Hangi Kokular Çalışma Verimliliğini Artırır?

featured

Hangi Kokular Çalışma Verimliliğini Artırır?

Kokuların, diğer duyularımıza göre daha fazla hafızada kalıcı olduğunu biliyor muydunuz? Kokular, insanların üzerinde farklı farklı etkiler yaratır. Eylemlerini, iş performansını ve ruh halinde değişiklikler yarattığını biliyor muydunuz? Kokuların ruh halimiz üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu, düşünce ve davranışlarımızı etkilediğini belirten Klinik Aromaterapist Leyla Çakır, koku ve iş yerinde verimli çalışma arasındaki bağlantı hakkında bilgiler verdi.

Çalışanların kendilerini yorgun, dalgın ve halsiz hissetmeleri sık görülen bir durumdur. Ayrıca, böyle bir ortamda duygularını öğrenemez, hatırlayamaz, planlayamaz ve kontrol edemezler.

İnsanların, bazı kokulara maruz kaldıkları ortamlarda, kokusuz ortamlardan ziyade koku aldıkları ortamlarda yaratıcı problem çözme yeteneklerine sahip olma özelliği daha yüksektir. Hoş kokular sıkıcı işler sırasında dikkatinizi vermeyi kolaylaştırır. Kötü kokuya maruz kalanlar karar vermekte zorlanıyor ve hayal kırıklığına karşı toleransları düşük.

Aromatik Özler Başarıyı Arttırır

Çeşitli aromatik ekstreler onları daha fazla uyandırır ve bu da verimliliği arttırır. Aromatik özütlerden yayılan koku molekülleri, konsantrasyon seviyesinin arttırılmasında ve öğleden sonra meydana gelen aklın karışmasını giderilmesinde faydalıdır. Hoş kokular ayrıca insanlarla dolu bir ofiste çalışırken sosyal davranışı düzeltmeye yardımcı olur.

Ofise girdiğinizde bir gerginlik hissederseniz, bu aromatik özütlerden birini kullanabilirsiniz:

Narenciye Kokusu: Limon kokusu odağı arttırır, morali arttırır. Greyfurt kokusu zihinsel yorgunlukla savaşır. Portakal kokusu, stresle baş etmeyi kolaylaştırır. Portakal kokusu ayrıca kaygıya karşı da kullanılabilir ve mutluluğun kokusu olarak bilinir.

Yasemin Kokusu: Metabolizmayı arttırır ve hafif tatlı bir koku verir, iyi hissettirir. Bu nedenle, bu çiçek aroması bir güven duygusu oluşturmak ve motivasyonu artırmak için kullanılabilir.

Papatya Kokusu: Genellikle insanlar akşamları evde rahatlamak için papatya kokusunu kullanırlar ve gerçekten böyle bir etkisi vardır. Papatya kokusu ayrıca kaygıyı azaltma da faydalı olduğu da bilinir. Stres ve uykusuzluk tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Huzursuz bir geceye ve sakinleşmeye ihtiyaç duyan insanlar için idealdir.

Nane Kokusu: Aklı uyararak konsantrasyon ve enerji verir, canlandırır ve uyarır. Nane tüketildiğinde, nefesinize tazelik katan nane bitkisi koku ile benzer bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda aklın netliği ve dikkati arttırma kabiliyeti ile de bilinir. Bu nedenle, bir seminer veya beyin fırtınası oturumunuz olduğunda, zihninizi canlandırmak için zihninize nane kokusu yayabilirsiniz. Bu aroma ekibin yeni fikirler bulmasına yardımcı olacak.

Biberiye Kokusu: Berrak düşünmeye yardımcı olur, hafızayı güçlendirir, zihni canlandırır. Biberiye kokusunun odağı arttırdığı bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

Lavanta Kokusu: Stresi ve kaygıyı azaltır. Aynı zamanda zihni dinlendirir.

Klinik Aromaterapist Leyla Çakır

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü