Kırışıklık Tedavisi Botulinum Toksin Nedir?

featured

Kırışıklık Tedavisi Botulinum Toksin Nedir?

Botulinum toksin diğer adıyla botoks, kırışıklık tedavisi için kullanılan bir ilaç türüdür. Bu ilaç bir çeşit zehirdir. Botoks, iğne ile deri altındaki kas içeriğine enjekte edilerek uygulanır. Kas hücrelerini öldürerek kırışıkların giderilmesi amaçlanır. Cilt veya yüz yaşlanması birçok farklı faktörle gerçekleşir. Yüzün üst kısmında, yaşlanma sürecini hızlandıran en önemli sebeplerden birisi, alın ve göz çevresindeki kasların kasılmasıdır. Bu mimik hareketleri; gülerken, öfkelenirken veya şaşırma ifadeleriyle oluşur. Yavaş yavaş ciltte kalıcı çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Botulinum toksininin sinir ve kas arasında doğru zamanda iletilmesi geçici olarak durdurur ve kasların kırışıklık oluşumu azaltır.

Botulinum Toksin Nedir?

Botulinum toksini, Clostridium botulinum adı verilen bakterilerden elde edilen bir ilaçtır. Uzun süredir birçok sağlık probleminin tedavisinde kullanılan bu ilaç, kırışıklıkların tedavisinde (yaklaşık 30 yıl önce) kullanılmaya başlanmış ve tıbbi estetik uygulamalara yeni bir boyut getirmiştir. Dünyadaki tüm kadın ve erkeklerin ilgilendiği bu tedaviye olan talep her yıl artmaktadır.

Botulinum Toksin Tedavi Süreci

Botulinum toksin ile kırışıklık giderme tedavisine başlamak için standart bir yaş yoktur. Kas yapınız, yaşam tarzınız, genetiğiniz bu ihtiyacı er ya da geç hissettirir. Tedaviyi doğru zamanda uygulayarak cildin deformasyonunu önlemek ve küçük dozlar ile kırışıklıklar yerleşmeden uygulamak daha başarılı sonuçlara yol açacaktır. Kırışıklıklar ilerledikten sonra botulinum toksini uygulaması ile iyi bir sonuç alınmayabilir; ek olarak, kırışıkları doldurarak kapatmak için dolgu gibi uygulamalar gerekebilir.

Botulinum Toksinin Uygulması Ne Kadar Sürüyor? 

Botulinum toksini uygulamasını 1 kere yaptıktan sonra devam etmeniz gerekmez. İlacın etkisi ortalama 4 ay sürecek. Daha sonra yaptırmazsanız, herhangi bir zarar görmezsiniz; kırışıklıklarınız yaşlanma sürecine devam eder. Botulinum toksin uygulamasını yaptırmak veya yaptırdıktan sonrası cilt yaşlanması hızlanmaz bu ve benzer diğer medikal estetik uygulamalarda amaç yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve cildi korumaktır.

Botulinum Toksin (Botoks) Etkileri Nelerdir?

  1. Botulinum toksin uygulaması sanıldığı gibi yüzü şişirmez.

  2. Botulinum toksin uygulaması kas yapısı değerlendirerek yapılırsa ifade de bozulma, değişme olmadan sadece kırışıkları yumuşatır ancak daha yüksek doz uygulamaları ifadeyi değiştirerek mimik hareketlerini engeller.

  3. Başarılı botoks uygulamaları kırışıklığı azaltan, canlı, dinamik görünüm veren uygulamalardır.

  4. Uygulama noktaları ve dozları tamamen kişinin kas yapısına göre belirlenir, standart bir uygulama yoktur.

  5. Botulinum toksin uygulamasından sonra çizgilerin açılması hemen başlamaz. Etki birkaç günde başlayabileceği gibi 10-14 günü bulabilir. Kişiden kişiye değişim gösterebilir.

  6. Kozmetik amaçlı botulinum toksin tedavisi çok ufak dozlarda yapılır bu nedenle genel dolaşıma katılması yok denecek kadar azdır. Ancak her tedavi gibi uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi taktirde sorun yaşanabilir.

Dermatolog Dr. Şale Kutsal Yılmaz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü