Retro Giyim Nasıl Olur?

featured

Son zamanların en popüler giyim tarzları arasında yer alan retro giyim, mağazalarını günden güne çoğaltmış, bir moda akımı haline gelmiştir. Sıklıkla vintage giyim tarzına benzetilse de ikisi farklı tarzları  kapsar. Peki, retro giyimi vintagedan ayıran fark nedir?

Retro Giyim İle Vintage Arasındaki Fark Nedir?

Retro Giyim ve vintage arasındaki en büyük fark gerçekliktir. Retro giyim tarzında sadece eski gibi görünen yeni ürünlerdir. Vintage ise tam tersi olarak gerçekten de eski, dönemin kullandığı parçalara ait giyim tarzıdır. Bu yüzden sık sık bu iki giyim karıştırılır. Vintage görünüme sahip birçok retro ürün bulunur. Bunlara vintage demek doğru olmaz. Örnek olarak 80′ ler ve 90′ lar şuan ki zaman için retro olur, vintage giyimin ise önceden belli bir döneme ait olup günümüze kadar kalmış olması lazımdır.

Retro Nedir?

 “Retro” belli bir zamanın modasından, motif ve desenlerinden ilham alınarak yeni yapılmış nesneler anlamında kullanılıyor. 

Retro Parçalar Nasıl Olur?

Aslında bakacak olursak çok uyumsuz gibi görünen, kendine has uyumu oluşturan parçalardır. Genellikle feminen kişilerin sevdiği tarz olan retro giyim erkekler tarafından da sıkça kullanılmaktadır. Rahat, özensiz bir görüntüsü olmasına rağmen şık ve tarz parçalarıyla kolaylıkla uyum yakalanabilir. Retro giyim daha çok sokak giyim tarzı için uygundur. 

Retro Giyim Tarzını Popüler Parçaları: 

Retro stilin belirleyici parçaları arasında pileli etek, desenli tişörtler, kot ceket ve yine desenli olan elbiseleri görmek mümkün.

Bu tarzın olmazsa olmazlarından çan etekler, puantiyeler, tulumlar, dolgu topuk ve sandaletler oldukça şık bir görünüm sağlamamız için ideal parçalardır. Genellikle kıyafetten sonra kombinimizin tamamlayıcı parçası saçlarımızdır. Dalgalı saçlar ve kısa kahküller bu tamamlayıcı parçalar arasında yer alır. Bir diğer alternatif olarak gözlükler ve saç bandanaları da tarz bir hava oluşturmaktadır. Peki, bu parçalar bir kombinde nasıl birleştirilir?

Retro Giyim Nasıl Kombinlenir? 

Daha çok bedeninizi saran tarzda kullanılan elbiseler hem geçmişin izlerini gün yüzüne çıkaracak hem  de kadınsı bir hava yaratmamızı sağlayacaktır. Her dönemin modası olan trençkotlar retro giyim tarzına oldukça uyan parçalardır. Bora paça bir pantolonları kabarık bluzlarla kombinlemek hem daha feminen bir hava yaratır hem de retro tarzda sizi oldukça iyi gösterecektir. Retro giyimin olmazsa olmazlarından olan puantiye ve desenlerde uyum sağlayacak şekilde kombinleyebiliriz. Çizgili detaylar, çiçekler yani bize eskiyi hatırlatacak tüm parçalar da kombinimize eklenebilir. Kombinimizi tam retro havaya sokmak için de saçlarımızı daha kabarık ve bol fönlü kullanabiliriz. Ayrıca pöti kare ve etnik desenlerde kombinimizi zenginleştirir.

Midi boy etekleri annelerimizin eski fotoğraflarında oldukça sık görürüz. Şuan da moda olan bu etekler eskiden günümüze modernize edilip retro hava verir. Göründüğü üzere alternatif çok, önemli olan geçmişin izlerini taşıyan retro parçalar olmalarıdır. 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü