Yanak İnceltme Estetiği (Bişektomi) Nedir?

featured

Yanak İnceltme Estetiği (Bişektomi) Nedir?

Yanak estetiği, diğer adıyla bişektomi, kişi yanaklarından memnun değilse, tombul yanaklara bişektomi uygulanarak kolayca yanaklar inceliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, bişektomi ile ilgili merak edilen soruları cevapladı. Yanak inceltme estetiği yani diğer adıyla bişektomi nedir?

 

Yanak İnceltme (Bişektomi)

Geçtiğimiz yaz başlamış olan ve bu yıl popüler olan bir Hollywood yanağını görmek istiyorsanız, bektektomiyi bilmelisiniz. İnsanlar genellikle başkalarının beğendiği insanların modelini alır. Bu rol modellerin çoğu, oyuncular, sanatçılar, modeller veya medya, sosyal medyada fenomen olan insanlar. Hollywood yanağı aynı zamanda, en çok beğenilen karakterlere sahip olan Hollywood filmlerinde kadın karakterlerinden ilham alıyor. Hollywood filmlerinde, kadın karakterlerin genellikle ince çizgileri, zayıf fakat güçlü yüz ifadeleri ve gergin açıları olan alt çeneleri vardır.

Yanak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Yanak protezleri veya dolgu maddeleri eski yöntemlerde yanak çizgilerini vurgulamak için kullanılmıştır. Bu yöntemle, yüzü inceltmek mümkün değildi, ama bazen abartılı ve pürüzlü bir görünüm verirdi. Hollywood yanağında kullanılan yeni yöntem tamamen yanak odaklıdır ve istenen görüntü, herhangi bir cerrahi iz bırakmadan kontrollü bir şekilde elde edilebilir. Ek olarak, bu alandaki asimetri büyük ölçüde geliştirilebilir. Ameliyat ağızdaki steril koşullar altında ve genel veya lokal anestezi altında tamamen gerçekleştirilir. Her iki taraf için işlem süresi 45 dakikadır. Çok küçük bir kesi ile bu alanın dolmasını sağlayan yağ pedlerine erişilir ve işlem gerçekleştirilir. İstenen sonucu elde etmek için yağ dokusu ölçülü bir miktarda çıkarılır.

Yanak İnceltme Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Yüze oturduktan sonra yüzün yüz özelliklerinin benimsenmesi, özellikle kişinin yan yüzündeki yağ nedeniyle yanak bölgelerinde bu işlemi kolayca yapabilir. Fazla kilolu olmayanların ancak yanak bölgesinde şişmanlayanların orantılı ve estetik yüz özelliklerine sahip olması için bişektomi yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Ödem ve Ağrı Olur Mu?

Bu ameliyat ödem ve ağrıya neden olmaz. Hasta aynı günde taburcu edilir ve ertesi gün işe geri dönebilir. Hasta ilk gün sıvı ile beslenir. Üç gün sonra, çok sert (ekmek vb.) Dışındaki tüm yiyecekler hasta için uygundur. Bu yöntemde sonuçlar kalıcıdır ve fazla kilolu olmadıkça yüz çizgileri değişmez. Ek olarak, bu yöntem yaşlanma bölgesinde meydana gelecek deformasyondaki yağ yastıklarının kütlesini azalttığı için önleyici bir etkiye sahiptir. Bu yöntemin ciddi bir komplikasyonu yoktur. Olası sorunlar arasında asimetri, aşırı çökme ve yanak bölgesinde uyuşma vardır. Ancak, bunlar çok nadir problemlerdir ve sıkı bir operasyonda risk yoktur.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü