Neden Çoğu Kadın Makyaj Bağımlısıdır?

featured

Neden Çoğu Kadın Makyaj Bağımlısıdır?

Kozmetik ürünlerin kullanımının sosyal görseli manipüle etmenin ulaşılabilir ve en güçlü yöntemlerden biri olduğundan söz eden Uzman Klinik Psikolog Haydeh Faraji, “Makyaj bir öz tedavi girişimi” dedi.

Kadınlar görünümlerini değiştirmek ve diğer bireylerde yarattıkları sosyal algıyı değiştirmek için birçok yol kullanabilir. Makyaj, tarih boyunca bu yollardan biriydi. Artık makyajın hem kendine saygı duymayı hem de sosyal algıyı etkilediğini ve makyajın hem kadının hem de diğerlerinin olumlu bir değerlendirmesiyle ilişkili olduğunu biliyoruz, ancak ilginç olan olumlu etki alanlarının çokluğu ve belki de sonsuzluğu.

Makyaj Olumlu İzlenimler Bırakıyor

Bir çalışmada katılımcılara fotoğraflar gösterildi. Bu fotoğrafları kişilik özellikleri ve karakterlerle ilişkilendirmeleri istendi. Katılımcılar makyajlı kişilerin yüz resimleri gösterildi ve bu kişileri; daha temiz, düzenli, daha kadınsı ve daha çekici buluyorlardı, üstelik bu kişilerin daha güvenilir, sosyal, daha ilgili, daha kibar, daha kendine güvenen, daha organize, daha popüler olduğunu düşünüyorlar.

Benzer çalışmalar, makyaj yapan kadınlarda insanların daha olumlu karakter özellikleri ile ilişkili olduğunu, daha yüksek statüye sahip olduklarını ve hatta onları daha mutlu ilişkiler ve daha kaliteli bir yaşam tarzı olduklarını algıladıklarını göstermiştir. Sadece değerlendiriciler değil aynı zaman da değerlendirilecek olan katılımcılar makyaj fotoğraflarıyla daha fazla beğeni alacaklarını ve daha yüksek puanlar verilecek olduğunu düşündüler.

Makyaj Özgüven Kazandırıyor

Makyaj, özgüvenini olumlu yönde etkiliyor. Bununla birlikte, popüler inanışın aksine, makyaj yapmak her zaman yüksek özgüvene sahip olduğunun bir göstergesi olmayabilir. Çalışmalarda özgüveni düşük olan bireylerin öz-tedavi mücadelesi olarak kozmetik ürünler aldığı görülmektedir.

Kişilik özelliklerini ve makyaj davranışlarını inceleyen araştırmalar, içe dönük kişilik özelliklerine sahip olanların makyaj yapan grupta daha fazla olabileceğini göstermektedir. Makyajı günlük yaşamda kabul edilen bir maske olarak kullanırlar.

Uzman Klinik Psikolog Haydeh Faraji

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü