Her Cilt Tipi için Cilt Bakımı Önerileri

cilt tipim ne
cilt tipim ne

Her Cilt Tipi için Cilt Bakımı Önerileri

Sağlıklı bir cilt için ve yaşlanmanın etkilerini geciktirmek, düşündüğünüz kadar zor değildir. Bazen çok karmaşık görünüyor, ancak gerçeği bildiklerinde işler daha kolay hale geliyor. Dermatolog Şale Yılmaz bize cilt bakımı hakkında öneriler verdi.

En Pahalı Ürün Olması Cildiniz için Uygun Olması Demek Değildir

Her şeyden önce, en pahalı ürünün cildiniz için en iyi ürün ihtiyacı olduğunu söyleyemezsiniz. Doğru cilt bakımı ile ve uygun fiyatlarla iyi cilt bakımı yapabilirsiniz.

CİLT TİPİNE UYGUN CİLT BAKIMI
CİLT TİPİNE UYGUN CİLT BAKIMI

Bir Başka Cilde İyi Gelen Sizin Cildinize İyi Gelmeyebilir

Bir başkasının kullandığı cilt bakım ürünü onun cildinde çok iyi sonuçlar verdi diye sizin cildinizde de iyi sonuçlar verecek diye bir kaide yok malesef. Cilt yapısı farklı ise, sizin için başkasına iyi gelen ürün sizin cildinize iyi gelmez hatta zarar bile verebilirsiniz. Her zaman cilt tipinize uygun doğru cilt bakım ürünleri kullanmalısınız.

CİLT TİPİNE UYGUN CİLT BAKIMI
CİLT TİPİNE UYGUN CİLT BAKIMI

Çok Fazla Ürün Kullanmak Demek Doğru Cilt Bakımı Demek Değildir

Aynı anda birçok ürünün kullanılması cildinizi ve bütçenizi yoruyor. Ürün alma alışkanlığını bırakın, çünkü açtıktan sonra belli bir süre içinde tüketilmezse özelliklerini kaybeder. Burada sorulması gereken en önemli soru; “cilt tipime uygun mudur? Özelliklerim, cildimin ihtiyaçları nelerdir ve nasıl bir rutin uygulamalıyım? ” Burada. Genetiğimiz cildimizle ilgili birçok özelliği belirler. Yaşlanma şeklimiz, cilt özelliklerimiz genellikle ebeveynlerimizin cilt yapısına benzer.

Link: Sabah Cilt Bakım Rutini Önerileri

Cildimiz Birçok Şeyden Etkilenebilir

Peki bunlar nelerdir? Cilt, vücudumuzdaki değişikliklere ve çevresel faktörlere karşı çok hassastır. Hormonlardaki değişiklikler ve bazı sağlık sorunları, yaşlanma, bazı ilaçlar, stres, yetersiz beslenme ve alkol kullanımı, kullanılmış kozmetik ve çevresel değişiklikler (iklim, hava koşulları, hava kirliliği, sigara içme …) özelliklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecektir.

Cilt Tipinizi Keşfedin

Eğer doğru bir cilt bakım rutini uygulamak istiyorsanız öncelikli kuralınız cilt tipinizin ne olduğunu ve ihtiyaçlarınızın ne olduğunu bilmek olacaktır. Cildinizi tanıdıktan sonra ona nasıl davranacağınızı daha kolay çözersiniz.

YAĞLI CİLT TİPİ

Yağlı ciltler daha geniş gözeneklere sahiptir. Yağlılık hissi vardır, yer  yer sivilce ve siyah nokta oluşumları olabilir. Kırışıklıklar geç meydana gelir. Jel temizleyiciler, alkollü tonikler, su bazlı nemlendiriciler ve yağsız güneşten koruyucular tercih edilir. Peeling haftada 1-2 kez uygulanabilir. Sivilce probleminiz varsa dermatoloğunuza başvurun. Yanlış bir sivilce tedavisi yapılarak ciltte istenmeyen izler ve lekeler oluşabilir. Ek olarak, kimyasal soyma dengelemelerinin kullanılması yağ ve sivilce oluşumunu azaltır, gözenekleri daraltır. Dermaroller tedavileri akne izlerini, lekeleri azaltır. Düzenli cilt bakımı, daha etkili cilt temizliği sağlar. Yağlı cilde sahipseniz eğer, makaledeki tarifi kullanarak cildinizdeki yağı dengeleyerek normal cilde dönüştürebilirsiniz. Link: Tek Bir Maskeyle Yüzünüzdeki Yağı Dengeleyin

KURU CİLT TİPİ

Mat ve nemsiz cilt. Pullanma ve özellikle ciltte gerginlik hissi rahatsız eder. Kırışıklar daha hızlı gerçekleşir. Cilt bakım için uygulayacağınız ürünler daha yumuşak kıvamda krem veya süt kıvamlı temizleyiciler, yoğun nemlendirici özellikli nem maskeleri, yine nem takviyesi için besleyici gece kremleri kullanılabilir. Güneş koruyucu da yine her cilt tipi için ihmal edilmemelidir.

NORMAL CİLT TİPİ

Dengede olan ve herhangi bir problemi olmayan cilttir. Nem ve yağ oranı dengelenir. Pürüzsüz ve şeffaftır. Krem veya süt temizleyicileri, yumuşak tonikler, nemlendiriciler ve güneş kremi kullanmak yeterlidir.

CİLT TİPİNE UYGUN CİLT BAKIMI
CİLT TİPİNE UYGUN CİLT BAKIMI

KARMA CİLT TİPİ

T bölgesi yağlı ve diğer bölgeler kuru cilde yakın ve yatkındır. Ürünler cildin durumuna göre dikkatlice seçilmelidir.

Cildinizi Soğuktan Korumanız için 10 Öneri

HASSAS CİLT TİPİ

Cilt ince ve hassastır. Kızarıklık, kılcal damarların gerginliği görülebilir. Değişime duyarlı, güneş, ısı kolayca etkilenir ve cildi kızartır. Ürün seçiminde dikkatli olmak gerekir. Cilt, birçok ürün için rahatsız edici olabilir. Süt temizleyicileri, hassasiyet düşürücü kremler, güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Kılcal damarların görünümünü azaltmak için lazer uygulamaları tercih edilebilir.

OLGUN CİLT TİPİ

Yaşlandıkça cilt incelmesi, sarkma, kırışıklıklar ve lekeler oluşur. Yağ ve nem dengesi azalmıştır. Süt ve krem temizleyicileri, alkolsüz tonikler, besleyici ve hücre yenileyici kremler ve güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Botulinum toksini, tedavi çizgileri ve kırışıklıklar gibi dolgu maddeleri, radyofrekans ve odak ultrasonu cildi toplamak için kullanılır. Ek olarak, örümcek ağı estetiği bu hastaların sorunlarını azaltacaktır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.