiklikler daha belirgin hale gelir, uygun ürünlerin kullanımına ek olarak bazı önlemler alınmalıdır.
 • Antioksidanlar, vitamin içeren nemlendiriciler, yaşlanma karşıtı gece kremi kullanılmalıdır.
 • Botulinum toksini, (botoks) göz bölgesinden ve alnından başlayan mimik çizgilere uygulanabilir. Gençliğin aşılanması, somon DNA’sı, mezoterapi uygulamaları cildi canlandırmak ve çizgileri azaltmak için ihtiyaca göre yapılabilir.
 • Ciltteki cansız, mat görünüm için lazer ve kimyasal peeling tedavisi ile cilt yenileyici bir işlem önerilebilir.

40’Lı Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

 • Derideki yağ ve nem azalmaya başlar. Kuruluk, opaklık görülebilir.
 • Kollajen, elastin ve hyaluronik asit miktarındaki azalma, elastikiyet ve kırışıklıkların kaybına neden olur.
 • Seçilecek ürünler daha yoğun olmalı, daha fazla antiaging (peptid, retinoid, AHA) özelliklerine sahip ürünler olmalıdır. Kollajen ve hyaluronik asit içeren ürünlerin kuruluğu azaltması amaçlanmıştır.
 • Botulinum toksini uygulamaları daha düzenli yapılmalıdır. Doldurma uygulamaları için gereken miktar artabilir. Radyofrekans ve Hifu gibi elastikiyet arttırıcı yöntemler faydalıdır ve dermapen-dermaroller cilt kalitesini artıran yöntemlerdir.
 • Plexr- plazma enerji yöntemi, göz kapaklarındaki esneklik kaybı ve göz çevresindeki kırışıklıklar için uygulanabilir.

50’Li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

 • 40’lı yıllardaki sorunlara ek olarak, kas ve kemik yapısındaki değişiklikler başlar.
 • Cerrahi olmayan estetik uygulamalar da bu dönemde başarılı sonuçlar verir. Bununla birlikte, beklentileri yüksek olan hastalarda cerrahi tedavi düşünülebilir. Doktorlarınıza yapılması gereken uygulamalar, sonuçlar ve riskler hakkında bilgi alarak karar verin.
 • Tedavi seçiminde, beklentiler ve cildin durumu dikkate alınır. Her uygulama herkes için aynı sonuçları yaratmaz.

Dermatolog Dr. Şale Yılmaz

https://www.instagram.com/sale_yilmaz/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü