Uykuda Güzelleşmek

featured

Uykuda Güzelleşmek

Sadece daha güzel ve bakımlı görünmek adına yaptığınız makyaj uygulamaları, harcadığınız kozmetik ürünler, güzellik için bıçak altına yattığınız estetik işlemler ve kolajen gibi besin takviyeleri derken güzellik adına hem vakti hem de maddi yıpranıyoruz. Peki, doğal bir güzelliğe kavuşmak istemez miydiniz? Çözümü basit; uyku! Klinik Aromaterapist Leyla Çakır, uyku ve güzellik ilişkisi hakkında bazı bilgiler verdi..

Cildimiz Uykuda Yenileniyor

Gece aldığımız uyku derinliği ve kalitesi cildimizin genel sağlığını etkileyebilir. Uyuduğumuzda en büyük organımız olan cildimiz kendini yeniler ve toksinleri uzaklaştırır. Bu döngü aynı zamanda çeşitli nedenlerle uykumuzdan ödün verirsek tehlikeye girebilir.

Sıkı ve Canlı Cildin Sırrı

Uykunun ilk üç saati içinde beyinde hipofiz bezinden (HGH) yani “İnsan Büyüme Hormonu” salgılanır. Bu hormon; Genç görünümlü, ışıltılı, canlı, sıkı bir cilt ve sağlıklı bir vücut için gereklidir. Bu hormonun yokluğunda cildimiz gün içindeki hasarı onaramayabilir. Böylece, yaşlanma süreci hızlandırabilir.

Yine, melatonin hormonunun uyku sırasında arttığını görüyoruz. Bu hormon uyku ritmimizi düzenler ve vücudumuzu serbest radikal hasarlarından korumaya yardımcı olmak için bir antioksidan görevi görür. Serbest radikal hasarı, erken yaşlanmanın ilk ve en önemli nedenidir.

Uykumuzu İyi Alamazsak

Uyku yetersizliğinde en sık karşılaştığımız sorunlar:

 • Saç kaybı
 • Kuru ve mat cilt
 • Koyu halkalar ve göz çevresindeki koyu halkalar
 • Kolajen sentezinde azalma
 • Yorgun ve yorgun görünüm

Lavanta Kokusu Uykunuzu Getirir

Uykusuzluk ya da uyku kalitesinin yetersizliği nedeniyle karşılaştığımız sorunları en aza indirmek için koku kullanabiliriz. Lavanta kokusunun, yatıştırıcı ve yatıştırıcı etkisiyle uyku kalitesini arttırmada etkili olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, bazı çalışmalarda, vanilya ve menekşe gibi bitkilerde doğal olarak bulunan heliotropin molekülünün de uyku etkinliğini arttırdığı belirtildi. Aromaterapi ayrıca stres yönetimi için çok etkili bir terapidir. Sürekli ve aşırı stresin uyku düzenini bozduğunu biliyoruz.

Daha Güzel Bir Cilt Ve Uyku İçin

 • Günlük uyku düzeninizi ayarlayın. 7-9 saat uyuyun.
 • Yatak odanız, uyku kalitesi kazanmak ve melatonin hormonunun salgılanması için karanlık olmalıdır. Bir şehir merkezinde ya da çok aydınlık bir bölgede yaşıyorsanız, yatak odanızda kalın ve koyu perdeleri tercih edin.
 • Alkol ve sigara alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Bilindiği gibi, alkol ve sigara sadece uyku kalitesini bozmaz, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirir.
 • Gece geç saatlerde siyah çay, nane çayı ve kahve gibi uyarıcı içecekleri tüketmekten kaçının.
 • Kaliteli malzemelerden üretilmiş, yatak çarşafları, yastık kılıfları, ergonomik yatak ve yastıkları seçin.
 • Cildinizi temizlemeden asla yatağınıza girmemeyi alışkanlık edinin. Size ve cilt tipinize uygun cilt bakım ürünlerini kullanın.
 • Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız; lavanta, papatya ve vanilya gibi kokulardan faydalanarak rahatlama sağlayabilirsiniz.
 • Her çabaya rağmen hala uyku alışkanlıklarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, lütfen doktorunuza başvurun.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü