Eskileri Atma: Kumaş Boyasıyla Pantolon Nasıl Boyanır?

Kumaş Boyasıyla Pantolon Nasıl Boyanır
Kumaş Boyasıyla Pantolon Nasıl Boyanır

Kumaş Boyasıyla Pantolon Nasıl Boyanır?

Kumaş boyasını kullanmak oldukça basittir. Kumaş boyasıyla pantolon nasıl boyanır diye soranlar için detaylı şekilde anlattık. Özellikle siyah renkli pantolonlar bir kaç yıkamayla füme veya koyu gri rengini alıyorlar. Sim siyah bir pantolon veya farklı renkler de pantolon için kumaş boyasını kullanabilirsiniz.

Genellikle severek giydiğimiz koyu renkli giysilerin birçoğunun çeşitli nedenlerden dolayı zamanla renginin solduğunu görürüz. Hatta bu yüzden eskidiğini düşünür ve atarız. Ancak, evde yapılabilecek kolay bir işlemden sonra o giysileri tekrar eski haline veya tamamen farklı bir renge dönüştürmemiz mümkün. Üstelik rengi eskisinden daha kalıcı olacaktır.

Öncelikle temin etmemiz gerekenler bir adet kumaş boyası, renk sabitleyici ve bir çamaşır makinesi. Elde boyamak isteyenler için ise iki adet kova gereklidir. Kumaş veya kot boyama yalnızca tek renk giysiler içindir, birden fazla rengi ve deseni olanlar için farklı yöntemler kullanılır. Ayrıca bu yöntem üzerinde kendinizi geliştirip evinizde farklı bir dekorasyon da yapabilirsiniz.

Kumaş Boyası
Kumaş Boyası

Kıyafetinizi farklı renklere de boyayabilirsiniz ancak seçtiğiniz boyanın rengi kıyafetin renginden daha koyu olmalıdır. Mont, palto, ceket veya kot gibi giysilerde çamaşır makinesi iyi sonuçlar verse de elde boyanması daha kesin sonuçlar verecektir. Boyama esnasında muhakkak eldiven kullanılmalı ve boyanın temas etmesini engellemek için yerlere gazete örtülmelidir. Ayrıca makine gözünün boyanmaması için toz boyayı ayrı bir kapta suyla karıştırıp veya doğrudan makinenin içine ekleyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Pantolon Boyama Nasıl Yapılır?

Rengi solmuş giysinizi istediğiniz bir renge boyayarak yeni alınmış görüntüsü verebilmeniz mümkün. İşleme başlamadan önce mutlaka eldiven giyilmelidir. Daha sonra boyanın ambalajını açın ve makinenin kazan kısmına yaklaşık 500 gram toz kumaş boyasını dökün. Giysiyi çamaşır makinesine atın ve ön yıkama olmadan 40 derecede çalıştırın. yıkama devam ederken deterjan kısmına yarım ölçek toz deterjan ekleyin. Yıkama bittikten sonra giysiyi güneş almayan bir ortamda kurumaya bırakın ve ters bir şekilde ütüleyin. Göreceksiniz ki giysiniz eskisinden daha yeni! Tüm işlemlerin ardından makinenizi temizlemek için boş olarak bir ölçek deterjanla birlikte yıkamaya alın. Bu işlem muhakkak yapılmalıdır aksi taktirde boya kalıntıları diğer giysilere bulaşabilir. Aşağıya bırakmış olduğum videoyuda seyredebilirsiniz.

YouTube video

Elde Pantolon Boyama Nasıl Yapılır?

Kumaş Boyası
Kumaş Boyası

Bu işlemde de öncelikle eldiven takmalıyız ve boyadan zarar görebilecek yüzeyleri kağıt, gazete vb. gereçlerle kapatmalıyız. Ayrıca bu işlem için önceden temin ettiğimiz iki adet kovayı hazır bulundurmalıyız. Daha sonra kovanın birine giysiyi ve 500 gram toz kumaş boyasını yerleştin ve bir çubuk vasıtasıyla iyice karıştırın. Karıştırma bittikten sonra 2 saat beklemeye bırakın. İki saatin ardından giysiyi hazırda bulundurduğunuz ikinci kovaya alın ve üzerine yaklaşık 10 litre su ekleyin.

Bu aşamada ellerinizle pantolonu iyice ovalayın. Daha sonra rengi kalıcı hale getirmek için suyun içerisine bir miktar tuz ekleyin ve bir süre beklemeye alın. Sonrasında ise temiz bir suyla yıkayın ve güneşsiz bir ortamda kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra ters bir şekilde ütüleyin ve eskisinden bile yeni olan giysinizi güle güle kullanın!

Tencerede Pantolon Boyama

Toz halinde satın aldığınız kumaş boyasını öncelikle 1 bardak sıcak suda karıştırın. Boyayacak olduğunuz pantolonu hiç bir yeri kuru kalmayacak şekilde ıslatın. Geniş bir kaba (kova, leğen v.b.) pantolona yetecek kadar ılık su ekleyin (çeşme suyu) boya tozunu ve 1 kaşık tuzu suya ekleyerek karıştırın ardından pantolonu ekleyip iyice boyayı pantolona bulayın. Ardından tamamen tencereye aktarın ve kaynatmak için ocağa koyun. 30 dakika kadar ara ara karıştırarak pantolonla beraber kaynatın. 1 saat pantolonu boyalı suda bekletin daha sonra pantolonu güneş görmeyecek bir yerde kurumaya bırakın. Kuruduğunda pantolonu ters çevirip ütü yapın.  Aşağıya bırakmış olduğum videoyuda seyredebilirsiniz.

YouTube video

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.