Kilo Vermek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Alışkanlık

Kilo Vermek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Alışkanlık
Kilo Vermek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Alışkanlık

Kilo Vermek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Alışkanlık

Yaz sezonuna yaklaşmamızla birlikte doğan kilo verme isteklerimizin çoğu hüsranla sonuçlandığını biliyorum. Nerede yanlış yaptığınızı öğrenmelisiniz. Eğer sadece spora gitmek düzenli spor yapmakla kilo verebileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Evet, spor bir kaç kilo vermenizde, sıkı görünmenize yardımcı olabilir fakat unutmayın ki spor sizden daha çok enerji istediği için daha çok acıkmanıza sebep olacaktır. Biliyorsunuz ki spora sadece zayıflamak amacıyla gidilmiyor aynı zamanda kilo almak isteyenler de spordan yararlanıyor. Yeme iradenizi kısmadıkça sporda yapsanız bu zayıflamak için bir çare değil.

Peki kilo vermek için ne yapmalıyız? Nasıl zayıflarım? Kilo nasıl verilir? soruların yanıtına sadece bir parçasına cevap vermek istiyoruz. Yaşam tarzınızdaki bazı alışkanlıkları değiştirerek, formunuzu koruyabilir hatta bu alışkanlıklar sayesinde kilo vermenizi destekleyerek zayıflamanıza yardımcı olabilir. Nedir bu kilo vermek isteyenlerin bilinmesi gereken 10 alışkanlık İşte sizler için listeledik…

Çay ve Kahveyi Şekersiz Tüketin
Çay ve Kahveyi Şekersiz Tüketin

1.Çay ve Kahveyi Şekersiz Tüketin

Bu çok önemli bir alışkanlık olacak. Çünkü şekersiz içilen çay ve kahve formunuzu korumanız da yardımcı olurken aynı zamanda sağlığınızı da şekerle riske atmayacaksınız. Zaten şekersiz çay ve kahve içenler maddeyi geçiyor, şekersiz bir şey içmeyenler ise hala okuyor onlara önerim şekeri yavaş yavaş azaltın. Örneğin, 3 şeker kullanıyorsanız 2 şeker kullanmaya başlayın. 2 Şekere alıştığınızda bir kademe daha düşürerek devam edin. Yalnız acele etmeyin bir anda şekersiz içmeye başlarsanız içeceklerden soğuyabilir veya şekersiz de tadı olmuyor diyerek bu alışkanlığı değiştirmeyi direk es geçebilirsiniz. İradenizin üzerine çok gitmeyin, yavaş yavaş alışarak düşürün. Şekersiz içmeye başladığınızda çay ve kahvelerin şekersiz aromaların daha farklı olduklarını daha güzel olduğunu fark edeceksiniz. Şekerli çay veya kahve tüketirken kendi aromasını kapatarak şeker tadı alırsınız. Üstelik çay ve kahvenin yağ yakıcı özelliklerinden şekersiz içerken faydalanabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Tuzu Azaltın
Zayıflamak İçin Tuzu Azaltın

2.Tuzu Azaltın

Biliyorsunuz ki fazla tuz tüketimi; yüksek tansiyona, felç/inmeye, ödeme, kalp krizini tetiklemesine, omurilik kireçlenmesine, idrarla kalsiyum atılımına sebep verdiği için kemik erimesine, böbrek taşı ve fonksiyonların bozulmasına sebep oluyor. Üstelik daha burada saymadığımız bir çok şey daha olmasına rağmen bu kadar zararlı bir maddeye fazla tüketip bu saydıklarımızdan sadece birine yakalanmak istemezseniz eminim. Aynı zamanda tuzun iştah açıcı özelliğinden dolayı daha fazla kilo almak da istemezsiniz.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Kilolu Annelerin Bebekleri için Bir Risk Daha

Tuz, bağırsak çalışmasında bozukluklara da sebep veriyor. Ödemi de yaptığında yağın üstüne bir de ödemi atmakla uğraşacaksınız. Bütün bunlardan kaçınmak için, tuzu azaltmanız gerekmekte. Size göre tuzu fazla kullanmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz, böyle düşünüyorsanız tekrar bir değerlendirin. Çünkü zaten tuzu sebzelerden, ekmekten ve tükettiğimiz bir çok şeyden alıyoruz. Yemeklere atacağınız fazla tuz yerine baharatları kullanabilirsiniz. Tuzu azaltmayı düşünenlere veya azaltamam diyenlere önerim kaya tuzu veya iyotlu tuz kullanmaları.

Zayıflamak için Ekmeği Azaltın
Zayıflamak için Ekmeği Azaltın

3. Unlu Mamulleri Azaltın

Pilav, makarna gibi ekmeksiz kolaylıkla doyulabilir yemeklerde dahi ekmeği doymak için kendine zorunlu tutan bir çok insan var. Ekmek ihtiyacınızın karşılandığı bir yemekte ekmeksiz de doyacağınızı kendinize kanıtlayın. Çünkü doyabilirsiniz. Yemek esnasında su içmeyi deneyin, karnınızda şişlik hissi uyandırarak daha az yemenizi sağlayacaktır. Doygunluk veya şişkinlik hissi ile de yemek ve ekmek arasında seçim yaparsınız ve kendinizi yemeği seçerken bulursunuz. Ekmeği azaltmak için kendiniz de taktikler geliştirin. Ekmek yerine farklı şeyler yemeyi önerebilirim. Tabiki de vücudumuzun ekmeğe karbonhidrata da ihtiyacı var, hiç yememezlik gibi bir şey yapmayın. Fakat dozunda tüketin. Size önerim beyaz ekmek  yerine tam tahıllı ekmek tüketmeniz. Size ilk 3 maddede uzak durulması gereken 3 beyazı anlattık; şeker, tuz ve un. Bu üçünü azaltabildiğiniz kadar azaltın. Kilo verme, zayıflama yolunda ilk 3 adımınız şeker, tuz ve unu azaltmak olacaktır. 

Zayıflamak İçin Yeterli Su İçin
Zayıflamak İçin Yeterli Su İçin

4. Yeterli Su Tüketin

Suyun yeterli tüketimi hakkında tüm uzmanlarımız uyarıyor. İnsan vücudun %60’ı su. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yerini doldurması gerektiği suyu ona vermemiz lazım. Yetersiz su tükettiğinizde; ciltte ve dudaklarda kuruluk, çatlaklar, bağışıklığın düşmesi, kepeklenme, saç dökülmesi, böbrek yetmezliği veya böbrekte farklı sorunlar, kas krampları ve kilo vermenizi etkileyen hazımsızlık ve kabızlık yapmasıdır. Kabızlık ve hazımsızlık olduğu sürece kilo veremezsiniz. Çok zor olur. Kolay yol varken neden olanaksız yolları seçelim ki değil mi?

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Aşırı Terleme Rahatsızlığın Tedavi Seçenekleri

Yetersiz su tüketimin zararlarını anlattım. Yeterli su tüketimin yararlarını anlatmakla bitiremem. Ancak, her şeyin fazlası zarar olduğu gibi su tüketmek çok yararlıymış diyerek fazla fazla da su tüketmeye kalkmayın. Fazla su tüketiminin de zararları vardır; böbrekler belli bir kapasite su atılımı yaparlar fazla suyu atamaz ve böbrekler su içinde kalır ve yine zarar olarak geri döner. Hatta fazla su tüketiminin ölümcül sonuçları vardır. Kesinlikle özellikle çocuklarınıza çok fazla su içirmeyin. Hiponatremi denen kanda sıvı birikerek kan hücrelerin değişmesi sonucu kandaki sodyumun düşmesiyle oluşan hiponatremi kendisini; beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri, kasılma nöbetleri gibi belirtileriyle koma ve ölüme dahi sebebiyet verebiliyor. Ortalama günlük su ihtiyacımız 1,5-2,5 Litre arasında değişmekte. Uzmanlar 3,5 Litreyi aşan miktarlarda su tüketmenizi önermiyor. Bu nedenle başlığın adı “bol su tüketin” değil, “yeterli su tüketin”

Zayıflamak için Pirinci Azaltın
Zayıflamak için Pirinci Azaltın

5.Pilavı Azaltın

Pirinç pilavı herkesin de bildiği üzere, hem kiloya sebep veriyor hem şeker hastalarını hemde genel sağlığımızı kötü etkiliyor. Pilav yerine yiyebileceğiniz, pilavın yerini dolduracak bir çok yemek var. Örneğin bulgur pilavını pirinç pilavı yerine tüketmenizi öneririm. Hem sağlıklı hem pirinç kadar kilo yapıcı değil. Aynı zamanda bulgurun da ayrı bir lezzeti var. Eğer bulgur pilavı sevmiyorsanız, bir şeyler ekleyebilirsiniz. Patlıcanlı bulgur, sebzeli bulgur, etli bulgur gibi gibi..

Zayıflamak için 2 Öğün Yemek Ye
Zayıflamak için 2 Öğün Yemek Ye

6. 2 Öğün Yemek ve Yavaş Yiyin

Diyetisyenler, ara öğün yapmanın mideyi çalıştırmasıyla beraber zayıflatıcı bir alışkanlık olduğunu söylüyorlar. Peki siz 3 öğün yemek yerken ara öğünleri nasıl sığdıracaksınız? İnsan doyasıya kadar yemek yedikten 4 saat sonra tekrar acıkmaya başlayacaktır. Siz ilk öğününüzü yaptıktan 3 saat sonra ara öğün ile midenizi acıkmaya karşı bastırdıktan ve midenin çalışmasını sağlayacaksınız. 2 Saat sonra tamamen acıkmış bulacaksınız kendinizi ve 2. öğünü yapacaksınız etti 5 saat.

Eğer çok erken kalkıyorsanız saat 7-8 gibi ve siz de sabah kahvaltı yapmayınca midesi bulananlardansanız muhakkak kahvaltınızı yapın veya hafif şeyler yiyerek bastırın. Öğlene doğru ise sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı yapın. Size zaten gün içinde en çok öğleden sonra enerji lazım olacaktır. Akşam üstüne doğru saat 2. öğünü yaptıktan sonra zaten geceye doğru ara öğünlerinizi yeseniz acıkma hissi oluşmayacaktır. Size ara öğünlerinizde kayısı çayını önerebilirim, kendim kullanıyorum tok tutuyor.

Yemekleri yavaş yemek hem sindirim ve hazımsızlık sorununa karşı mücadelede bulunursunuz hazımsızlık olmaz hem de doyduğunuzu anlayabilirsiniz. Yani, yavaş yemek yediğinizde normalden daha uzun süre sofrada kaldığınızdan bu süreçte mideniz doyma sinyallerini erken gönderecektir. Yavaş yemek yediğinizde kısa sürede doygunluk hissi oluşacaktır.

7. Diyet (Light) Gıdalardan Uzak Durun
Diyet (Light) Gıdalardan Uzak Durun

7. Diyet (Light) Gıdalardan Uzak Durun

Kilo vermenize yardımcı olmuyorlar. Şekersiz olduğunu daha az kaloriye sahip olduğunu düşünüyorsunuz fakat yanlış. Şekersiz bir gıdanın şekerli gibi lezzet vermek için bir çok kimyasal giriyor içine. Bu da sağlığınızı etkiliyor. Üstelik kilo vermiyor aksine mide, bağırsak gibi organlarınızın fonksiyonunu bozuluyor hem sağlığınız riske giriyor hem de istediğinizi elde edememiş oluyorsunuz.

Zayıflamak için Her Diyeti Uygulamayın
Zayıflamak için Her Diyeti Uygulamayın

8. Her Diyeti Uygulamayın

İnternet ortamında ve çevremizden duyduğumuz bazı diyet listeleriyle kilo vermeye çalışmayın. Her kişinin farklı ihtiyaçları vardır. Örneğin kırmızı et sana kilo aldırabilir bir diğerine kilo verdirebilir. Kan grubunuz, yaşam tarzınız, hareketlilik, iklim şartları, rahatsızlıklarınız, kilonuz, boyunuz ve yaşınız tüm bunlar değerlendirerek bir diyet listesi hazırlanmalı. Bunun içinde eğer bilginiz yoksa, kendini geliştirmiş iyi bir diyetisyenden yardım alın.

Diyet konusuyla ilgili son söyleyecek olduğum şey de, kendinize gerçek hedefler koymalısınız. Mesela diyelim ki 50 kilonun altına düşemiyorsunuz ve 50 kiloyla da gayet normal kiloda görünüyorsunuz hiç bir fazlalık olmadan ama daha fazla zayıflamak istiyorsunuz. Yanlış, demekki boyunuz, kemik ve iskelet yapınız, yağ ve kas oranınız en düşük vücut kitle endeksiniz 50 kg gösteriyorsa bu 60 kg olur 70 kg olur bunun altına düşmek için çaba sarf etmeyin. Her zaman ideal kilonuzu yakalamaya çalışın ve yakaladıktan sonra formunuzu koruyun.

Dışarıdan Yemek Yemektense Evden Hazırlayın
Dışarıdan Yemek Yemektense Evden Hazırlayın

9. Dışarıdan Yemek Yemektense Evden Hazırlayın

Bir çok insan bu konuda çok dikkatli ve hassas olsa da aynı şekilde bir çok insan da dışarıdan hazır gıdaları satın alıp yemeyi daha pratik veya lezzetli buldukları için tercih ediyorlar. Oysa öncelikle onların nasıl yapıldığını bilmiyorsunuz.

Temizliğine güveniyorsunuz diyelim, peki sağlıklı olduğunu düşünüyor musunuz? Hem temiz, hem sağlıklı hazır değil hazırlanmış gıdalar da bütçeye uygun olmayabiliyor. Bütçeye uygun olanlarında bu iki özelliği bir arada bulmak zor olabiliyor. Sadece ekonomik açıdan değil, hazır gıdaların korunması ve tatlandırıcı için kullandıkları bir çok içerik sağlığınıza zarar ve bedeninize kilo yapar. 

Bazı Sosları Olabildiğince Azaltın
Bazı Sosları Olabildiğince Azaltın

10. Bazı Sosları Olabildiğince Azaltın

Ketçap, mayonez, barbekü, ranch, hardal gibi ve diğer soslar, yoğunluk olarak yağlardan yapılmış bu soslar vücudunuza da yağ olarak döner. Ne kadar lezzetli olsa da sadece yoğunluk olarak yağdan üretilmesi değil, aynı zamanda içeriğinde bolca şeker olması da önemli düzeyde kilo almanıza sebep olur.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.