Yeni Düğün Trendleri Neler?

Yeni Düğün Trendleri Neler?
Yeni Düğün Trendleri Neler?

Yeni Düğün Trendleri Neler?

Çiftlerin en özel günleri düğünleridir. İleride çocuklarına, torunlarına söyleyecekleri unutulmaz anılardır. Eskiden daha çok ailelerin isteklerine göre oluşturulan düğünler, günümüzde yepyeni bir şekle dönüştü. Artık birbirinden değişik sınırsız ve ilgi çekici düğün tipleri var. Biz de yeni kuşak düğünlerini merak ettik, düğün ve etkinlik planlama hizmeti sağlayan Rukiye Demirkan’a sorduk. Rukiye Hanım, düğün trendlerinden iyi bir düğünün olmazsa olmazlarına kadar her şeyi anlattı.

Rukiye Hanım merhabalar. Düğün, herkes için ayrı bir mana ifade ediyor, bunu biliyoruz. Peki düğün trendi nedir?

Bu “düğün trendi” son zamanlarda ortaya çıkmış bir kavram. Şimdi dünyada birçok bölgede olduğu gibi düğünlerde de toplumsal gelenek ve göreneklerden hariç yeni düğün çeşitleri artmaya başladı. Destinasyon düğünleri ise son zamanların en fazla yaygınlaşan trend düğünü.

Artık çiftler kendi isteklerini önemseyerek ön planda tutuyor ve daha samimi daha küçük düğünler yapıyorlar. Y kuşak özgür ve benmerkezci tipi düğünlere de yansıdı. Kısaca düğün trendleri, konseptlerden oluşan renk, çiçek gibi temalardan ziyade bir görüş ve yaşam stili yerini edindiğini söyleyebiliriz.

Ne zamandan beri düğünler ‘trendler’ üzerinden yapılıyor? 2010 senesinden sonra yükselen bir trend var diyebiliriz. Bahsettiğim gibi yeni nesil Y kuşak bütün kişilik seçeneklerini hayatın her bölgesine yankıladıkları gibi düğünlerine de yansıtmaya başladı.

2018 yılının düğün trendi neydi?

İddialı olacak belki ama her yerde trend destinasyon düğünleriydi. Şimdi herkes düğünlerini güzel bir anı olarak kalmasını istiyor. Mesela bir şehir, bir ülke ve bilinenin dışında bir şeyler yapma hazzı da onları bu bölgeye yöneltiyor. Bodrum’da deniz kenarında bir iskelede ya da kumlar üzerinde yalın ayak düğünleri olanlardan, Roma’da konsoloslukta “Evet” dedikten sonra gelinlik ve damatlıkla atılan sokak turlarına kadar kendilerine unutulmaz bir anı oluşturmak istiyorlar.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Düğünde Yeni Trend: Destinasyon Düğünü

Kimisi balayını bu destinasyon düğünü ile kombine ediyor. Mesela düğünün ertesi günü eşya toplama sıkıntısı olmadan, otelden çıkıp, direk yüzmeye giden var. Aslında haksız da sayılmazlar doğrusu. Sonuçta bu onların günü ve onların mutluluğu ön planda tutulmalı. Kapalı bir düğün salonunda 350 kişiyi tek tek öptükleri, bol bol terledikleri ve istemedikleri bir düğün gününü anmaktansa; kendi öykülerini kendi yazıyorlar.

Yeni Düğün Trendleri Neler?
Yeni Düğün Trendleri Neler?

Peki 2019 Yılının Düğün Trendi Belli Oldu Mu?

Anlattığım gibi 2010 yılından sonradan beri yaygınlaşan düğün trendi, destinasyon düğünleri. Destinasyon düğün trendin de artarak yükseldiğini görüyoruz. Kimi bir çiftlikte, kimi deniz kenarında kimi Avrupa’da bir şarap bağında düğün yapmak istiyor. Bunlar farklı farklı trendler gibi düşünülse de; bağlı oldukları ana trend destinasyon düğünü olduğunu söyleyebiliriz.

Düşününce, dünya genelinde trend haline gelmiş olan destinasyon düğünü, çiftlerin yaşadıkları konumdan uzakta, tamamen kendi isteklerine göre oluşturdukları etkinlik-yemek-müzik seçimleriyle ve sadece düğününde görmek istedikleri kişileri davet ederek düğün yapmayı betimliyor. Özellikle genç çiftler tercih ettikleri destinasyon düğünleri ile, sadece samimi arkadaşlarından oluşan bir ortam beraberliğinde ve en önemlisi kendilerinden başkalarını değil, kendilerinin mutlu olacakları bir düğün ile eğlenerek evleniyorlar. Gelin istediği gelinliği, damat istediği damatlığı giyiyor ya da casual giyinmeyi seçiyorlar. Uzun lafın kısası, düğün odak noktasında çiftin bulunduğu, geniş ve samimi bir eğlence, bir parti havasında oluyor.

Yeni Düğün Trendleri Neler?
Yeni Düğün Trendleri Neler?

Geleneksel düğünler artık bitti mi yani?

Geleneksel düğünler günümüze artık gittikçe uzak kalsalar da aslında her çeşit düğünde geleneksel düğünlerden bir parçası illa görülüyor. Buradaki fark gelenekseli kendi arzularına göre bütünlemiş olmaları. Mesela deniz kenarında kumsal da bir düğün yapacaklar fakat otelin spasında gelin hamamı yapıp kutlayabiliyorlar gibi.

Peki hafta sonu düğünleri nasıl yapılıyor?

Evet, ‘long weekend’ (uzun hafta sonu tatili) denen ve perşembe gününden pazar gününe kadar süren bu düğünlerin organizesi şöyle oluyor; perşembe günü seçilen lokasyona gidiliyor ve yerleşiliyor. Cuma günü organizasyon happy hour ile başlıyor, akşam davetlilere ‘hoş geldin’ yemeği ikram ediliyor.

Programlanan hoş geldin yemekleri çiftin bütçesine bağlı, ya kendileri tarafından karşılanıyor ya da Alman usulü diye tabir ettiğimiz herkesin kendi yemeğini karşıladığı şekilde yapılabiliyor. Cumartesi günü düğün hazırlıkları bitiyor ve davetliler katılarak düğün yapılıyor. Pazar sabahı hep beraber yapılan neşeli bir kahvaltı sonrasında düğün bitmiş oluyor. Çiftlerimiz genellikle buradan direkt olarak balayına gidiyorlar.

Yeni Düğün Trendleri Neler?
Yeni Düğün Trendleri Neler?

Çiftlerin favori düğünü hangisi?

Samimi ve daha mütevazi, seçtikleri arkadaşlarıyla beraber yiyip, içip kutladıkları ve bir düğünden ziyade daha çok parti gibi yapılan düğünler.

İyi bir düğünün olmazsa olmazları neler?

Evlenme merasiminde olan çiftlerin arzularına göre bir düğün yapabilmek için 6 altın kuralı bilmesi gerekiyor. Bu 6 altın kuralı şöyle listeleyebilirim:

  • Lokasyon en önemlisidir. Yeri seçmedikten sonra dekor etmeyin, hayal ettiğiniz stili yakalayamama riski çok olasıdır. Lokasyonu kesinleştirdiğiniz anda işin yüzde 50’sini bitirmiş olursunuz, geri kalan hazırlıklar ardından çorap söküğü gibi gelir.
  • Destinasyon düğünü yapmak istiyorsanız bunun için mutlaka profesyonel bir ekiple, özellikle organizasyon firmasıyla çalışın ki en güzel gününüz mahvolmasın. Hatta firmayı en başta belirleyin ki, böylece tutulacak yeri de beraber karar verebilirsiniz.
  • Eğer konsepti nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız, öncelikle bir renk ve bir çiçek belirleyin aklınızda. Daha sonra bu iki temelden gerisini getirmeye çalışın. Çünkü aslında her ayrıntı bu iki temele bağlı olarak gelişir dolayısıyla öncelikli seçtiğiniz bu 2 temel işinizi çok kolaylaştıracak.
  • Müzik, gecenin en hoş parçasıdır. Beğendiğiniz DJ ya da müzik grubu ile önceden iletişime geçerek programlarına girin. Öncelikle çalacak olan giriş-çıkış ve ilk dans müziklerinizi belirleyin, son dakikaya bırakmayın düğün telaşı unutturabilir.
  • En iyi fotoğrafçıyı seçmeye dikkat edin. Çalışmaya karar vermeden önce fotoğrafçının refaranslarını da inceleyin, sosyal medya da fotoğraf çekimlerini gözlemleyin ve en doğru fotoğrafçıyı seçmeniz de yüz yüze tanışmakta fayda var.
  • Her şeyden de önemlisi öncelikle kendinizi düşünün. Çünkü bu sizin düğününüz en mutlu olacağınız günü başkalarını düşünerek mutsuz bir güne değişmeyin. Davetlileri de düşünün tabii ki fakat öncelikte sizin olduğunuzu da unutmayın.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü