Hintli Kadınların Güzellik Sırları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hintli Kadınların Güzellik Sırları

Hinti kadınları görüyoruz hep saçları kalçalarında ve cilt bakımları muhteşem. Peki hintli kadınların güzellik sırları nedir merak ettiğiniz oldu mu? İşte hinti kadınların güzellik sırları..

Son zamanlarda organik, çevre dostu ürünlere doğru büyük bir değişim olmuştur. ABD’nin Kalıcılık Piyasası Anketine göre, küresel doğal ve organik kişisel bakım pazarının 2024 yılına kadar yaklaşık 22 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Doğal ve organik cilt bakımının farklı ülkelerde, özellikle Hindistan olmak üzere bir çok farklı bölgelerde farklı güzellik anlayaşı hakim. Hindistan’daki birçok kadın için, cilt bakımı, neredeyse bir yaşam tarzı gibi, bir krem veya yüz yıkamadan daha fazlasıdır.

Güzellik Sırlarından Birisi Sağlıklı Beslenme

Ranavat Botanik’in kurucusu Michelle Ranavat, Hintli kadınlara ne yediklerini ve ne yediklerine nasıl dikkat ettiklerini açıklayarak başlıyor. İyi bir diyetten iyi bir uykuya ve hatta düşük bir stres seviyesine kadar her şeyin daha geniş bir güzellik duygusuyla ortaya çıktığını açıklıyor.

Bu tam çember yaklaşımı, aynı zamanda Hindistan halkının binlerce yıldır kullandığı bir ilaç sistemi ve zihin-beden bağlantısını inceleyen ayurveda.

Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal

Hint kadınları kişisel bakım ve güzellik rutinlerinde kullandıkları malzemeler genellikle ham ve organik malzemelerden üretilen doğal ilaçlar oldukça popüler. Hint kişisel bakım markası Aavrani’nin kurucu ortağı Nina Davuluri’nin hayatında yer verdiği hindistan cevizi ve zerdeçalın büyük bir önemi var. “Anneannem her gün saçlarıma hindistancevizi yağı sürerdi. Annem her akşam bana ve kız kardeşime zerdeçal maskesi yapardı” diye açıklama yaptı. Davuluri, bu ürünlerin sadece cilt bakımı ile sınırlandırmıyor, kaygı ve stresi zihinden atmak için uygulandığından da söz ediyor. Hindistan’daki farklı bölgeler, farklı doğal bileşenlerini kullanan insanlarla zengin ve onlar çok farklı güzellik ritüelleri oluşturuyorlar.

Davuluri’nin söz ettiği zerdeçal, hem sindirim sistemi hem de cilt sağlığı için yararlı. Zerdeçalın, hiperpigmentasyon uygulayarak cilt rengindeki eşitsizliği düzeltmeye, ciltteki leke ve izlerin iyileşmesine katkı sağlayabileceğini dermatologlar tarafından da ifade ediliyor.

Hintli kadınların, doğal güzellik bakımlarında uygulanan bir diğer yaygın malzeme ise gül suyu. Mumbai merkezli bir makyaj sanatçısı olan Namrata Soni, her hafta en az bir kez cildine gül suyu ve sandal ağacı tozu karışımı ile maske yapıyor. Saçlarını gürleştirmek için ise güzellik sırrı; saçlara her gün hindistancevizi ve ebegümeci sürmek. Aynı zamanda bu iki bitkinin yağı, saçları güneşten koruyabiliyor.

YASEMİN CANDEMİR

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü