Sivilce Tedavisi için Doğru Zamanlama

featured

Sivilce Tedavisi için Doğru Zamanlama

Sivilce, genellikle önce yüz bölgesinde daha sonra cildin yağlı bölgelerine sırt, göğüs, omuz ve kol üst bölgelerde cilt problemi olarak karşımıza çıkıyor. Sivilce oluşumunda sadece bir faktör etkili değildir; genetik yatkınlık, hormonlar, propiyoni bakteri asitleri bakterilerde önemli bir rol oynar. Yağ salgısının artması, kıl folikülünde keratinositlerin aşırı büyümesi ve propioni bakteri asitleriyle bakteriyel kolonizasyon sivilce oluşumunun başlıca nedenleridir. Etiyolojide sigara içme, diyet ve stres gibi birçok faktör etkilidir.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Androjenler tarafından uyarılan yağ bezleri, cildin korunmasında rol oynayan daha fazla sebum üretmeye başlar. Fazla yağ kıl folikülünde birikir ve folikülün tıkanma ve komedonlara neden olma olasılığını arttırır. Yağ bezleri bloke edildiğinde ve yağ ile doldurulduğunda, bu bakterilerin büyümesi için uygun bir ortam oluşur. Bakteriler tarafından üretilen kimyasallar folikülde ve cilt yüzeyinde iltihaplanmaya (iltihaplanma, kızarıklık, şişme, ağrı) neden olur. Sonuç olarak, farklı klinik özelliklere ve şiddete sahip sivilce türleri ortaya çıkar. Zaman zaman, hafif şiddetli akne siyah (açık) veya beyaz (kapalı) lekeler (komedonlar) şeklinde ortaya çıkar. Bazen kırmızı topaklar, iltihaplı sarı-yeşil uç kabarmaları, ağrıya neden olan nodüller ve kistler oluşur. Bu konu ile alakalı şu makaleye de göz atmak isteyebilirsiniz; Sivilce Kurutma ve Sivilce Oluşumundaki Nedenler

Sivilce tedavisine ne zaman başlanmalı?

Cildin Ph’ını Dikkate Alarak Ürün Kullanın

Stresli bir dönem genellikle öğrenciler için sınav dönemidir. Bu süre zarfında sivilceniz artabilir. Adet döneminde, hormon miktarı değişir, sivilceler çoğalabilir. Ayrıca, mevcut bir sivilceyi sıkmak durumu daha da kötüleştirir. Hem cilde zarar verir, hem de sivilcenin artmasına neden olur. Güneş ışığı sivilce iyileşmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte, güneşte uzun süre kalmak, ciltteki lekeleri artırır. Ayrıca, ter, sivilcenin artmasına neden olur. Sivilce lezyonlarını kapatmak için yoğun ve uygunsuz kozmetik ürünlerin kullanılması ciltte gözenekleri tıkayabilir ve sivilcelerin artmasına neden olabilir. Cildi çok fazla kurutursanız, temizleyicilerden uzak durmanız gerekir. Temizleyicilerin cildin doğal pH’sine yakın olduğundan emin olmak için özen gösterilmelidir. Çok fazla yıkama, koruyucu bariyeri tahrip eder ve cilde zarar verir. Oynamak, sivilce sıkmak kesinlikle tavsiye edilmez. Sivilcede, iltihap yayılabilir, kızarıklık artabilir, ancak skar riski artar. Bazı sivilce türlerinde sivilce lezyonları yalnızca doktor gözetiminde taburcu edilebilir.

Sivilce Tedavisine Kışın Başlayın

Aslında sivilce her mevsimde tedavi edilebilir, ancak cildin tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri ve cildin tedavisinde en uygun süreyi en aza indirgemek için güneş dikkate alındığında güneşe verilen reaksiyonların olumsuz etkileri Güneş ışınları kış mevsimidir. Sivilce tedavisinde, genellikle yaz aylarında kullanılması tavsiye edilmez, çünkü dışardan kullanılan kremlerde bulunan retinoik asit, benzoil peroksit, azelaik asit, salisilik asit ve tetrasiklin gibi maddeler kızarıklık ve güneşe neden olabilir. duyarlılık. Kullanılırsa, cilt lekelenmesine neden olabilir. Sivilce tedavisinde A vitamini etkili olan bazı antibiyotikler ve A vitamini ilaçları güneşe karşı duyarlılığı arttırır. Ayrıca, bu ilaçlar cildin kurumasına neden olur. Hastaların bu durumu önlemek için yaz aylarında önerilen kremleri kullanması rahat değildir. Çünkü bu kremlerin terleme ile yaz aylarında etkisi hızla geçiyor.

Dermatoloji Uzman Hekimden Yardım Alın

Hafif şiddetli aknelerin tedavisinde topikal ilaçlar tercih edilir ve topikal tedavinin yanıt vermediği durumlarda oral ilaçlar (oral antibiyotik) kullanılabilir. Bu ilaçlar, topikal tedaviyle birlikte kullanıldığında genellikle daha iyidir. Ciddi sivilce problemleri olan ve yaklaşık 30 yıldır sivilce problemi olan kişilere retinoin (A vitamini türevi) içeren bir oral ilaç verilir. Sivilce tedavisi için uygulanan yüzeyel peeling, hafif akne, siyah ve beyaz nokta ve sekonder lekelerin tedavisinde daha fazla tercih edilir. Sivilce zaman içinde tedavi edilmediğinde, bir yara izi ile iyileşebilir. Tedaviye geç cevap veren bir cilt hastalığı olduğu için düzenli ve hasta bir tedavi süreci gerektirir. Sivilce tedavisinde temel hata gecikmedir. Sivilce ilk görüldüğünde, uygun tedavi için dermatoloğa danışılmalıdır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü