Saç Dökülmesini Önlemek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Saç dökülmesi çok yaygın bir saç problemlerinden biridir. Saç dökülmesini önlemek için neler yapabileceğinizi sizler için araştırdık. Saç dökülmesi, saçın incelmesi ve zayıflaması farklı sebeplerden oluşan bir problemdir. Saçlar, taban ve ayak parmakları dışındaki insan cildinin her yerinde büyür. Bununla birlikte, birçok kıl neredeyse görünmezdir. Her yetişkin günde 50 ila 100 tel arasında akabilir. Herhangi bir hastalık saç dökülmesini artırabilir. 100’den fazla kabloyu yaşıyorsanız, bir uzmana danışmalısınız.

Saç dökülmesi erkeklerde daha belirgin bir sorun gibi görünse de, kadınların saçlarını kaybetme olasılığı daha yüksektir. Çoğu kadın bunu 50’li veya 60’lı yıllarda fark ediyor. Bununla birlikte, herhangi bir yaşta dökülme nedenleri değişebilir.

Bazen saç dökülmesi ve saç incelmesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Ama sorun sadece saç dökülmesi ise, bu tedavi edilebilir bir durumdur.

Dişi genetik saç dökülmesi, ön taraftaki saç çizgisi ve arkasındaki saçın incelmesiyle tepenin incelmesi olarak görülür. Bazen yoğun bir saç dökülmesi ve bazen saçta belirgin bir saç kaybı olmaksızın ve genel bir seyreltme ile belirgin bir kalite kaybı ile görülür. Kadın tipi saç kaybını “kalıcı” hale getiren temel sebepler;

 • *Genetik etkiler
 • *Hormon düzensizlikleri
 • *Demir eksikliğine bağlı kansızlık
 • *Beslenme bozuklukları
 • *Tiroit fonksiyon bozuklukları
 • *Sistemik rahatsızlıklar

Kimyasal İçeren Ürünler Saç Köklerine Zarar Veriyor

Saç dökülmesi şikâyeti olan kadınlar öncelikle saçlarının neden döküldüğünü öğrenmek için mutlaka bir uzmana başvurmalılar. Saç sağlığınızı korumak ve dökülmeyi önlemek için bunları yapabilirsiniz:

 • *Mevsim geçişleri, saçların dökülmesine neden olabilir ama saç için kullanılan ürünlerde bu dökülmeyi etkileyen faktörler arasındadır. Fön ve saç kurutma makinası gibi saçı aşırı ısıya maruz bırakacak her işlemden uzak durmalısınız. Zayıf ve ince telli bir saça sahipseniz bu işlemler saçlarınızın daha çok dökülmesine neden olur.
 • *Sağlıklı beslenmek saçlar için çok önemlidir. Eğer saçlarınızın çok döküldüğünü düşünüyorsanız içerisinde A,B,C,E, bakır, çinko ve demir içeren besinler tüketebilirsiniz.
 • *Günde en az 2 litre su içmelisiniz.
 • *Saçlarınızı çok sıkı bir şekilde toplamamalısınız. Bunun gibi toplama tarzları saçların dökülmesine neden olur.
 • *Aşırı yorgunluk ve stres saç dökülmesi nedenleri arasında yer alıyor. Bu yüzden yeterinde uyumaya özen göstermelisiniz.
 • *Kimyasallar, saçları zayıflatmaktadır. Sürekli boya işlemi gören saçlar aşırı dökülme yaşar. Doğal içerikli ürünleri kullanmaya çalışmalısınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 sene önce

  Saç dökülmesi gerçekten çok fazla moral bozukluğuna yol açıyor ve takıntı haline geliyor. Saç dökülmesini engellemek için paylaştığınız yazı işe yarar nitelikte. Teşekkürler.

 2. 4 sene önce

  Sadece bayanların mı? Erkeklerinde başlıca kişisel bakım sorunlarından biri. Bende zaman kaybetmeden tavsiyeleri uygulamaya başlayayım 🙂

2 Yorum

 1. 4 sene önce

  Sadece bayanların mı? Erkeklerinde başlıca kişisel bakım sorunlarından biri. Bende zaman kaybetmeden tavsiyeleri uygulamaya başlayayım 🙂

 2. 4 sene önce

  Saç dökülmesi gerçekten çok fazla moral bozukluğuna yol açıyor ve takıntı haline geliyor. Saç dökülmesini engellemek için paylaştığınız yazı işe yarar nitelikte. Teşekkürler.